مسترکار - دنیای خودرو

جزئیات ۱۲ ماه رفت و آمد ارزی و دلارهایی كه هنوز نرسیده

جزئیات ۱۲ ماه رفت و آمد ارزی و دلارهایی كه هنوز نرسیده مستر كار: در سال قبل و در دوران تغییر سیاست ارزی، حدود 42 میلیارد دلار برای واردات از كشور خارج شد و در مقابل صادرات 39 میلیارد دلاری وجود دارد كه از این رقم هم با وجود تكلیف برای ورود به چرخه اقتصادی، ظاهرا حدود 60 درصد برگشته است.به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، سال ۱۳۹۷ دوران جدیدی در حوزه ارزی بود و در وضعیت بی ثبات بازار ارز، دولت دست به تغییر سیاست قبلی زد. جدای از این كه تا چه حد تصمیمات ستاندن شده كارشناسی و منطقی بود، در همان ماه ابتدایی سال نرخ های متفاوت ارز را از دستور كار خارج كرد و تنها تجارت را با ارز ۴۲۰۰ تومانی مجاز دانست؛ به شكلی كه باید تمامی واردات برمبنای ثبت سفارش و نرخ ۴، ۲۰۰ تومان انجام می شد.

اما از طرف دیگر قیمت ارزی كه در بازار حدود ۶، ۰۰۰ تومان بود و در فاصله ای كوتاه نرخ های بالاتر از ۱۰ هزار را تجربه كرد، سبب شد فضای جذابی برای واردكنندگان ایجاد شود و همه كسانی كه تا آن زمان حتی واردات را با نرخ بازار آزاد انجام می دادند و از دلار مبادله ای استفاده نمی كردند، از ارز ارزان قیمت ۴۲۰۰ تومانی برای واردات بهره مند شده و از اختلاف ارزی استفاده كنند.

این در حالی است كه در آن زمان و پس از اجرایی شدن سیاست ارزی دولت، حجم بالایی از واردات انجام شد و كارشناسان نسبت به باز شدن درهای واردات و هدر رفت ارز با عنایت به حراج ارز ۴۲۰۰ تومانی آگهی دادند و انتقادهایی مطرح نمودند، چونكه تمامی كالاها با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد كشور می شد و این تبعات منفی با خود به همراه داشت.

اردیبهشت ۹۷ واردات به اوج رسید

این سوژه را می توان در آمارهای واردات و صادرات گمرك نیز مورد بررسی قرار داد؛ بطوریكه در سال قبل در فروردین ماه حدود دو میلیارد و ۵۲۹ میلیون دلار واردات انجام شده كه این رقم در اردیبهشت ماه به چهار میلیارد و ۸۳۲ میلیون دلار و در ادامه در خردادماه به سه میلیارد و ۸۹۱ میلیون دلار می رسد. در این مقاطع عمده ثبت سفارش ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام شد.

اما در ادامه و با روشن شدن وضعیت نامناسب توزیع ارز بین تمامی تقاضای واردات، شرایط به نحوی پیش رفت كه این روند اصلاح و واردات بیشتر از ۱۰۰۰ قلم كالا ممنوع اعلام شد، اما این اختتام ماجرا نبود و شرایط به نحوی پیش رفت كه در ادامه فقط واردات كالاهای اساسی با نرخ ۴، ۲۰۰ تومان انجام شد و مابقی كالاها با ارز بازار نیما یا آزاد انجام شده و می شود.

جزئیات آمار تجارت خارجی نشان داده است كه در مهرماه و اسفندماه سال قبل پس از اردیبهشت ماه بیشترین واردات صورت گرفته كه به ترتیب حدود چهار میلیارد و ۱۲۰ میلیون و چهار میلیارد و ۱۱۱ میلیون دلار بوده است.

اما در مقابل واردات، میزان صادرات در فروردین ماه دو میلیارد و۶۸۴ میلیون دلار بوده كه در اردیبهشت ماه این رقم به چهار میلیارد و ۵۴ میلیون دلار می رسد و به تدریج وارد كانال سه میلیارد دلاری شده و در ادامه حداكثر صادرات در طول سال به حدود ۳۵۵۷ میلیون دلار در شهریورماه می رسد.

واردات ۳ میلیارد دلار بیشتر از واردات

بر این اساس در سال قبل در مجموع ۴۲ میلیارد و ۶۱۲ میلیون دلار واردات و حدود ۳۹ میلیارد و ۳۷۵ میلیون دلار صادرات انجام شده است.

با وجود صادرات ۳۹ میلیارد دلاری در سال قبل و اهمیت برگشت این ارز به چرخه اقتصادی و تأمین ارز واردات، در ابتدای تغییر سیاست ارزی و تا مدت ها صادركنندگان وضعیت مناسبی در این رابطه نداشته و ارز صادراتی آن طور كه انتظار می رفت وارد كشور نمی شد.

به هر حال صادركنندگان مسائل و گره هایی در این رابطه داشتند كه با عنایت به تغییر ارزی اتفاق افتاده بود و در كنار مشكلات تمایل چندانی هم برای آوردن ارز خود به داخل كشور نداشتند، چونكه اختلاف قابل توجهی بین ارز بازار نیما و بازار آزاد وجود داشت؛ زمانی كه دلار نیمایی با ۷، ۵۰۰ تومان معامله می شد ارز در بازار تا بیشتر از ۱۵ هزار تومان هم رفت.

اما به مرور با اصلاح رویه های قبلی، شرایط برگشت ارز صادراتی تا حدودی بهبود پیدا كرد و اگرچه هنوز آمارها نشان داده است بخش قابل توجهی از ارز صادراتی وارد چرخه نشده، اما طبق گفته رئیس كل بانك مركزی حدود ۶۰ درصد آن در بازار نیما معامله شده است.

فاصله ۸۰۰ تومانی دلار نیمایی با بازار

این در شرایطی است كه این روزها قیمت ارز در بازار نیما و آزاد تا حد زیادی به یكدیگر نزدیك شده و دلار نیمایی تا ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان هم معامله می شود و در بازار این نرخ به ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است و این كاهش اختلاف می تواند فضای جذاب تری را برای برگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی فراهم آورد.گردش ارزی در سال ۱۳۹۷منبع:

1398/04/23
15:22:25
4548
5.0 از 5
تگهای خبر: صادرات , كالا , گمرك , مجاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو