مسترکار - دنیای خودرو
براساس آمار تجارت خارجی؛

جذب ۱ و چهار دهم میلیارد دلار كالای معدنی ایران توسط سه كشور

جذب ۱ و چهار دهم میلیارد دلار كالای معدنی ایران توسط سه كشور مستر كار: بررسی آمار تجارت خارجی در دوره هشت ماهه امسال نشان میدهد كه سه كشور عراق، تركیه و افغانستان در مجموع یك میلیارد و 481 میلیون دلار كالای بخش معدن وصنایع معدنی كشورمان را جذب كردند.


بر اساس جداول آماری مربوطه، در دوره مورد بررسی در مجموع هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تن كالای تولیدی این بخش روانه این سه كشور شد.
سال ۱۳۹۷ به ازای هرتن صادرات مواد معدنی ۱۶۰ دلار ارزآوری برقرار شد و در مجموع بیشتر از ۹.۲ میلیارد دلار ارزش صادرات ثبت گردید.
بررسی صادرات به كشور عراق در دوره این گزارش نشان دهنده صدور پنج میلیون و ۷۱۳ هزار تن كالای معدن و صنایع معدنی به ارزش ۷۹۸ میلیون دلار دارد كه این رقم بیشتر از ۵۰ درصد صادرات به این سه كشور را شامل می شود.
همچنین تركیه نیز در این مدت ۵۱۲ هزار تن كالا به ارزش ۳۹۳ میلیون دلار را جذب كرد و افغانستان هم در این مدت ۲ میلیون و ۲۷۵ هزار تن كالای معدن وصنایع معدنی ایران را به ارزش ۲۹۱ میلیون دلار از آن خود ساخت.
اكنون موضوع كرونا بعنوان یكی از دغدغه های تجارت خارجی ایران شمرده می شود و قطع ارتباط و یا عدم پذیرش محموله های تجاری به مقاصد كشورهای همسایه برنامه های این بخش را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
بررسی عملكرد تجارت خارجی در حوزه معدن وصنایع معدنی گویای آنست كه ماهانه یك میلیون و ۶۳ هزار تن كالاهای این بخش بین سه كشور عراق، تركیه و افغانستان توزیع شده و ارزش ماهیانه آن هم رقم ۱۸۵ میلیون دلار را نشان میدهد.
واقعیت اینكه بسته شدن مرزهای زمینی كشورهای مزبور با جمهوری اسلامی بمنزله مخاطره ای برای تداوم صادرات بخش معدن وصنایع معدنی است و می تواند بعنوان دغدغه و مانعی برای فروش شركتها باشد و از طرف دیگر موجب افزایش قیمت دلار در بازار بدنبال كاهش عرضه باشد.
آمارها نشان میدهد بیشتر از ۵۰۰ هزار نفر در بخش صنایع معدنی مشغول بكارند و سهم معدن هم ۱۳۸ هزار نفر اعلام شده است.
امروز ۷۰ درصد ظرفیت حمل ریلی هم اختصاص به بخش معدن دارد و برآورد شده در افق ۱۴۰۴ سهم معدن در بخش حمل ریلی به رقم حدود ۱۰۱ میلیون تن برسد.
برابر آمار پارینه صادرات اقلام معدنی فلزی به وزن ۲۸ میلیون تن به ارزش ۶ میلیارد و ۸۳۷ میلیون دلار بود و شمش فولادی به مهمترین كالای صادراتی این بخش ۵.۵ میلیون تن به ارزش دو میلیارد و ۲۳۸ میلیون دلار بود و تولیدات فولادی صادراتی هم به ارزش یك میلیارد و ۲۷ میلیون دلار محقق شد.منبع:

1398/12/07
11:23:48
3936
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو