مسترکار - دنیای خودرو
پیگیری مستر كار نتیجه داد

الك خرید تضمینی گندم، استاندارد شد

الك خرید تضمینی گندم، استاندارد شد مستر كار: به دنبال گزارش های ایسنا در خصوص وجود ضایعاتی همچون شن، خاك و سنگ در گندم خرید تضمینی كه ناشی از استاندارد نبودن الك مورد استفاده در این روند بوده است، بر طبق جدیدترین اخبار به دست آمده، توری (الك) خرید تضمینی گندم استاندارد شد.


شهریورماه امسال بود كه ایسنا گفت وگویی از سیدمحمدرضا مرتضوی - رئیس كانون انجمن های صنایع غذایی ایران - منتشر نمود. وی از فساد گسترده ای در سیستم خرید تضمینی گندم گفته و اعلام نمود كه "سالانه ۷۰۰ هزار تن ضایعات همچون شن و خاك و ضایعات گندم به ارزش ۱۰۰۰ میلیارد تومان بعنوان گندم، وارد فرآیند خرید و فروش و تحویل گندم می شود".
وی اضافه كرد كه "یك سیستم مافیایی و فساد گسترده در سیستم خرید تضمینی گندم شكل گرفته كه بارها در مورد آن به وزیر جهاد كشاورزی (محمود حجتی) آگهی داده شده اما جوابی كه از ایشان شنیده می شد این بود كه "اشكالی ندارد به جیب كشاورز می رود"، در حالی كه ما مطمئنیم این اقدامات كار كشاورز نیست بلكه كار دلالانی است كه گندم را از كشاورز خریده و به دولت می فروشند و دست بعضی از مدیران نیز در كار است".
طبق اظهارت رئیس كانون انجمن های صنایع غذایی، "براساس قانون در پروسه خرید تضمینی گندم برای جلوگیری از تحویل ضایعات و شن و خاك همراه گندم، باید از توری استاندارد ۲۰*۲ استفاده كنند اما مسئولان مربوطه برای آنكه تخلف خودشان را بپوشانند، بجای استفاده از توری استاندارد از توری غیر استاندارد ۲*۲ كه ضایعات و شن و خاك را از خود عبور نمی دهد در مراكز خرید گندم استفاده می كنند".
ایسنا برای پیگیری این مساله سراغ مسئولان مربوطه رفت كه دو روز پس از آن غلامرضا امینی- مدیركل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع غیرفلزی سازمان ملی استاندارد ایران - اعلام نمود: " كانون انجمن های صنایع غذایی ایران پیش تر این مساله را به ما اعلام نموده بود و سازمان ملی استاندارد دستورالعملی كه توسط متولی اصلی خرید گندم تهیه شده بود را، بررسی كرد كه طبق نتیجه آن الك (توری) گندم با استاندارد ملی ایران انطباق نداشت و به دنبال این نتایج، در جلساتی از متولیان این بخش خواستیم كه این مساله را اصلاح كنند تا با استاندارد ملی ایران انطباق پیدا كند؛ برای اینكه وقتی درجه الك با استاندارد ملی ایران انطباق نداشته باشد، می تواند كیفیت گندم تحویلی به كارخانه های آردسازی و كیفیت آرد تولید شده آنها را پایین بیاورد".
مدیركل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع غیرفلزی سازمان ملی استاندارد ایران همین طور با اشاره به اینكه اجرای استاندارد نیاز به اقدامات و زیرساخت هایی دارد، از ورود كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی جهت بررسی كیفیت گندم آگاهی داد و بیان كرده بود كه در جلساتی كه امسال با حضور مسئولان وزارت جهاد كشاورزی، متولیان خرید گندم و اعضای كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی برگزار شده بود، مسئولان مربوطه وعده دادند شرایط لازم برای اجرای این استاندارد را فراهم آورند.
همچنین برای پیگیری ادعای وجود ضایعات در گندم، خبرنگار ایسنا از یكی از كارخانه های آرد سازی بازدید كرد و متوجه گندم های آلوده به ضایعاتی همچون سنگ و خاك و شن شد؛ بااینكه وزارت جهاد كشاورزی با ارسال جوابیه ای به ایسنا وجود ضایعات در گندم را تكذیب و در قسمتی از تكذبیه اعلام نمود: " امسال نیز مانند همه سال های گذشته از ابزار سنجش (الك) مشابه (در طرح خرید تضمینی گندم) استفاده شده است، طرح ادعای ورود گندم با متوسط افت غیرمفید ۸ تا ۱۰ درصد یعنی ۷۰۰ هزار تن شن و خاك و ضایعات به كارخانجات و وجود ناخالصی نامتعارف در گندم خریداری شده و اختلاط آن با خاك، ادعایی كاملا كذب بوده، صحت نداشته و قویا تكذیب می شود".
با این حال پیگیری ها ادامه داشت تا اینكه سازمان ملی استاندارد ایران رسما وجود ضایعات در گندم را تایید نمود. در تاریخ اول مهر ماه امسال وحید مرندی مقدم - معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران - در نشست خبری خود اعلام نمود: " بررسی های ما نشان میدهد كه در خرید تضمینی گندم در مواردی به جهت اینكه بتوانند پول بیشتری از خریدار گندم دریافت نمایند، گندم را با ناخالصی هایی مخلوط كرده اند؛ من در بازدیدی كه از یكی از كارخانه های آردسازی داشتم این مساله را از نزدیك دیدم اما به سبب اینكه سازمان ملی استاندارد مسئول نظارت بر كیفیت گندم نیست، از میزان دقیق آن اطلاعی ندارم".
در چنین شرایطی كه انتظار می رفت بررسی های سازمان ملی استاندارد ایران بعنوان بازوی اجرایی حاكمیت در حوزه استاندارد؛ در خصوص غیراستاندارد بودن الك مورد استفاده در روند خرید تضمینی گندم كه منجر به ورود ضایعات به سیلوهای گندم می شود، مورد توجه قرار گیرد، بر طبق جدیدترین اخبار به دست آمده این صورت گرفت.
طبق جدیدترین اطلاعات به دست آمده در نامه ای كه مشاور وزیر جهاد كشاورزی و مجری طرح خرید گندم در تاریخ بیستم ماه جاری (آذر ماه) با عنوان ارسال صورتجلسه سوژه الك مورد استفاده در خرید سال ۹۹ ارسال كرده، اعلام شده كه "پیرو دعوتنامه شماره... مورخه... با سوژه بررسی نهایی و تفاهم درباب نوع الك مورد استفاده در خرید تضمینی گندم تولید داخل سال ۱۳۹۹؛ كه الك ۲۰ در ۱.۷ میلیمتر مورد توافق كلیه ذی نفعان قرار گرفت، به پیوست صورتجلسه مربوطه برای استحضار و اقدام لازم ارسال می شود".
در این شرایط انتظار می رود با استاندارد شدن توری (الك) مورد استفاده در پروسه خرید تضمینی گندم، ضایعاتی همچون شن و سنگ و خاك هنگام خرید تضمینی، از گندم جدا شده و پولی بابت خرید آنها از بیت المال به برخی جیب های خاص نرود.
منبع:

1398/09/27
15:05:28
4678
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو