مسترکار - دنیای خودرو

درمان زخم های اقتصادی كرونا با ثبات اشتغال

درمان زخم های اقتصادی كرونا با ثبات اشتغال مستر كار: اقتصاد كالبدی زنده و پویاست؛ ارگان های و اعضا تشكیل دهنده این كالبد نیز برای حیات خود نیازمند شرایط زیستی سالم و امنی هستند؛ شكی نیست كه حمله هر بیماری یا ویروسی به این كالبد زنده شرایط حیات را گرفتار بحران یا اختلال خواهدنمود.


ویروس كرونا نیز به واقع كالبد اقتصاد بین المللی و البته اقتصاد و تجارت كشور را مورد حمله ای جدی قرار داده است. حال ما با پیكری كه از لطمه ها و تهدیدها در امان نبوده مواجه ایم كه باید با تجزیه و تحلیل دقیق شرایط موجود ضمن بهره مندی از تجارب گذشته، بهترین روش و راهكار مقابله را یافته و اجرایی نماییم.
كاهش جهانی قیمت نفت و ادامه تحریم های ظالمانه، اقتصاد كشور را لطمه پذیرتر كرده و در شرایط سخت تری قرار داده است و در زمانی كه بحران حاصل از بیماری كرونا، اقتصاد بین المللی را از مدار طبیعی خود خارج كرده و ركود جهانی همراه با ابهامات ناشی از تبعات این بیماری دامن گیر اقتصاد جهانی شده است، ما باید در جریان درمان عوارض و تبعات ناشی از تهاجم ویروس كرونا، بیماری های زمینه ای اقتصاد كشور را شناسایی و در راه درمان آن گام های سریع و موثرتری برداریم.
درمان لطمه های حاصل از بحران كرونا نخست مستلزم شناسایی مشكلات این بحران و ارزیابی خسارت ها و تبعات آن بر بخش های مختلف اقتصاد و یافتن راهكارهای مناسب بمنظور درمان این بخش های لطمه دیده است. مرحله بعدی این درمان بی گمان تامین امكانات و پیش نیازها و منابع مالی لازم برای بهبود زخم های وارد شده از طرف این بحران جهانی است.
روشن است كه در شرایط فعلی پیش بینی های بودجه برمبنای قیمت نفت از امكان تحقق پذیری كمتری برخوردار می باشد و از طرفی دیگر، شرایط موجود روند صادرات غیر نفتی را نیز كاهشی كرده و بر این دو می توان شاخص مهم ركود نسبی بنگاه ها و كسادی كارهای اقتصادی را نیز افزود كه در نتیجه سبب كاهش یافتن یكی از مهم ترین منابع درآمدی دولت (مالیات كه قسمتی از بودجه بر این درآمد تكیه زده )شده است.
نه تنها تجارت و تولید گرفتار بی نظمی شده بلكه به تبع آن اقشار لطمه پذیر جامعه نیز ناگزیر گرفتار این بحران شده اند. در همین راستا هزینه های دولت در حوزه كمك و تسهیلات به فعالان و بنگاههای اقتصادی و همین طور تامین بسته های معیشتی برای اقشار لطمه دیده افزایش یافته است.
درچنین موقعیتی همدلی و همبستگی توام با هوشمندی و آرامش به مدیریت بهتر شرایط كمك خواهدنمود. وفاق و همبستگی ملی همان حلقه اتصالی است كه در این شرایط با بهره جستن از آن می توان آرامش، سلامت و امنیت اجتماعی و اقتصادی را بهتر از همیشه احساس كرد.
پیش از این در شرایط مختلف شاهد آن بودیم كه اشخاص، نهادها، ارگان ها و سازمان های مختلف شامل عمومی و خصوصی با تمام قوا وارد میدان شده و برای گشایش گره های مختلف اقتصادی و اجتماعی كارهای جدی و موثری داشته اند و امروز در شرایطی كه بحران اقتصادی حاصل از كرونا غیرقابل پیش بینی و به صورت ناگهانی گریبانگیر كشور شده، امید آن می رود كه با یك عزم ملی بتوان بر شرایط ناخوب پیش آمده فائق آمد و ضمن كنترل و كاهش تبعات آن از این مرحله نیز به سلامت گذار نماییم.
در این بین بنگاه های تجاری بعنوان یكی از اركان سیستم اقتصادی كشور و ارگان های حیاتی این كالبد لطمه دیده، باید به شكل تخصصی و با تمركزی بیشتر مورد درمان و حمایت قرار گیرند كه البته تامین منابع مالی و همین طور تقویت همزمان بخش عرضه و تقاضا در كشور می تواند یكی از مناسب ترین و سریع ترین شیوه های بهبود مورد استفاده قرار گیرد.
در این راستا تامین منابع مالی دولت برای پشتیبانی از بنگاه ها واقشار لطمه پذیر با كمترین آثار تورمی از اهمیت شایان توجهی برخوردارست. در این خصوص دولت می تواند ضمن كاهش معافیت ها و توسعه پایه های مالیاتی، فروش دارایی های خود بوسیله بازار سرمایه، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، دریافت كمك های بین المللی و تامین مالی از بازار سرمایه (انتشار اوراق ) و... نسبت به تامین منابع مالی مورد نیاز اقدام، تا سطح اشتغال كشور حفظ شود.
در این صورت، در سال جهش تولید با بهره مندی بیشتر از توانمندی ها و پتانسیل های داخلی گام های دقیق تری برداشته و با صیانت از توان تولیدی گذشته ظرفیت تولید را باتوجه به كنترل شرایط بهداشتی مبارزه با این ویروس افزایش دهیم.
فراموش نكنیم توسعه اشتغال مبتنی بر تولید نه فقط در شرایط بحرانی بلكه در شرایط عادی نیز مهم ترین امكان ادامه حیات و رونق همه جانبه جامعه است؛ بنابر این، انتظار می رود باتوجه به موج های متوالی لطمه به اقتصاد كشور، با تدابیر ویژه سطح اشتغال حفظ شود. این نكته اگر مورد توجه جدی قرار نگیرد، موج بیكاری، خود به بحرانی دیگر دامن خواهد زد. پشتیبانی از اجزا جامعه به معنای پشتیبانی از كل واحد جامعه است. این حمایت نیز محقق نخواهد شد مگر با تمركز یكپارچه و همبستگی همه سازمان ها، تصمیم گیرندگان ومسوولان بر جلوگیری از گسترش آسیبهای حاصل از این بحران جهانی.منبع:

1399/01/19
12:41:42
3382
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو