مسترکار - دنیای خودرو
بازهم صادرات آب شیرین به اسم سیب زمینی...

۳۲۷ میلیون دلار خرج موز شد!

۳۲۷ میلیون دلار خرج موز شد! مستر كار: تا اختتام ۱۱ ماهه پارسال، ۱۹۵ هزار و ۶۹۲ تن سیب زمینی كه در صدر آب برترین محصولات كشاورزی قرار دارد و بازار داخلی آن طی مدت اخیر با افزایش قیمت روبه رو شده، صادر گردیده است. همین طور در این مدت نزدیك به ۳۲۷ میلیون دلار برای واردات موز ارز از كشور رفته است.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، در ماه های گذشته كمبود برخی كالاهای اساسی در بازار و افزایش ناگهانی قیمت آنها مسأله ای بوده كه به كرات شاهد آن بوده ایم، مسأله ای كه به گفته برخی فعالان اقتصادی ناشی از صادرات این محصولات بوده است.

اهمیت این مساله در این نكته است كه اقلامی اساسی چون سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی و امثال آنها بخش عمده ای از سفره طبقات ضعیف تر را می سازند كه در صورت صادرات گسترده آنها قیمت این محصولات در بازار داخلی رو به افزایش می گذارد. از طرف دیگر این گونه اقلام، محصولاتی كشاورزی هستند كه با عنایت به اقلیم خشك ایران آب زیادی مصرف می كنند و به سبب خام بودن، صادرات آنها ارزآوری و افتخار چندانی نصیب كشور نمی كند.

صادرات ۴۹ میلیون دلاری بادمجان
مطابق آمارهای گمرك ایران، تا ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۷ معادل ۱۹۵ هزار و ۶۹۲ تن سیب زمینی از گمركات ایران خارج شده است. این حجم ۲۰۲ میلیون و ۹۱۳ هزار دلار معادل ۱، ۳۲۶ میلیارد تومان بوده است.
همچنین میزان صادرات بادمجان در این مدت حدود ۱۴۰ هزار و ۸۴۱ تن معادل ۴۹ میلیون و ۳۶۱ هزار دلار، برابر با ۳۸۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است.
صادرات گوجه فرنگی تازه یا سرد كرده باز در همین مدت ۵۷۲ هزار و ۸۵۵ تن بوده كه معادل ۲۴۴ میلیون دلار به ارزش ریالی ۱۳۶۹ میلیارد و ۶۳۰ میلیون تومان است.

صادرات ۳۴۲ هزار تن پیاز!
تا بهمن ماه سال قبل همین طور ۵۸ هزار تن "كاهو كروی" به ارزش ۲۰ میلیون و ۱۲۵ هزار دلار معادل ۱۱۸ میلیارد تومان صادر گردیده است. "كاهو تازه یا سرد كرده" باز به میزان ۶۵ هزار تن معادل ۱۷ میلیون و ۳۱۴ هزار دلار به ارزش ریالی ۸۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان صادر گردیده است.
اما صادرات گروه كالایی "پیاز و موسیر" كه در ماه های پس از عید گرفتار افزایش قیمت در بازار شده است تا اختتام بهمن ماه سال قبل معادل ۱۲۴ میلیون دلار و به میزان ۳۴۲ هزار و ۶۷۱ تن بوده است.

۳۲ میلیون دلار پول برای واردات كاكائو
اما در كنار آمار صادرات این اقلام كه بعضی از آنها جزو اقلام اساسی در سفره طبقات پایین تر به آمار برخی محصولات كشاورزی وارداتی باز اشاره می نماییم. برابر با آمارهای گمرك ایران، میزان واردات موز تا اختتام بهمن ماه سال قبل ۳۹۰ هزار و ۲۷۸ تن معادل ۱۳۶۶ میلیارد و ۶۱۸ میلیون تومان و به ارزش دلاری ۳۲۶ میلیون و ۷۸۳ هزار دلار بوده است.
تا اختتام بهمن ماه پارینه ۸۱۵۲ تن "دانه كاكائو كامل یا خرد شده، خام یا بو داده" باز به ارزش ۳۲ میلیون و ۷۶۳ هزار دلار معادل ۱۳۶ میلیارد تومان به كشور وارد شده است.

واردات ۱۳.۵ میلیون دلاری پوره موز، پشن فروت، لیپی و آناناس
در این مدت همین طور "پوره موز، انبه، پشن فروت، لیپی و آناناس و آب میوه تغلیظ شده، انبه، گواوا و…" به میزان ۱۰ هزار و ۸۰۴ تن و به ارزش ۱۳ میلیون و ۵۲۶ هزار دلار معادل ۵۷ میلیارد و ۳۲۶ میلیون تومان وارد شده است.
در همین طیف از اقلام غیرضروری می توان به "آب پرتقال یخ زده و یخ نزده تخمیر نشده و اسانس ها" اشاره نمود كه به میزان ۳۳۹۵ تن معادل هفت میلیون و ۴۷۱ هزار دلار به ارزش ریالی ۳۱ میلیارد و ۲۸۱ میلیون تومان وارد شده است.
به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، این صادرات و واردات در حالی است كه وزیر اقتصاد اواخر سال قبل با اشاره به اینكه تنها حدود هشت میلیارد دلار از ارزهای صادراتی به كشور بازگشته است، اظهار داشت كه " از این رقم ۶.۵ میلیارد دلار آن مربوط به پتروشیمی ها و عرصه های فولادی است". این یعنی بخش عمده ای از فرارهای ارزی صادركنندگان در حوزه هایی غیر از حوزه های پتروشیمی و فولادی اتفاق می افتد و ارز حاصل از صادرات این محصولات علاوه بر مصرف منابع كشور و آب گران بها، هنوز به درستی به كشور بازنگشته است.

منبع:

1398/02/21
15:06:13
4484
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو