مسترکار - دنیای خودرو

افزایش ظرفیت زنجیره فولاد به سمت هدف چشم انداز ۱۴۰۴

افزایش ظرفیت زنجیره فولاد به سمت هدف چشم انداز ۱۴۰۴ به گزارش مستر كار برپایه طرح جامع فولاد در افق چشم انداز ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد هدف گذاری شده كه این مهم به باور خیلی از دست اندركاران بسیار خوشبینانه اما دور از انتظار بود؛ در حالیكه حالا حركت به سمت این مهم، پرشتاب پیش می رود.ایران كه امروز جایگاه خویش را با وجود تحریم های ظالمانه گسترده از جانب دشمن، در میان ۱۰ فولاد ساز شاخص جهان تثبیت كرده، در اندیشه رسیدن به رتبه یك رقمی (هفتم جهانی) است و این مهم با همسوسازی زنجیره فولاد، در راه تحقق سند چشم انداز است.

افزایش ۸۶ میلیون تن ظرفیت زنجیره

آمارهای مورد بررسی گویای آن می باشد كه در دوره ۹۸ - ۱۳۹۲ بالغ بر ۸۶ میلیون تن زنجیره فولاد به مورد اجرا و بهره برداری رسیده و این درحالی است كه در شروع سال ۱۳۹۲ ظرفیت این بخش ۱۲۰ میلیون تن اعلام شده بود.

بدین ترتیب رشد ظرفیت سازی زنجیره فولاد كه در دولت یازدهم كلید خورد، حالا در دولت دوازدهم هم تداوم یافته و انتظار می رود با آهنگ مناسب پیش رود.

مرور كارنامه زنجیره فولاد

فولادسازان كه در دولت یازدهم سیر رو به رشد این بخش را در برنامه گنجانده بودند، با گذشت چهار سال اهداف مهمی را عینیت بخشیده اند كه همچون آنها در بخش كنسانتره، گندله و ظرفیت سازی فولاد رقم خورد.

تولید كنسانتره در سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۲۸ میلیون تن با رشد ۸۰ درصدی به رقم حدود ۵۰ میلیون تن رسید، هرچند كه حالا از دغدغه های فولاد سازان تأمین خوراك اصلی همانا كنسانتره سنگ آهن است، اما توسعه برنامه های اكتشافی از جانب سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور و سازمان ایمیدرو این مهم را می تواند پاسخگو باشد.

همچنین تولید گندله سنگ آهن هم در دولت یازدهم از سطح ۲۲ میلیون تن با افزایش ۲۶ میلیون تنی، رقم ۴۸ میلیون تن را محقق ساخت.

نكته مهم دیگر در این ارتباط، رشد ۱۱ میلیون تنی ظرفیت فولاد از رقم ۲۲ میلیون تن در سال ۹۲ به سطح ۳۳ میلیون تن در سال ۹۶ است كه در راه سند چشم انداز ۱۴۰۴ بسیار امیدوار كننده به حساب می آید.

رشد تولید كنسانتره و گندله

بررسی ها نشان داده است هدف پیشبینی شده برای تولید سال جاری سنگ آهن رقم ۹۴ میلیون تن در دستور كار قرار گرفته و در عین حال ظرفیت این بخش به همین میزان است.

آمارهای انتشار یافته گویای آن می باشد كه سال گذشته با ظرفیت ۸۶ میلیون تنی در این حوزه، افزون بر ۸۶ میلیون تن سنگ آهن تولید شد كه نسبت به سال ۹۶ رشد یك درصدی داشت.

همچنین ظرفیت گندله سنگ آهن هم تا آخر سال ۹۷ رقم ۴۸.۵ میلیون تن بود و با آغاز به كار طرح های بزرگ در ناحیه معدنی گل گهر ( كرمان) و سنگان ( خراسان رضوی) علاوه بر رشد ظرفیت سازی این بخش، در زمینه كنسانتره سنگ آهن افزایش توانمندی یافتیم.

برپایه عملكرد سال گذشته ظرفیت تولید كنسانتره سنگ آهن كشور، گندله و آهن اسفنجی به ترتیب ۴۴، ۳۲ و ۲۴ میلیون تن شد و در مورد ذوب و ریخته گری ۲۹ میلیون تن بود.

به گزارش مستر كار به نقل از ایرنا برپایه سند استراتژیك وزارت صنعت، معدن و تجارت، در افق ۱۴۰۴ ظرفیت تولید كنسانتره سنگ آهن ۷۲ میلیون تن پیشبینی شده است. برای گندله ۸۵ میلیون تن، آهن اسفنجی ۵۴ و فولاد خام ۵۵ میلیون تن ظرفیت تولید در نظر گرفته شده است.

صنعت فولاد تمركز بر صادرات به جای واردات

صاحب نظران و دست اندركاران صنعت فولاد براین باورند كه سال ۱۳۹۲ پایه اصلی رویكرد صادراتی این بخش به حساب می آید، بگونه ای كه برپایه آمار غیر رسمی بین پنج تا هفت میلیون تن واردات فولاد در دوره قبل از روی كار آمدن دولت یازدهم رقم خورده، اما حالا سخن از صدور ۲۰ میلیون تن فولاد ( ۱۰ میلیون تن شمش و ۱۰ میلیون تن تولیدات فولادی) در قالب سند چشم انداز است.

انتظار می رود سال جاری حداقل ۱۰ میلیون تن و حداكثر ۱۲ میلیون تن صادرات فولاد تحقق یابد كه این امر در شرایط تحریم وسیع از جانب دشمن است.

رویكرد تأمین نیاز داخل با نقشه راه ۱۴۰۴

كارنامه بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۱۳۹۷ گویای این حقیقت است كه تولیدات برمبنای تأمین نیاز داخل و توجه به بازارهای صادراتی دنبال شد، ضمن اینكه خام فروشی از دستور كار خارج شده، مگر اینكه در بازار داخل مازاد باشد، یا امكان بهره گیری نداشته باشد.

برای سال ۹۸ كه در واقع گذر ۵۰ درصدی از برنامه پنج ساله ششم را به دنبال دارد، دستیابی به ظرفیت ۳۶ تا ۳۷ میلیون تن فولاد مورد انتظار است و دستیابی به ۲۶ تا ۲۷ میلیون تن شمش فولادی كه برآورد می شود، ۴۰ تا ۴۵ درصدی تولید رهسپار بازارهای صادراتی شود.

بنابراین سال جاری صنعت فولاد همچنان در راه چشم انداز ۱۴۰۴ طی مسیر می كند و نقشه راه در قالب طرح جامع دنبال می شود.
1398/11/26
15:25:56
3855
5.0 از 5
تگهای خبر: تور , تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو