مسترکار - دنیای خودرو

كنترل ۹۹ درصدی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

كنترل ۹۹ درصدی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به گزارش مستر كار رئیس سازمان دامپزشكی با اشاره به اینكه بیشتر از 99درصد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال 1398 كنترل شده است، اظهار داشت: ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تا حداقل 40 روز دیگر می تواند مخاطره آمیز باشد؛ بدین سبب مرغداران و اتحادیه ها به سفارش های دامپزشكی عمل كنند.علیرضا رفیعی پور در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه اقدامات سازمان دامپزشكی در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ منجر به این شد كه در قالب طرح ملی كنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان حركت نماییم، اظهار نمود: سال ۱۳۹۶ با طغیان و موج خطرناك آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مواجه شدیم و به همین دلیل در طرح ملی كنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان علاوه بر اقدامات معمول شامل رصد و پایش بیماری در همه مناطق روستایی، حیات وحش و مرغداری های صنعتی، آموزش بهره برداران، شناسایی قطعی بیماری، معدوم سازی و مراقبت شعاع بیماری، طرح هدفمند واكسیناسیون را به مدت سه سال در این طرح ملی در سال ۱۳۹۷ اجرا كردیم.

وی افزود: پیش بینی ما این بود كه این طرح بیشتر از ۸۵ درصد ایمنی ایجاد كند و نگران طغیان آنفلوآنزا نباشیم. خوشبختانه این طرح بیشتر از میزان پیش بینی ها جواب داد و این ویروس بیشتر از ۹۸ درصد در سال ۱۳۹۷ و حدود ۹۹ درصد در سال ۱۳۹۸ كنترل شد.

رییس سازمان دامپزشكی با اشاره به اینكه به صورت جزئی گزارش هایی از ابتلای پرندگان به این ویروس در نقاط روستایی و حیات وحش دریافت كردیم، اظهار نمود: ویروسی كه در سال ۱۳۹۶ به كشور خسارت زد هنوز وجود دارد، اما امسال با سفارش های دامپزشكی، همكاری مرغداران، تعاونی ها و اتحادیه ها بیشتر از ۹۹ درصد این ویروس كنترل شد.

رفیعی پور اشاره كرد: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تا حداقل ۴۰ روز دیگر به سبب تغییرات آب و هوایی می تواند مخاطره آمیز باشد؛ بدین سبب به مرغداران اعلام می نماییم كه همچون گذشته در قالب طرح ملی كنترل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و سفارش های بهداشتی دامپزشكی ها عمل كنند. همین طور به جهت اینكه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان باردیگر صنعت طیور را درگیر نكند، كمیته ای را در استانها تشكیل داده ایم كه شامل اعضایی از سازمان دامپزشكی، جهاد كشاورزی و اتحادیه مرغداران تخم گذار كشور است. این كمیته مرغداری ها را ممیزی می كند و به هر مرغداری كه شرایط تولید تخم مرغ نداشته باشد، اجازه جوجه مرغ تخم گذار را نمی دهد. این ممیزی كمك بزرگی كرده است تا مرغداری هایی كه ریسك بالای بیماری دارند، شناسایی و كنترل شوند.

به گفته وی، ۴۰ روز با ریسك بالا در پیش رو داریم و این ویروس در حوزه های حیات وحش و طیور سنتی و بومی وجود دارد و می تواند نفوذ كند.

توصیه واكسیناسیون هدفمند به استان هایی با ریسك بالای بیماری

رییس سازمان دامپزشكی با تاكید بر اینكه باید در این ۴۰ روز در حالت آماده باش و مراقبت باشیم، اظهار داشت: به استان های گیلان، مازندارن، گلستان، قزوین، البرز، تهران، قم، اصفهان، مركزی، خراسان رضوی و شیراز واكسیناسیون هدفمند را سفارش كردیم؛ برای اینكه به سبب تراكم طیور و تخم مرغ، ریسك بیماری در این استانها بالا است و از سویی این استانها نیز در راه حركت پرندگان مهاجر هستند.

وی در پاسخ به این پرسش كه آیا احتمال انتقال ویروس فوق حاد پرندگان به انسان نیز وجود دارد؟ اشاره كرد: سازمان دامپزشكی طی دو سال قبل تصمیماتش را با ستاد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گرفته و وزارت بهداشت نیز عضو این ستاد است. آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال ۱۳۹۷ ویروس تركیبی به نامH۵N۶ بود كه با وجود ورود به ایران ولی در نطفه خفه شد و نتوانست همچون ویروس H۵N۸ كه در كل كشور وجود دارد و مخصوص طیور است، باقی بماند. همین طور اگر این دو ویروس فراگیر می شدند امكان اختلاط ژنتیكی با ویروس H۱N۱ انسانی وجود داشت و این مساله می توانست بیماری انسانی را تشدید كند كه خوشبختانه كنترل شد.
1398/10/15
13:19:42
4073
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو