مسترکار - دنیای خودرو

علت اصلی معدوم سازی جوجه های یكروزه چه بود؟

علت اصلی معدوم سازی جوجه های یكروزه چه بود؟ به گزارش مستر كار دبیر انجمن تولیدكنندگان جوجه یكروزه در مورد امحای جوجه های یكروزه كه روز گذشته ویدیویی از آن در فضای مجازی انتشار یافت، توضیحاتی ارائه نمود.


محمدرضا صدیق پور در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه در ماه های اخیر تولید كنندگان گوشت مرغ شامل پرورش دهندگان مرغ مادر گوشتی و مرغ گوشتی با مشكلات عدیده ای روبرو بوده اند، اظهار نمود: عمده ترین این مشكلات، كاهش قیمت مرغ زنده و جوجه یكروزه است كه ضرر و زیان سنگینی را به تولید كنندگان جوجه یكروزه و گوشت مرغ كشور وارد كرده است.
وی افزود: یكی از علل این ضرر و زیان، برنامه ریزی تولید جوجه یكروزه گوشتی بر مبنای مصوبات ستاد تنظیم بازار باوجود نظر تشكل های صنفی مرتبط برای تأمین گوشت مرغ شب عید و ماه مبارك رمضان درجوجه ریزی دی و بهمن سال ۱۳۹۸ بود كه برپایه آن بالغ بر ۱۳۰ و ۱۴۰ میلیون قطعه جوجه به ترتیب در دی و بهمن ماه تولید شد كه این میزان تولید افزایش بی سابقه ای در تولید جوجه یكروزه و به تبع آن تولید گوشت مرغ برای تأمین نیاز شب عید و ماه مبارك رمضان در كشور رقم زد و سبب شد حداقل ۱۰ درصد جوجه یكروزه بیشتر از نیاز تولید شود.
دبیرانجمن تولیدكنندگان جوجه یكروزه افزود: آن چیزی كه این معضل را جدی تر كرد كووید ۱۹، محدودیت تردد، كاهش سفر و عدم برگزاری مراسمات به علت این بیماری بود كه كاهش ۲۰ درصدی در مصرف گوشت مرغ را به دنبال داشت و مجموع این عوامل سبب شد تا بخشی از مرغ گوشتی تولیدی جذب نشده و عرضه مرغ گوشتی آخر دوره، بیشتر از نیاز باشد و با عنایت به عدم امكان نگهداری مرغ آخر دوره، مرغداران گوشتی مجبور شوند تا مرغ زنده را ۳۰۰۰ تومان زیر قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار بفروش برسانند و دیگر انگیزه ای برای جوجه ریزی بعدی نداشته باشند.
به قول وی تولیدكنندگان جوجه یكروزه هم با عنایت به تولید جوجه بیشتر از نیاز كشور با كاهش شدید قیمت جوجه مواجه گشتند به نحوی كه جوجه یكروزه با قیمت ۲۵۰۰ تومان زیر قیمت مصوب ستاد تنظیم بازارعرضه و سبب شد تا تولیدكنندگان جوجه یكروزه هم همانند مرغداران گوشتی، متحمل ضرر و زیان سنگینی شوند.
صدیق پور با اشاره به اینكه مشكل دیگری كه مرغداران در كنار كاهش قیمت با آن مواجهند، كمبود شدید ذرت و سویا بعنوان دو نهاده اصلی خوراك به علت عدم تخصیص یا عدم انتقال ارز است كه اثرات ناشی از كاهش قیمت را تشدید كرده، اظهار داشت: با عنایت به شرایط بحرانی به وجود آمده و درخواست های مكرر مرغداران و پیگیری های تشكل های صنفی در مورد وضعیت قیمت مرغ گوشتی و جوجه یكروزه، جلسه ستاد تنظیم بازار در تاریخ ۱۲ فروردین برگزار و بر مبنای آن مقرر شد تا شركت پشتیبانی امور دام نسبت به خرید بخشی از مرغ زنده مازاد اقدام نماید و میزان جوجه یكروزه تولیدی هم از ۱۴۰ میلیون اواخر سال ۱۳۹۸ به تعداد ۱۱۵ میلیون قطعه در ماه فروردین كاهش پیدا كند.
وی ادامه داد: انجمن صنفی جوجه یكروزه كشور بعنوان تشكل صنفی تولیدكنندگان جوجه یكروزه به منظور دستیابی به ۱۱۵ میلیون قطعه جوجه بر مبنای مصوبه هیات مدیره خود تصمیم گرفت با دو اقدام خرید و ذخیره سازی تخم مرغ نطفه دار و همینطور حذف تخم مرغ های ست شده در ستر جوجه كشی ها، نسبت به كاهش تولید جوجه یكروزه اقدام نماید و بر این اساس نسبت به جمع آوری و ذخیره سازی تخم مرغ نطفه دار اقدام نمود كه این روند همچنان ادامه دارد.
دبیرانجمن تولیدكنندگان جوجه یكروزه در مورد جمع آوری تخم مرغ های ست شده هم اظهار داشت: مقرر شد تا تخم مرغ ها با عنایت به حساسیت های موجود پیش از تبدیل شدن به جوجه از ستر جمع آوری شود. البته از ۲۱ روز مدت جوجه كشی، تخم مرغ ها ۱۸ روز آنرا در ستر قرار دارند و بعد از آن به هچر منتقل و ۳ روز پایانی را در دستگاه های هچر قرار می گیرند و جوجه ها در هچر از تخم خارج می شوند. در حقیقت تصمیم هیات مدیره انجمن هم بر این اساس بود كه تخم مرغ ها پیش از هچ شدن و تولید جوجه جمع آوری و حذف شوند.
وی با اشاره به اینكه فیلم و تصاویری از حذف تعدادی جوجه یكروزه در شبكه های اجتماعی در حال گردش است كه در آن برخی از واحدهای مرغ مادر به دلیل عدم وجود مشتری و عدم امكان نگهداری بیشتر از ۱۰ تا ۱۲ ساعت جوجه یكروزه در جوجه كشی بدلیل كاهش كیفیت آن مجبور به حذف جوجه های تولیدی خود شدند، اظهار نمود: تاكید می شود مصوبه هیات مدیره انجمن صنفی جوجه یكروزه حذف تخم مرغ های ست شده در ستر بوده كه اجرا می گردد تا شاهد عدم جذب و امحای جوجه یكروزه نباشیم. البته انتشار این تصاویر در فضای مجازی می تواند اهداف خاصی را به دنبال داشته باشد كه نیازمند بررسی مبحث از راه وزارتخانه های صمت و جهاد كشاورزی و دستگاه های نظارتی است.
او در آخر اظهار داشت: در این شرایط تحریم ظالمانه كشور و در سالی كه به نام سال جهش تولید مزین شده است بایستی شرایط جهش تولید را در صنعت طیور گوشتی كشور فراهم نمود تا علاوه بر تأمین نیاز كشور، صادرات هم توسعه داده شود. البته این امر نیازمند همكاری همه دست اندركاران شامل تولید كنندگان، تشكل های صنفی، دستگاهای اجرایی دولتی ذی ربط صنعت پرورش طیور گوشتی است تا روند فعلی قیمت ها اصلاح و شرایط بهبود وضعیت تولید كنندگان مرغ گوشتی و جوجه یكروزه فراهم گردد. موضوعی كه اگر اتفاق نیفتد می تواند باوجود میل همه دست اندركاران، علاوه بر عدم جذب و امحای جوجه یكروزه در مراحل بعدی حذف گله های مرغ مادر در سنین پایین را در بر داشته باشد كه اثرات آن بسیار زیان بار و جبران ناپذیر خواهد بود و می تواند كشور را در زمینه تولید گوشت مرغ با چالش جدی مواجه كند.
منبع:

1399/01/30
16:27:37
3071
5.0 از 5
تگهای خبر: تردد , تولید , دستگاه , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو