مسترکار - دنیای خودرو
نگاهی به تجارت ایران در مرداد ۹۸

میزان واردات از میانگین ماهانه سال ۹۷ كمتر شد

میزان واردات از میانگین ماهانه سال ۹۷ كمتر شد مستر كار: اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود اعلام نموده كه میزان واردات ایران در مردادماه سال 1398 از میزان میانگین ماهانه سال قبل كمتر شده است.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، طبق اعلام اتاق بازرگانی تهران بر طبق ارزیابی هایی كه نهادهای فعال در حوزه تجارت انجام می دهند متوسط واردات ماهانه ایران در سال ۱۳۹۷ معادل ۳.۵ میلیارد دلار در هر ماه بوده است.
این در شرایطی است كه در آمار مردادماه ۱۳۹۸ این عدد به ۳.۴ میلیارد دلار كاهش یافته و حدودا ۱۰۰ میلیون دلار از عدد میانگین نیز پایین تر است.
همین طور میزان واردات كشور در مردادماه امسال در قیاس با مردادماه سال قبل نیز حدود هشت درصد و در قیاس با تیرماه سال ۱۳۹۸، ۱۵ درصد كاهش یافته است.
در حوزه صادرات اما در مردادماه امسال میزان صادرات كالاهای غیرنفتی به عدد ۳.۲ میلیارد دلار رسیده است كه در قیاس با تیرماه سال جاری افزایش ۳.۲ درصدی را نشان داده است.
اما میزان صادرات در مرداد ماه امسال از نظر وزنی افزایش و از نظر ارزشی كاهش داشته است.
در حوزه وزنی صادرات كالایی بدون نفت خام در مردادماه امسال ۱۶ درصد رشد داشته و به حدود ۱۱ میلیون تن رسیده است. در قیاس با مردادماه سال ۱۳۹۷ نیز میزان رشد وزنی صادرات ۲۴ درصد بوده است.
آمار صادرات مردادماه سال ۱۳۹۸ از نظر ارزشی در قیاس با میانگین ماهانه سال ۱۳۹۷ كه ۳.۷ میلیارد دلار در هر ماه بود، كاهش یافته و در قیاس با مردادماه سال قبل، ۱۶ درصد افت داشته است.
در جدول ارائه شده از طرف اتاق بازرگانی تهران از فروردین سال ۱۳۹۷ تا مردادماه سال ۱۳۹۸، اردیبهشت ماه امسال با ثبت حدود شش میلیارد دلار صادرات، بهترین عملكرد را به خود مختص كرده است و بعد از آن میزان صادرات ایران در خرداد، تیر و مردادماه حدودا ثابت مانده است.
بالاترین میزان واردات ایران در ماه های گذشته نیز به اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ باز می گردد كه در این ماه حدود پنج میلیارد دلار واردات داشته ایم و بعد از آن عددها بطور نسبی كاهش یافتند.
در حوزه واردات مردادماه در قیاس با تیرماه سال جاری از لحاظ وزنی ۲۳ درصد كاهش یافته و به ۲.۳ میلیون تن رسیده است. این عدد در مقایسه با مردادماه سال قبل نیز كاهش ۴.۲ درصدی را نشان داده است.
در آمارهای انتشار یافته همچنان اردیبهشت ماه امسال بالاترین میزان صادرات از لحاظ وزنی را به خود اختصاص داده و مردادماه سال ۱۳۹۸ نیز یكی از بالاترین عملكردها را در این عرصه در بین ماه های اخیر به خود مختص كرده است.
منبع:

1398/06/13
20:26:19
4322
5.0 از 5
تگهای خبر: صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو