مسترکار - دنیای خودرو
رئیس كمیسیون صنایع:

باید دستگاه های اجرایی كه در پاسخ به صنعتگران تعلل می كنند، بازخواست شوند

باید دستگاه های اجرایی كه در پاسخ به صنعتگران تعلل می كنند، بازخواست شوند مستر كار: رئیس كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بروكراسی اداری پیچیده ای در بخش صنعت وجود دارد و باید دستگاه های اجرایی كه در پاسخ به صنعتگران تعلل می كنند، بازخواست شوند.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، عزیز اكبریان در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در محل اتاق بازرگانی، اظهار نمود: لایحه ای كه دولت در مورد مالیات بر ارزش افزوده برای بخش تولید به مجلس شورای اسلامی ارسال كرده نیازمند اصلاحاتی است و لازم بود تشكل های بخش خصوصی حضور پررنگ تری در عرضه نظرات داشته باشند اما این امر محقق نشد و لایحه با اصلاحاتی به صحن علنی مجلس ارسال شد.
وی ادامه داد: بعضی از بخشنامه هایی كه توسط بانك مركزی برای حوزه صادرات ابلاغ می شود متناقض با یكدیگر هستند، ازاین رو بانك مركزی باید تامل بیشتری در بخشنامه ها داشته باشد.
رئیس كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان كرد: یكی دیگر از مباحث مطرح شده در مجلس كه بهتر است اتاق بازرگانی هم به این مورد وارد شود، تسهیلات صندوق توسعه ملی و حساب توسعه ارزی و سود زیاد آن هاست، این نرخ سود به نفع تولیدكنندگان نیست و باید فرمول جدیدی برای احتساب سود تسهیلات تدوین شود.
اكبریان تصریح كرد: سال قبل ۲۷ درصد از تسهیلات بانكی به بخش صنعت در كشور پرداخت گردید اما از این میزان تنها ۱۱ تا ۱۲ درصد آن مربوط به دوره جدید از پرداخت تسهیلات بود و مابقی آن به سال های گذشته مربوط می شود. همینطور اصلاح قوانین در حوزه مالیات در كمیسیون ویژه توسعه ملی مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است كه امیدواریم این مهم با حضور پررنگ رئیس اتاق بازرگانی ایران و وزیر صمت به نتیجه مطلوب برسد.
وی افزود: بروكراسی اداری پیچیده ای در بخش صنعت وجود دارد و باید دستگاه های اجرایی كه در پاسخ به صنعتگران تعلل می كنند، بازخواست شوند.
در ادامه جلسه رمضانعلی سبحانی فر، عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به این كه سرمایه گذاران ما برای دریافت مجوز در پیچ و خم ادارات گیر افتاده اند و دستان مدیران برای دریافت مجوز می لرزد، اظهار نمود: بازرس باید زمانی بیاید كه اتفاقی رخ داده، نه اینكه هر زمان كه خودشان می خواهند وارد مراكز تولیدی و صنعتی شوند. بیشتر از 90 هزار میلیارد ریال نقدینگی در خراسان رضوی وجود دارد كه باید در داخل استان و نه خارج از آن هزینه شود.
وی بیان كرد: باید برای سه كشور هم مرز ما، پاكستان، افغانستان و تركمنستان، كمیته برای صادرات تشكیل گردد. همینطور بیشتر از 90 هزار میلیارد ریال نقدینگی در خراسان رضوی وجود دارد كه باید در داخل استان هزینه شود.
در ادامه سعید باستانی، نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی، تصریح كرد: به نظر بنده ما در مجلس دو كوتاهی، دولت دو كوتاهی و حاكمیت هم یك كوتاهی انجام داده بوده و كوتاهی ما در بحث مالیات و اصلاحیه نظام بانكی كشور است. متأسفانه وزارت صنعت فاقد استراتژی توسعه صنعت بوده و در صورتیكه دارای این استراتژی بودیم، موارد پلمیری و ورق خودرو را در كشور تولید می كردیم.
در بخش دیگری از این نشست ولی ملكی، نماینده مردم مشكین شهر در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان كرد: ما فرهنگ صنعتی شدن را در كشور نداریم، اروپا در سال 1760 به سمت صنعتی شدن حركت كرد و این روند یك قرن به طول انجامید. ما به تحقیق و توسعه كمترین توجه را داریم و در صنایع بزرگ كیفیت را فدای كمیت می نماییم، به همین خاطر صنعتی نمی شویم، چونكه نگاه ها صنعتی نیست و به علوم جدید توجه نمی نماییم. صنایع ما از سال 54 تابحال هیچ دانشی نداشته و باید بر كیفیت، دانش بنیان كردن و نگاه صنعتی داشتن توجه كرد.
مهدی مقدسی، نماینده مردم اراك در مجلس شورای اسلامی هم در ادامه اظهار داشت: اگر می خواهید در اقتصاد تحولی ایجاد شود، هیچ بخشنامه ای را بدون اذن اتاق نگیرید. بخشنامه بالا به پایین، دستوری و بدون حضور فعالان اقتصادی سم است و دخالت دولت در این بخش باید كم شود.1398/05/17
18:48:48
4203
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , خودرو , دستگاه , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو