مسترکار - دنیای خودرو

چین خرید كالاهای آمریكایی را بیشتر می كند

چین خرید كالاهای آمریكایی را بیشتر می كند مستر كار: چین در امتداد آتش بس تجاری متعهد شده است در دو سال آینده 80 میلیارد دلار بیشتر كالاهای ساخت آمریكا را خریداری كند.به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، یك منبع مطلع به رویترز اظهار داشت: تحت مفاد توافق تجاری كه روز چهارشنبه در واشنگتن امضا می شود، چین همین طور بیشتر از ۵۰ میلیارد دلار بیشتر انرژی از آمریكا خریداری خواهدنمود و خرید خدمات آمریكایی را به میزان حدود ۳۵ میلیارد دلار بالا می برد.

در فاز اول توافق تجاری چین ملزم شده است خرید كالاهای كشاورزی آمریكایی را در دو سال آینده به میزان ۳۲ میلیارد دلار یا معادل ۱۶ میلیارد دلار در سال افزایش دهد.

با اضافه شدن ۲۴ میلیارد دلار صادرات كشاورزی كه آمریكا در سال ۲۰۱۷ به چین است، مجموع صادرات سالانه به ۴۰ میلیارد دلار می رسد كه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا به آن مباهات می كند.

انتظار می رود این آمار در مراسم امضای توافق كه روز چهارشنبه در كاخ سفید با حضور ترامپ و لیو هی، معاون نخست وزیر چین برگزار می گردد اعلام خواهد شد. آمار مذكور در مقایسه با آخرین آمار وارداتی كه چین از آمریكا داشته است، افزایش شایان توجهی را نشان میدهد و موجب بروز بدبینی درباره امكان تحقق این میزان خرید هنگفت شده است.

هنگامی كه روی فاز اول توافق تجاری در ۱۳ دسامبر توافق حاصل شد، مقامات آمریكایی اعلام كردند چین موافقت كرده است ۲۰۰ میلیارد دلار كالاهای كشاورزی و تولیدی و انرژی و خدمات را در مدت دو سال آینده خریداری كند.

مقامات آمریكایی گفته بودند این اهداف را برای چهار بخش منتشر خواهند كرد اما جزئیات كالاهای مربوطه محرمانه خواهد ماند تا از اختلال بازار جلوگیری شود.

افزایش ۳۲ میلیارد دلاری خرید كشاورزی نسبت به سال ۲۰۱۷ توسط مایرون بریلیانت، مدیر امور بین المللی اتاق بازرگانی آمریكا تایید شده است.

ترامپ روی صادرات كشاورزی مانور زیادی انجام داده است برای اینكه صادرات كشاورزی از نظر سیاسی به نفع وی خواهد بود و پایگاه حامیانش را تقویت خواهدنمود.

مدیران آمریكایی با اشتیاق منتظر جزئیات كالاهای دیگری هستند كه طبق این پیمان، چین موافقت كرده است خریداری آنها را افزایش دهد.

یكی دیگر از منابع آگاه به رویترز اظهار داشت: افزایش ۸۰ میلیارد دلاری خرید كالاهای ساخت آمریكا همچون خودرو، قطعات خودرو، هواپیما، ماشین آلات كشاورزی، تجهیزات پزشكی و نیمه رساناها خواهد بود.

هواپیماها احیانا ساخت شركت بویینگ خواهد بود كه صادركننده شماره یك آمریكا است و فروشش به چین طی دو سال قبل متوقف شده است. بدین سبب این اتفاق خوبی برای این غول هوافضا خواهد بود كه به دنبال زمین گیر شدن هواپیمای پرفروش ۷۳۷ مكس به سبب دو سانحه مرگبار در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ شاهد سقوط ارزش سهام و درآمدش بوده است.

با این حال این منبع مطلع نسبت به آمار خرید كالاهای تولیدی كه چین قول خرید آنها را داده است، ابراز بدبینی كرد برای اینكه توافق تجاری آمریكا و چین به هیچ كدام از موانع غیرتعرفه ای كه سالهاست این كالاها را از رسیدن به بازار چین بازداشته، نپرداخته است.

با توجه به این كه بازار فروش خودرو در چین راكد شده و این كشور با ظرفیت مازاد مونتاژ خودرو در داخل روبرو شده است، دشوار بتوان تصور كرد كه چین نیازی داشته باشد خودرو های آمریكایی بیشتری خریداری كند. در بین خودرو های محبوب ساخت آمریكا كه در چین به فروش می رود، مدل های بی ام دبلیو و مرسدس بنز هستند.

چین اهداف سیاست صنعتی بزرگی برای تقویت نفوذ خود در صنایع تولیدی دارد و بدین جهت قول این كشور برای افزایش خرید كالاهای آمریكایی در این بخش، بدبینی بیشتری را برانگیخته است.

با وجود این كه مقامات آمریكایی به یك بند اجرایی مهم در این تواف اشاره كرده اند، خیلی از اقتصاددانان و كارشناسان تردید دارند كه فاز اول توافق تجاری همانطور كه نوشته شده است، اجرا شود.

بر اساس گزارش رویترز، مكانیزم اجرایی امكان می دهد شكایات مربوطه بوسیله رایزنی ها به دست رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریكا و لیو هی، معاون نخست وزیر چین برسد. اگر آمریكا مدعی شود كه عدم پایبندی چین به توافق قابل حل نیست، واشنگتن حق خواهد داشت كالاهای چینی را به نسبت آسیبی كه به اقتصاد آمریكا می زنند باردیگر مشمول تعرفه واردات كند. اما هیچ چیز مانع از تلافی چین نخواهد شد و دو طرف باردیگر به مناقشه بازمی گردند.

منبع:

1398/10/24
19:12:21
4211
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , خدمات , خودرو , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو