مسترکار - دنیای خودرو

هیچ توجیهی برای افزایش قیمت برنج وجود ندارد

هیچ توجیهی برای افزایش قیمت برنج وجود ندارد به گزارش مستر كار مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران از تخصیص ارز به واردكنندگان برنج اطلاع داد و اظهار داشت: هیچ توجیهی برای افزایش قیمت برنج وجود ندارد.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، یزدان سیف در نشست خبری كه بامداد امروز به صورت ویدیو كنفرانس با مبحث خرید تضمینی گندم و دانههای روغنی در كشور برگزار شد، در پاسخ به این پرسش كه چه تمهیداتی برای ساماندهی بازار برنج و تخصیص ارز به واردكنندگان اندیشیده شده است اظهار داشت: واردات برنج توسط بخش خصوصی از نیمه آذر تا به امروز حدود ۶۱۰ هزار تن بوده و این در حالیست كه كل واردات برنج در سال یك میلیون و ۶۰۰هزار تن است. یعنی حدود یك سوم واردات برنج در همین سه ماه بوده است.
وی افزود: بانك مركزی و دولت ارز واردات برنج را تأمین كرده است و برنج كافی و لازم باتوجه به میانگین مصرف ماهیانه در انبارهای بخش خصوصی باید موجود باشد. ازاین رو هیچ توجیهی برای افزایش قیمت و كمبود در بخش خصوصی وجود ندارد.
مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران افزود: برپایه برنامه توزیع برنج، از اسفندماه حدود ۶۹ هزار تن برنج در كشور توزیع و در حال تحویل است. برای ماه رمضان هم یك هفته پیش از آن توزیع شروع خواهد شد و امیدواریم كه باتوجه به توزیع و واردات، شاهد افزایش قیمت برنج نباشیم و مردم بتوانند با قیمت منطقی به این كالا دست یابند.
۷ میلیون و ۷۶۱ هزارتن گندم درسال ۹۸ خرید تضمینی شد
ایشان سپس اظهار نمود: در سال قبل پروژه خرید تضمینی گندم را داشتیم كه در آن پروژه حدود ۷ میلیون و ۷۶۱ هزار تن گندم در چارچوب یك میلیون و ۲۳۹هزار و ۲۱۴ محموله خریداری شد كه متوسط وزن هر محموله ۶ تن و متوسط وزن تحویلی هر كشاورز حدود ۱۷تن بود. همینطور میانگین درامد هر یك از كشاورزان گندم كار در حوزه گندم حدود ۳۰ میلیون تومان بود كه میانگین دریافتی كشاورزان نسبت به سال قبل افزایش پیدا كرد.
مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران اشاره كرد: در حوزه پرداخت پول به كشاورزان با تلاش همه بخش های مربوطه با توجه به این كه میزان تحویل ۱۸ درصد نسبت به سال قبل كمتر شده بود اما شش درصد وجه بیشتری را در خرید تضمینی پرداخت كردیم. هم چنین در سال ۹۷ میانگین معطلی كشاورزان برای دریافت پولشان ۲۹ روز بود كه در سال ۹۸ به ۱۲ روز كاهش پیدا كرد.
به قول وی پس از اتمام پروژه خرید تضمینی گندم در سال ۹۸، برای سال ۹۹ از آبان ماه سال قبل اقداماتی را آغاز كردیم و یكی از این اقدامات ارزیابی خرید تضمینی سال ۹۸ بود كه فرمهای نظر سنجی تهیه و به استانداران، جهاد كشاورزی استانها، سازمان برنامه و بودجه استانها، ادارات خدمات بازرگانی استانها و سازمانهای تعاون روستایی ارسال شد. این فرم ها جمع بندی و بر مبنای نظرات تلاش شد تا فرآیند خرید تضمینی گندم در سال ۹۹ بهبود یابد و بخشی از فرآیند ها هم اصلاح گردید.
اصلاح الك خرید تضمینی گندم در سال ۹۸
او همینطور به اصلاح الك خرید گندم هم اشاره نمود و اظهار داشت: الك خرید تضمینی گندم هم سال قبل اصلاح گردید و از ۲*۲ به الك مورد پذیرش استاندارد بین المللی كدكس تغییر پیدا كرد. تمهیدات لازم هم برای تأمین این الك و توزیع بین مراكز خرید پیشبینی شده است.
یزدان سیف اضافه كرد: در سال ۹۹، ۱۲۰۰ مركز خرید گندم در سرتاسر كشور دایر خواهد بود و در هفت استان هم این مراكز دایر شده است.
افزایش قیمت خرید تضمینی گندم
به قول وی با مساعدت دولت، رئیس جمهور، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیران صنعت و كشاورزی مقرر شد كه خرید تضمینی گندم با افزایش ۴۷ درصدی نسبت به سال قبل به قیمت هر كیلوگرم ۲۵۰۰تومان باشد. این در حالیست كه قیمت خرید تضمینی گندم در سال ۹۱، ۳۹۵تومان و در سال ۹۲، ۵۵۰ تومان بود كه در خلال این سنوات تلاش شد برای پشتیبانی از تولید داخل قیمت خرید گندم از ۵۵۰ تومان در سال ۹۲ به ۲۵۰۰تومان در سال ۹۹ برسد.
وی افزود: برای اجرای این پروژه احتیاج به حدود ۲۸ هزار میلیارد تومان نقدینگی است كه از این مبلغ حدود ۱۲هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان از محل یارانه و اعتبارات سازمان هدفمندی یارانه ها مبحث تبصره ۱۴ قانون بودجه تأمین می شود. حدود ۱۱هزار میلیارد تومان از بانك مركزی و مابقی هم از محل اعتبارات داخلی شركت بازرگانی دولتی ایران تأمین خواهد شد. همینطور براوردی كه برای خرید تضمینی سال ۹۹ در مصوبه هیات دولت پیشبینی شده حدود ۱۱میلیون تن است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این كه قیمت گندم برای مصارف نان كشور تغییری نكرده است، اظهار داشت: با احتساب همین عدم تغییر حدود ۲۰ هزار و۷۰۰ میلیاردتومان میزان یارانه گندم، آرد و نانی است كه دولت در سال ۹۹ متقبل شد.
به قول وی تمام مراكز خرید تضمینی گندم در ۷ استان گرمسیری خوزستان، ایلام، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس و كرمان فعال است. البته به سبب سرمای هوا و بارش نزولات هنوز برداشت و تحویل انجام نشده ولی لجستیك خرید تضمینی گندم آماده است.
دانشگاههای علوم پزشكی پروتكل بهداشتی را برای مراكز خرید تدوین كنند
یزدان سیف در ادامه مطرح كرد: به واسطه درگیر بودن با ویروس كرونا و مصوبات اجبار آور ستاد ملی مقابله با كرونا از استانداران درخواست كردیم كه دانشگاه های علوم پزشكی پروتكلهای تخصصی مراكز خرید را تدوین و برای استقرار آن از بسیج اقشار و هلال احمر در صورت امكان استفاده گردد تا علاوه بر خرید تضمینی گندم و ارتقای امنیت غذایی كشور، مخاطره برای سلامت كشور و مردم ایجاد نشود.
آمادگی مقدمات خرید تضمینی دانههای روغنی در استانهای گرمسیر
مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران در بخش دیگری از صحبتهایش به دانههای روغنی و كلزا اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل را با خرید حدود ۴۳۱ هزار تن دانه كلزا به اتمام رساندیم كه تولید دانههای روغنی نسبت به سال قبل حدود ۱۲ درصد افزایش داشت. سال جاری هم پیشبینی میكنیم حدود ۵۸۰ هزار تن دانه روغنی در خرید تضمینی لحاظ شود. همینطور در استانهای گرمسیر تمام مقدمات برای خرید دانههای روغنی مهیا شده است.
ارتقای كیفیت نان در اسفندماه
وی افزود: بر مبنای آخرین ارزیابی از كیفیت نان كشور با آنالیز ۹۴۰۰ نمونه نان سنتی، دامنه كیفیت نان در اسفند ماه سال قبل در دامنه ۸۷ و خوب ارزیابی شده است كه نسبت به ماه گذشته اش یعنی بهمن ماه ارتقا پیدا كرده بود و به صورت كل می توان گفت كیفیت نان نسبت به گذشته بهبود یافته است.
به قول وی، استقرار سامانه خرید و فروش آرد برای نانوایان آزادپز از اقدامات انجام شده در سال قبل بود و پروژه استقرار حمل آنلاین آرد به نانوایی برای كنترل و نظارت بر مسیرهای حمل آرد ظرف سه ماه آینده به بهرهبرداری می رسد. همینطور سامانه پرداخت آنلاین به رانندگان هم از سامانه های دیگر در دستور كار است كه در سه ماه اول سال به بهره برداری میرسد و در این سامانه بعد از حمل بار كرایه مستقیما به حساب رانندگان واریز می شود.
وی اشاره كرد: در سال ۹۸، ۱۰میلیون ۶۷۴هزارتن گندم برای تولید نان آرد و سایر محصولات توزیع شده كه نسبت به سال ۹۷، ۸۰۰هزارتن كاهش داشته است و این مساله ناشی از اختیار خرید گندم توسط كارخانجات بود.
توزیع ۲۳۰ هزارتن برنج و ۵۴۰ هزارتن روغن در سال ۹۸
او همینطور به وضعیت توزیع برنج در كشور هم اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل شركت بازرگانی دولتی ایران ۲۳۰ هزار تن برنج را در روزهای پرمصرف برای كنترل و افزایش عرضه به بازار توزیع كرد كه نسبت به سال قبل حدود ۵۳ درصد رشد داشته است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: در حوزه تأمین بازار روغن كشور سال قبل ۵۴۰ هزار تن روغن توزیع كردیم كه نسبت به سال قبل حدود ۸۵ درصد افزایش توزیع داشته است.
وی اشاره كرد: سال قبل حدود یك میلیون و ۴۸۰ هزار تن توزیع شكر داشتیم كه از این مقدار حدود ۶۴۰ هزار تن مربوط به واردات بخش خصوصی با ارز ۴۲۰۰ تومانی بود و مابقی هم توسط شركت بازرگانی دولتی ایران توزیع شد.
پلمب نانوایی هایی كه بهداشت را رعایت نكنند
یزدان سیف در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه با شیوع ویروس كرونا برای رعایت بهداشت در نانوایی ها چه تدابیری اندیشیده شده است، اظهار داشت: در مورد سلامت مردم دولت بسیار حساس است. در استان های مختلف استانداران با هماهنگی سازمانهای صنعت و معدن و تجارت بعنوان متولیان صنوف پروتكلهایی را تدوین و به نانوایان هم ابلاغ كردهاند. از استانداران هم خواسته شده این پروتكلها توسط دانشگاه علوم پزشكی و به صورت تخصصیتر تدوین شود.
وی افزود: ظرف ماه آینده طبق توافقی كه با شورای گندم، آرد و نان انجام شد، مقرر شد نانواییهایی كه امكان رعایت این پروتكلها را ندارند و یا عمداً رعایت نمیكنند، تعطیل و پلمب شوند و سهمیه های آنها به نانهای صنعتی اضافه شود. در حقیقت این نانواییها به مراكز توزیع نان صنعتی تبدیل شوند. مقدمات این طرح فراهم شده و در نخستین جلسه شورای ساماندهی گندم آرد و نان مورد تصویب قرار خواهد گرفت.
وی در بخش دیگری از صحبتهایش افزود: لجستیك و تولید قابلیت توقف ندارد چونكه زندگی مردم به آن وابسته است. در كوتاه مدت و میان مدت به لحاظ ذخایر راهبردی در كشور مشكلی نداریم.
سیف در پاسخ به اینكه در بعضی نانواییهای سنگكی كیسههای آرد تافتون و بربری وجود دارد و از آن استفاده میشود و آیا این نانواییها مجاز به استفاده از آردهای دیگر هستند یا خیر اظهار داشت: تا سال قبل این امكان در نانواییهای سنگك وجود داشت كه بتوانند آردهایی با سبوس گیریهای متفاوت به جهت روشن شدن رنگ نان خریداری كنند. با تصمیمی كه شورای ساماندهی گندم و آرد و نان گرفتند، مقرر شد كه ابتدای سال ۹۹ در سامانه بانك سپه كه در آن نانوایان به صورت غیرحضوری خرید آرد انجام می دهند، امكان خرید سایر آرد را نداشته باشند و فقط می توانند تا آردی را تهیه كنند كه با درصد مشخصی از سبوس گیری فراهم شده باشد.
اولین خرید تضمینی گندم سال ۹۸
وی در بخش دیگری از صحبت هایش اضافه كرد: امروز نخستین محموله خرید تضمینی گندم به سیلوی دشستان بوشهر به وزن 7 تن تحویل داده شد.
مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه آیا افزایش قیمت نان در بعضی استان ها قانونی می باشد یا خیر اظهار داشت: تا به امروز تصمیم جدیدی برای افزایش قیمت نان در هیچ استانی نداشتیم، هر آنچه بوده مربوط به سال قبل بوده است.
وی در پاسخ به اینكه سازمانهای بین المللی در ارتباط با كمبود مواد غذایی یا قحطی در صورت ادامه بحران كرونا اخطار دادهاند و وضعیت در كشور به چه صورت است، اظهار داشت: حدودا از آغاز این بحران در چین پیش بینیهایی در حوزه تأمین كالاهای اساسی داشتیم و خریدهای خوبی در حوزه نیازهای وارداتی داشتیم. بخش عمده ای از این خریدها به كشور وارد شده است. منتها ویروس كرونا به بخش تقاضای مواد غذایی در دنیا شوك وارد كرد و امروز كم كم این شوك در حال رسیدن به بخش عرضه است. اگر شوكی در عرضه رخ دهد، كوتاه مدت است و تدابیر لازم هم برای آن اندیشیده شده است.1399/01/16
17:06:22
3102
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو