مسترکار - دنیای خودرو
وزیر صنعت:

۲هزار میلیارد تومان برای تقویت صادرات كشور اختصاص یافت

۲هزار میلیارد تومان برای تقویت صادرات كشور اختصاص یافت مستر كار: وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود كه دو هزار میلیارد تومان تسهیلات از منابع صندوق بانك ها برای تقویت شركت های صادراتی كشور با نرخ سود 14.5 درصد اختصاص یافته است.


رضا رحمانی عصر سه شنبه در ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان البرز گفت: سرعت بازگشت ارز حاصل از صادرات امسال كشور چند برابر سال قبل است و این نشان دهنده بهتر شدن تصمیم گیری ها می باشد.
وی اشاره كرد: یكی از راهبردهای اساسی ما در كشور برمبنای محورهای هفتگانه افزایش صادرات است كه در ذیل آن ۱۵ كشور همسایه قرار دارد.
رحمانی با اشاره به عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا اظهار داشت: با بعضی از این ۱۵ كشور درباب تعرفه ترجیحی و آزاد مذاكره كرده ایم.
وی افزود: امسال صادرات فرآورده های معدنی كشور افزایش یافته و برعكس میزان صادرات موادخام معدنی را كاهش داده ایم.
وزیر صنعت، معدن وتجارت با اشاره به تاكید رهبر انقلاب امسال بر رونق تولید افزود: اولویت نخست ما حفظ تولید و اشتغال موجود است. ملاك این است كه تولید تعطیل نشود.
رحمانی اظهار داشت: در ستاد تسهیل، شرط اول و آخر ما این است كه واحد تعطیل نشود و اگر تشخیص داده شد واحدی تعطیل بماند بانك با مقررات خود اقدام نماید كه بانك ها می توانند امهال و یا تقسیط كنند.
وی همین طور با تاكید بر اهمیت تولید محصولات دانش بنیان گفت: اگر محصولات ما دانش بنیان باشد قابلیت بازاریابی در كشورهای مختلف برای صادرات حتی كشورهای اروپایی را خواهند داشت.
پردیس فناوری در البرز راه اندازی می شود
وزیر صنعت، معدن وتجارت با اشاره به رونمایی از مركز فناوری تولید عناصر نادر خاكی در شهرستان ساوجبلاغ اظهار داشت: برهمین اساس طبق برنامه ریزی به زودی تفاهم نامه ای بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباب راه اندازی پردیس فناوری در استان البرز امضا می شود.
وی بیان داشت: یكی از خاصیت های البرز، دانش محوری بودن آن است و صنایع مستقر در این استان چنین خاصیت را كه بسیار مغتنم است، دارند.
رحمانی با اشاره به اهمیت توجه به فناوری در كنار دانش محوری بودن گفت: حوزه دانش جدی گرفته شده است؛ حوزه صنعت این ظرفیت را دارد كه همه تكنولوژیهای جدید در آن بروز و ظهور داشته باشد. در دنیا هم این گونه است و محصولات ما هم باید دانش بنیان باشد.
به همین منظور طرح های مختلفی اجرا و ارتباط تنگاتنگی با وزارت علوم برقرار شده است، در حوزه معدن ۲۰ معضل اساسی در حوزه معدن را به دانشگاه ها ارائه كرده ایم، در حوزه صنعت هم همچنین با دانشگاه های مختلفی قراردادهایی بسته شده تا ما را كمك كنند.
وی از برنامه وزارت صنعت برای جذب جوانان نخبه توسط شركت های بزرگ زیر مجموعه این وزارتخانه آگاهی داد و اظهار داشت: این اقدام سبب می شود تا شركت ها با به كارگیری این جوانان به توسعه لازم برسند.
رحمانی اضافه كرد: استان البرز می تواند بعنوان استان معیار مد نظر قرار بگیرد. سهم صادرات البرز متناسب با توان واحدهای این استان نیست. استان هایی در كشور می باشند كه بیشترین ارقام صادراتی را دارند.
وی اظهار داشت: تا كنون واردات استان البرز بیشتر از حجم صادرات آن بوده و با وجود كمبود صادرات، حتی ارز صادراتی بیشتری به این استان پرداخت شده است. با این وجود هیچ مانعی وجود ندارد.
رحمانی گفت: عمده ارزی كه وارد بانك مركزی شده ناشی از صادرات كشور بوده است. حتی در مواردی بانك مركزی از منابع خود كم كرده و به واردات مختص كرده است.
وی اظهار داشت: انتظار می رود استان البرز، استان معین خیلی از سایر استانها هم باشد.
رحمانی اشاره كرد: در ۱۰ماهه گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حداقل ۱۵درصد افزایش صادرات داشتیم چونكه در بعضی صنایع ۱۵درصد به بالا افزایش تولید داشته اند.
وی همین طور اظهار داشت: در تولید خودرو هم نسبت به میزان سال قبل افزایش داشتیم. پارینه روزانه یك هزار دستگاه خودرو توسط 2 خودروساز تولید شد كه امسال نیز روزانه بیشتر از چهار هزار دستگاه خودرو تولید شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: میزان انگیزه مندی مردم البرز برای سرمایه گذاری ۳۱درصد است در حالی این رقم در كشور ۱۸.۵درصد است.
وی اظهار داشت: صادرات در كل كشور امسال با ۱۸درصد از نظر وزنی نسبت به سال قبل روند افزایشی داشته و ۸۷ میلیون صادرات سال قبل به ۱۰۳میلیون تن امسال رسیده است
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: تبدیل نقدینگی واحدها به مشكلی جدی برای ما تبدیل گشته است. سیاست اصولی دولت، تفویض اختیارات است و در استانها با این تفویض اختیارات در انجام كارها تسهیل می شود.
رحمانی اشاره كرد: در استان البرز ۱۶۳واحد تولیدی تملیكی داشتیم كه خوشبختانه ۸۳ واحد آنها به چرخه فعالیت بازگشتند.
وی درباب مستثنی كردن شهرك های صنعتی البرز از شعاع ۱۲۰ كیلومتری اظهار داشت: اقدام هایی در این ارتباط صورت گرفته و همراه با استاندار البرز به حضور رئیس جمهوری رسیدیم، موضوع عنوان شد، دستوراتی داده شد و با نظر مساعدی كه از طرف رئیس جمهوری دیدم، پیگیر هستیم و در هفته های آینده به هر نتیجه ای رسیدیم اطلاع رسانی خواهد شد و من دراین زمینه با این مساله هم عقیده ام.منبع:

1398/11/09
20:12:39
4535
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو