مسترکار - دنیای خودرو
واكنش سازمان محیط زیست به پیش فروش ایران خودرو؛

سازمان محیط زیست اجازه شماره گذاری خودرو های یورو 4 را نمی دهد

سازمان محیط زیست اجازه شماره گذاری خودرو های یورو 4 را نمی دهد به گزارش مستر كار معاون مركز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آغاز پیش فروش ایران خودرو برای فروش خودرو های یورو ۴ تصریح كرد: بر مبنای قانون هوای پاك از آغاز سال ۹۹ باید تمام خودرو های سواری بنزینی استاندارد یورو ۵ داشته باشند. در حالیكه ایران خودرو پیش فروش ۴ مدل خودرو با استاندارد یورو ۴ را از امروز ( شنبه ۲۳ آذرماه ) شروع كرده اما سازمان محیط زیست اجازه شماره گذاری این خودرو ها را نمی دهد.


داریوش گل علیزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اضافه كرد: بر مبنای قانون هوای پاك خودرو های سواری بنزینی چه تولید داخل و چه وارداتی باید از آغاز سال ۹۹ استاندارد یورو ۵ داشته باشند. ایران خودرو امروز پیش فروش چهار مدل خودرو همچون سمند، پژو پارس، ۲۰۷ و دنا كه حالا یورو ۴ هستند را آغاز كرده، این در شرایطی است كه این خودرو ها هنوز مجوز استاندارد یورو ۵ را از سازمان محیط زیست دریافت نكرده اند.
وی تصریح كرد: بر مبنای قانون هوای پاك فروش خودروهایی كه مجوز سازمان محیط زیست را در خصوص تطابق با استاندارد یورو ۵ نداشته باشند، ممنوع می باشد. همینطور بر مبنای دستورالعمل فنی این قانون قرار بود از آغاز فروردین سال ۹۸ خودرو های سواری بنزینی یورو ۵ شوند كه اجرای آن یك سال به تعویق افتاد و به ابتدای ۹۹ موكول شد اما امروز شاهد پیش فروش خودرو های با استاندارد یورو ۴ هستیم كه تحویل آنها در آذرماه ۹۹ خواهد بود.
گل علیزاده خاطرنشان كرد: متاسفانه ایران خودرو تابحال درخواستی برای دریافت مجوز استاندارد یورو ۵ برای این محصولات خود به سازمان حفاظت محیط زیست عرضه نداده است و طبق قانون هوای پاك برای شماره گذاری خودرو ها ابتدا سازمان محیط زیست باید استاندارد آن را تایید و به پلیس اعلام نماید، در غیر اینصورت شماره گذاری صورت نخواهد گرفت و سازمان محیط زیست هم تا زمانی كه استاندارد یورو ۵ این خودرو ها پاس نشود اجازه شماره گذاری آنها را نمی دهد.
معاون مركز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: البته یك ماه پیش نامه ای به ایران خودرو ارسال كردیم و از آنها خواستیم كه درخواست خویش را برای ارتقاء به سازمان بدهند اما اقدامی نكردند، امروز هم در یك نامه دیگر ممنوعیت پیش فروش این خودرو ها را اعلام كردیم.

وی تصریح كرد: خودرو سازان هنوز تا آخر سال فرصت دارند و می توانند درخواست خویش را برای دریافت مجوز استاندارد یورو ۵ به سازمان محیط زیست ارسال نمایند در غیر اینصورت بطور قطع با پیش فروش تعهداتی ایجاد می شود كه در زمان شماره گذاری این خودرو ها با خیل عظیمی از مردم مواجه خواهند شد كه مشكل شماره گذاری دارند.
گل علیزاده اظهار داشت: البته بخشی از تولیدات خودروسازان استاندارد یورور ۵ است اما این چهار خودرویی كه پیش فروش آنها از امروز شروع شده، استاندارد یورو ۴ دارند. ازاین رو حتی اگر بخواهند ابتدا پیش فروش كنند و بعد استاندارد یورو ۵ را اعمال كنند امكان دارد طبق ضوابط تعیین شده نباشد و سازمان محیط زیست آن را تایید نكند ازاین رو بهتر است تا زمان دارند اقدام نمایند.


1398/09/24
11:52:27
4769
5.0 از 5
تگهای خبر: ایران خودرو , بنزین , پژو , پلیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو