مسترکار - دنیای خودرو

واكاوی سرمایه گذاری خارجی بخش صنعت در هفت ماهه سال جاری

واكاوی سرمایه گذاری خارجی بخش صنعت در هفت ماهه سال جاری به گزارش مستر كار بررسی آماری مجوزهای صادره در هیات سرمایه گذاری خارجی در هفت ماهه سال جاری (مهرماه) حاكی از تصویب تعداد ۵۵ طرح/واحد به ارزش ۷۸۵ میلیون دلار در ایران با مشاركت سرمایه گذار خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت است.


برپایه آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت، از آغاز سال جاری تا آخر مهر ماه ۴۹ طرح صنعتی به حجم ۷۶۸ میلیون دلار، دو طرح معدنی به ارزش یك میلیون دلار و چهار طرح تجاری به حجم ۱۶ میلیون دلار در هیات سرمایه گذاری خارجی به تصویب رسید.
نگاهی به آمارها نشان داده است كه سهم صنعت و معدن ۹۸ درصد و سهم تجارت دو درصد است.
از بین ۵۵ طرح/ واحد مورد بررسی، تعداد ۲۰ شركت دارای سهم ۱۰۰ درصدی سرمایه گذاری خارجی و ۳۴ شركت با مشاركت سرمایه گذاران داخلی (جوینت ونچر) و یك مورد تحت عنوان ترتیبات قراردادی سرمایه گذاری كردند.
سرمایه گذاری خارجی در حوزه تجارت
سرمایه گذاری در حوزه تجارت شامل ساخت رستوران، سفارش كالا در فضای مجازی از راه تارنما و نرم افزار، ساخت و تولید محصولات صنایع دستی و چرمی (مجوز صنفی، تولیدی) است.
سرمایه گذاری خارجی در حوزه صنعت و معدن
در این بازه زمانی بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی در گروه های صنعتی شامل محصولات از توتون و تنباكو، محصولات غذایی و آشامیدنی ها، ساخت مواد و محصولات شیمیایی، كك و فرآورده های حاصل از نفت و سایر محصولات كانی غیرفلزی بوده است.
گروه های معدنی جذاب برای سرمایه گذاران هندی و هنگ كنگی، استخراج و فرآوری منیزیت و تولید كنسانتره نفلین سینیت هستند.
هلندی ها در صدر بیشترین حجم سرمایه گذاری
كشورهای سرمایه گذار كه بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب در این بازه زمانی در بخش صنعت معدن و تجارت را داشته اند به ترتیب هلند با ۳۷۲ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۱۷۸ میلیون دلار، آلمان با ۷۱ میلیون دلار، تركیه با ۶۶ میلیون دلار و چین با ۴۴ میلیون دلار هستند.
تركیه، بیشترین تعداد طرح
آمارها نشان دهنده سهم بالای تعداد سرمایه گذاری ها توسط كشور تركیه (با ۱۰ طرح) است و بعد از آن به ترتیب كشورهای افغانستان (با ۹ طرح) در رتبه دوم، امارات متحده عربی و چین به صورت مشترك در رتبه سوم (هر كدام با تعداد پنج مورد) قرار دارند.
كشورهای هلند و هند به صورت مشترك هر كدام با چهار فقره سرمایه گذاری در رتبه چهارم و كشورهای آلمان، روسیه و عراق هر یك با سه طرح، رتبه پنجم را در تعداد سرمایه گذاری های مصوب در ایران دارند.
زنجان در مركز توجه سرمایه گذاران خارجی
نگاهی گذرا به سرمایه گذاری های انجام شده حاكی از بیشترین میزان سرمایه گذاری خارجی در استان های زنجان (سه طرح به ارزش ۳۴۲ میلیون دلار)، خراسان رضوی (۱۳ طرح به ارزش ۱۱۷ میلیون دلار)، فارس (۲ طرح به ارزش ۵۶ میلیون دلار)، قزوین (چهار طرح به ارزش ۵۴ میلیون دلار) و بوشهر (یك طرح به ارزش ۵۰ میلیون دلار) است.
چهار استان زنجان، خراسان رضوی، فارس و قزوین حدود ۷۵ درصد سرمایه گذاری مصوب در كشور را در این دوره به خود اختصاص داده اند و بقیه استان ها در مجموع سهم ۲۵ درصدی در جذب سرمایه گذاری داشته اند.
آمارها همینطور نشان دهنده سهم بالای سرمایه گذاری خارجی در استان خراسان رضوی با ۱۳ طرح/واحد است. استان تهران با ۶ طرح/ واحد در رتبه دوم و استان های قزوین، آذربایجان شرقی و خوزستان هر یك با چهار طرح به صورت مشترك در رتبه سوم در این بازه زمانی قرار دارند.منبع:

1398/10/22
19:25:20
3919
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو