مسترکار - دنیای خودرو
گزارش مستر كار به نقل از مهر

كاهش قیمت گوشت بعد از حذف ارز دولتی، رشد ۱۸ درصدی نرخ برنج

كاهش قیمت گوشت بعد از حذف ارز دولتی، رشد ۱۸ درصدی نرخ برنج مستر كار: بررسی قیمت اقلام خوراكی در اردیبهشت ماه سال جاری نشان داده است كه قیمت گوشت بعد از خروج از شمول دریافت ارز دولتی، با كاهش روبه رو شده است.به گزارش مستر كار به نقل از مهر، بررسی قیمت اقلام خوراكی در اردیبهشت ماه سال جاری به استناد گزارش مركز آمار ایران نشان می دهد، هر كیلوگرم برنج ایرانی درجه یك در اردیبهشت ماه امسال، به قیمت ۲۰ هزار و ۶۰۹ تومان به فروش رفته است كه نسبت به رقم ۱۳ هزار و ۶۶۵ تومان اردیبهشت ماه سال گذشته، ۵۰.۸ درصد افزایش و نسبت به نرخ ۱۷ هزار و ۳۹۲ تومان فروردین ماه نیز، رشد ۱۸.۵ درصدی یافته است.
همچنین هر كیلوگرم برنج خارجی درجه یك در اردیبهشت ماه امسال، ۸ هزار و ۹۴۱ تومان بوده است؛ در صورتیكه نرخ این محصول در اردیبهشت ماه سال گذشته، ۷ هزار و ۶۶۵ تومان به ثبت رسیده و از ین جهت، شاهد افزایش ۱۶.۷ درصدی قیمت برنج خارجی طی یك سال بوده ایم. البته نرخ این محصول در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه، تنها ۰.۸ درصد افزایش یافته است.
كاهش نرخ گوشت بعد از خروج از شمول دریافت ارز دولتی
هر كیلوگرم گوشت گوسفندی نیز در اردیبهشت ماه امسال، با نرخ ۹۹ هزار و ۲۲۱ تومان به فروش رسیده است كه نسبت به ۴۴ هزار و ۷۱۶ تومان در اردیبهشت ماه سال ۹۷، رشد ۱۲۱.۹ درصدی را تجربه كرده است. نرخ این محصول نسبت به فروردین كه ۱۰۱ هزار و ۴۳۴ تومان بود، كاهش ۲.۲ درصدی داشته است.
هر كیلوگرم گوشت گاو یا گوساله كه در فروردین ماه، ۹۴ هزار و ۱۳۲ تومان بود، در اردیبهشت ماه به ۹۳ هزار و ۱۷۳ تومان رسیده كه كاهش یك درصدی را نشان می دهد؛ همین طور این نرخ نسبت به اردیبهشت ماه سال قبل كه ۴۰ هزار و ۵۴۱ تومان بود، رشد ۱۲۹.۸ درصدی داشته است.
مرغ ۱۱.۸ هزار تومان شد
همچنین هر كیلوگرم مرغ ماشینی كه در فروردین ماه ۱۴ هزار و ۴۷۱ تومان بود با كاهش ۱۷.۸ درصدی در اردیبهشت ماه امسال، به ۱۱ هزار و ۸۸۹ تومان رسید؛ این در شرایطی است كه نرخ این محصول در اردیبهشت ماه پارسال، ۷ هزار و ۸۸۵ تومان بود كه نشانگر رشد ۵۰.۸ درصدی در اردیبهشت ماه امسال است.
هر كیلوگرم تخم مرغ ماشینی نیز در اردیبهشت ماه ۸ هزار و ۹۲۵ تومان بود كه افزایش ۷.۳ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه پارینه كه ۸ هزار و ۳۱۹ تومان بود را تجربه كرده است. نرخ این محصول نسبت به فروردین ماه كه ۹ هزار و ۱۵۵ تومان بود، ۲.۵ درصد كاهش یافته است.
تغییرات نرخ محصولات لبنی
بر این اساس؛ هر یك لیتر شیر پاستوریزه نیز كه در فروردین ماه ۴ هزار و ۷۳۷ تومان بود در اردیبهشت ماه امسال رشد یك درصدی یافت و به ۴ هزار و ۷۸۵ تومان رسید. نرخ این محصول در اردیبهشت ماه پارینه ۲ هزار و ۸۵۲ تومان بود كه نشان از افزایش ۶۷.۸ درصدی هر لیتر شیر در اردیبهشت ماه سال جاری دارد.
همچنین هر كیلوگرم ماست پاستوریزه در اردیبهشت ماه، با قیمت ۶ هزار و ۶۲ تومان به فروش رسیده است كه نشان از كاهش ۰.۲ درصدی نسبت به فروردین ماه (۶ هزار و ۵۰ تومان) و افزایش ۵۳.۱ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه پارینه كه ۳ هزار و ۹۵۹ تومان بوده، را نشان داده است.
نرخ پنیر ایرانی پاستوریزه (۵۰۰ گرم) نیز در اردیبهشت ماه ۸ هزار و ۹۹۰ تومان بود كه كاهش ۰.۸ درصدی نسبت به فروردین ماه (۸ هزار و ۹۰۲ تومان) دارد. نرخ این محصول در اردیبهشت ماه پارسال، ۵ هزار و ۹۶۶ تومان بود كه بیان كننده افزایش ۵۰.۷ درصد قیمت پنیر در اردیبهشت امسال است.
كره پاستوریزه (۱۰۰ گرم) ۴ هزار و ۵۵۹ تومان در اردیبهشت ماه امسال بفروش رسید كه افزایش ۳۳.۹ درصدی نسبت به اردیبهشت پارینه كه ۳ هزار و ۴۰۴ تومان داشته و البته نسبت به فروردین ماه (۴ هزار و ۵۷۲ تومان) كاهش ۰.۳ درصدی یافته است.
هر ۹۰۰ گرم روغن مایع نیز در اردیبهشت ماه امسال ۸ هزار و ۱۸ تومان بود كه افزایش ۱.۵ درصدی نسبت به فروردین ماه یافته است. نرخ این محصول در اردیبهشت پارینه ۵ هزار و ۴۴۵ تومان بود كه بیان كننده افزایش ۴۷.۲ درصدی این محصول در اردیبهشت امسال است.
نرخ میوه ها و صیفی جات / ‏كاهش‬ قیمت پیاز و خیار
هر كیلوگرم موز در اردیبهشت ماه امسال با افزایش ۹۸.۸ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه پارینه كه ۷ هزار و ۱۲۰ تومان بود، به قیمت ۱۴ هزار و ۱۳۵ تومان رسیده است. نرخ این محصول در فروردین ماه ۱۳ هزار و ۱۹۳ تومان بود.
سیب درختی زرد، پرتقال و خیار نیز در اردیبهشت ماه به ترتیب با قیمت ۱۰ هزار و ۵۰۷ تومان، ۸ هزار و ۴۳۴ تومان و ۵ هزار و ۵۶۸ تومان به فروش رفته است كه نسبت به اردیبهشت ماه پارینه به ترتیب ۱۴۲.۷ درصد، ۸۶ درصد و ۱۱۶.۹ درصد رشد داشته است. نرخ سیب درختی نسبت به فروردین ماه، ۱.۹ درصد و نرخ پرتقال ۵.۵ درصد افزایش و نرخ خیار ۱۸.۱ درصد كاهش داشته است.
در اردیبهشت ماه نرخ گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز به ترتیب ۵ هزار و ۵۷۹ تومان، ۵ هزار و ۸۵۶ تومان و ۷ هزار و ۳۸۰ تومان بود كه افزایش ۱۸۶.۸ درصدی، ۲۴۱.۳ درصدی و ۳۰۶ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه پارینه دارد؛ ضمن اینكه نرخ گوجه فرنگی نسبت به فروردین ماه ۲.۹ درصد و نرخ سیب زمینی ۳.۳ درصد افزایش و نرخ پیاز ۳۳.۴ درصد كاهش داشته است.
افزایش ۲۴۶ درصدی نرخ رب گوجه
لوبیا چیتی، عدس، قند و شكر نیز به ترتیب با افزایش ۳۰ درصد، ۱۸.۸ درصد، ۱۱۴.۶ درصد و ۱۳۲.۲ درصد با نرخ ۱۵ هزار و ۵۳۳ تومان، ۹ هزار و ۴۸۲ تومان، ۸ هزار و ۸۸۶ تومان و ۷ هزار و ۷۴۸ تومان به فروش رسیده است.
رب گوجه فرنگی و چای خارجی بسته ای به ترتیب با افزایش ۲۴۶.۶ درصد و ۴۹.۷ درصد با قیمت ۲۰ هزار و ۵۶۶ تومان و ۳۴ هزار و ۲۷۱ تومان فروخته شده است.
جزئیات اعداد و ارقام مربوط به تغییرات قیمتی ۲۴ قلم كالای ذكر شده به شرح جدول زیر است.


1398/03/12
16:09:10
4413
5.0 از 5
تگهای خبر: كالا , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو