مسترکار - دنیای خودرو

اقدام كمیسیون تلفیق مجلس به تضعیف اكتشافات معدنی منجر می شود

اقدام كمیسیون تلفیق مجلس به تضعیف اكتشافات معدنی منجر می شود به گزارش مستر كار ایرنا- مدیركل زمین شناسی و اكتشافات معدنی شمال شرق كشور اظهار داشت: حذف یكی از ردیف های لایحه بودجه سال 1399مربوط به درآمدهای اختصاصی سازمان زمین شناسی توسط كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی به تضعیف اكتشافات معدنی منجر می شود.


جعفر طاهری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ توسط مجلس شورای اسلامی در دست بررسی می باشد اضافه كرد: سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی هر سال از محل درآمدهای اختصاصی خود اكتشافات معدنی را در سراسر كشور انجام می دهد بطوریكه این درآمدها امسال ۱۵۰ میلیارد ریال بود.
وی افزود: درآمدهای اختصاصی سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی از محل ارائه خدمات به بخش خصوصی یا فروش محدوده های اكتشافی منجر به گواهی كشف است.
وی اظهار داشت: بطور میانگین سالانه ۸۰ تا ۹۰ میلیارد ریال در منطقه شمال شرق كشور برای حوزه اكتشافات معدنی هزینه می شود.
طاهری اضافه كرد: قرارداد حفاری مغزه گیری با بخش خصوصی در محدوده های اكتشافی سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی طی سال جاری ۱۷ هزار متر بود كه ۶ هزار متر مربوط به اداره كل زمین شناسی و اكتشافات معدنی شمال شرق است.
وی افزود: در شرایط تحریم نفتی و خیلی از مشكلات اقتصادی، اكتشاف معدنی منجر به تولید ثروت می شود پس توسعه اكتشافات به نفع كشور است.
وی اظهار داشت: این سازمان با كمترین منابع بودجه ای، یكی از سازمان های اثرگذار در توسعه كشور است و افزون بر ۷۰ درصد از نیروهای شاغل آن مدارك دانشگاهی در مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری دارند و از تجربیات میدانی گسترده و كم نظیر در برداشت های فنی برخوردار می باشند.
طاهری اضافه كرد: این سازمان با همه ظرفیت های خود بعنوان موتور پیشران تولید داده های پایه و رصد مخاطرات زمین شناسی مورد بی مهری كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی قرار گرفته و با حذف یكی از ردیف های بودجه توسط آن كمیسیون با چالش جدی در ادامه خدمات خود مواجه خواهد شد.
وی افزود: بودجه سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی شمال شرق كه رسالت ملی و حاكمیتی دارد، تناسبی با رسالت های مهم آن ندارد و با یك مقایسه ساده این مهم قابل دسترس است.
وی اظهار داشت: ردیف درآمد اختصاصی محدود این سازمان كه در سال های اخیر تصویب شده می توانست كمكی برای ادامه حیات آن در حوزه علمی باشد اما با شرایطی كه در كمیسیون یاد شده پیش آمده این سازمان از این حمایت حداقلی نیز محروم می شود.
طاهری اضافه كرد: كارشناسان سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور مسئولیت تهیه نقشه های زمین شناسی و انجام پروژه های اكتشافی در محروم ترین مناطق كشور را بر عهده دارند و تجربه نشان داده است كه با مطالعات كارشناسان این سازمان زمینه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و ایجاد اشتغال پایدار در اغلب پروژه ها فراهم گشته است.
وی افزود: هیچ كانسار و معدن بزرگی نیست كه نقش سازمان زمین شناسی در معرفی یا اكتشافات اولیه آنرا بتوان انكار كرد و حذف ردیف درآمد اختصاصی نه تنها این سازمان را در تداوم خدمات خود با چالش جدی مواجه می كند بلكه خطر از دست رفتن سرمایه انسانی و كوچ تعداد بیشتری از صاحب نظران به خارج از سازمان را نیز به همراه دارد.
وی اظهار داشت: هم اكنون مهم ترین رویكردهای این اداره كل، ادامه تهیه نقشه های بزرگ مقیاس، به نتیجه رسیدن پروژه های اكتشافی در نواحی مختلف استان های خراسان، حضور جدی در شناخت و مقابله علمی با مخاطرات زمین شناسی و پایان دادن به اولین مرحله مطالعات نرخ فرو نشست دشت های بحرانی استان می باشد.
طاهری، یكپارچه سازی اطلاعات پایه تولید شده در منطقه شمال شرق كشور، ایجاد و تكمیل بزرگترین آرشیو مستندات علوم زمین كشور، راه اندازی مركز نوآوری علوم زمین و كمك به اشتغال در حوزه علوم زمین، انتشار یافته های جدید زمین شناسی و اكتشافی و توسعه و اعتلای بزرگترین موزه علوم زمین كشور را از دیگر محورهای كاری این اداره كل برشمرد.
وی اضافه كرد: اعتبارات تخصیص یافته به این اداره كل نه تنها در شان نظام نمی باشد بلكه متناسب با رسالت های حاكمیتی این سازمان نیز نیست و در صورت عدم توجه كافی زیان آن متوجه رویكردهای توسعه ای كشور خواهد شد.
اداره كل زمین شناسی و اكتشافات معدنی شمال شرق كشور، استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی را زیر پوشش دارد.منبع:

1398/11/08
20:52:45
4548
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو