مسترکار - دنیای خودرو

سرپرست وزارت صمت از افتتاح ۲۰۰ طرح به ارزش ۱۷۰ هزار میلیارد تومان آگاهی داد

سرپرست وزارت صمت از افتتاح ۲۰۰ طرح به ارزش ۱۷۰ هزار میلیارد تومان آگاهی داد به گزارش مستر كار سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به روند رو به رشد اجرای طرح‎ های توسعه ای در بخش های مختلف صنایع و معادن، اظهار داشت: به رغم همه محدودیت ها و تحریم های بین المللی، توسعه كشور متوقف نشده و الان 200 طرح صنعتی و معدنی با سرمایه گذاری 170 هزار میلیارد تومان آماده افتتاح است.


به گزارش شاتا، «حسین مدرس خیابانی» روز چهارشنبه در نشست با هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه به رغم محدودیت ها و سختی های ناشی از تحریم توسعه کشور متوقف نشده، اضافه کرد: گزارش های مختلف از ایجاد و توسعه طرح ها در بخش های صنعتی و معدنی کشور، این پیام روشن را منتقل می کند که با وجود شرایط سخت اقتصادی، از توسعه کشور نیز غافل نشده ایم که این مورد خبر خوشی برای مردم است.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی مناسب به مردم از آخرین دستاوردهای تولیدی کشور در بخش های مختلف صنعتی و معدنی اظهار نمود: راه‎ اندازی و اجرای پروژه ها در بخش های مختلف به خوبی نشان داده است که کشور در یک تراز مساوی با دنیا، از مدیریت قابل قبولی برخوردار است؛ این در شرایطی است که وقتی همزمان با تحریم ها، حکمرانی در ایران در مقایسه با سایر کشورهای دنیا مورد قضاوت قرار می گیرد، امکان دارد برخی ضعف های مدیریتی بزرگنمایی شود؛ اما در شرایط یکسان میان کشورهای دنیا همچون شیوع کرونا که بعنوان یک پدیده فراگیر، کل جهان را در بر گرفته است، حکمرانی جمهوری اسلامی ایران کاملاً یک کارنامه قابل قبول را ارائه می دهد.
مدرس خیابانی افزود: الان ایران با ویروس تحریم، کاهش قیمت نفت و کرونا مبارزه می کند، اما در همین شرایط سخت، یک پیام روشن مخابره می شود و آن اینکه توسعه کشور در حال انجام می باشد و پیگیری های مدیران اجرایی کشور در بخش صنعت و معدن، منجر به عدم توقف در عرصه امور توسعه ای شده است.

راه اندازی پویش«تولید ملی، اشتغال پایدار و صادرات مستمر»
وی با اشاره به اینکه نکته بارز این موفقیت، افتتاح طرح ها و پروژه های است که از این پس در چارچوب پویش «تولید ملی، اشتغال پایدار و صادرات مستمر» به دست رئیس جمهوری اسلامی ایران به بهره برداری می رسند، اضافه کرد: ۲۰۰ پروژه با سرمایه گذاری ۱۷۰ هزار میلیارد تومان تا سال ۱۴۰۰ در کشور افتتاح می گردد که وجه غالب آن، پروژه های ارزآور معدن و صنایع معدنی است.
مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه حرکت رو به جلو کشور باید ادامه یابد، خواهان گسترش ارتباطات بین سازمانی دستگاههای در رابطه با حوزه معدن و صنایع معدنی برای پیشبرد اهداف توسعه ای شد و اظهار نمود: مجموعه معاونت معدنی وزارت صمت، ایمیدرو و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی به همراه معاونت آموزش و پژوهش باید در چارچوب یک کمیته مشترک، به صورت هفتگی و منظم، جلساتی را برای پیشبرد اهداف و راهبردهای کلان این وزارتخانه در بخش معدن و صنایع معدنی برگزار کنند.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: امروز کشور بیشتر از هر زمان دیگری احتیاج به صادرات و درآمدهای ارزی دارد و با عنایت به این که از نیمه دوم سال ۹۸، اداره کشور با ارزهای حاصل از صادرات غیرنفتی صورت گرفته، سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت آن است که برای اداره کشور، نقطه اتکای تامین نیازهای ارزی بر روی صادرات غیرنفتی در بخش های مختلف باشد که بر این اساس، زنجیره های تولید فولاد و مس می توانند نقش آفرین باشند.

ضرورت مراقبت از بازارهای صادراتی معدن و صنایع معدنی
وی به درآمد ۹ میلیارد دلاری ناشی از صادرات معدن و صنایع معدنی اشاره و تصریح کرد: مراقبت از بازارهای صادراتی صنایع معدنی، مأموریت جدی معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در کنار آن، باید بازار داخلی نیز بدقت رصد شود؛ به خصوص اینکه امسال صادرات، بر اجرای سیاست های در رابطه با بازار تقدم دارد و سیاست های که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید بگونه ای تنظیم شود که در جهت تقویت صادرات کشور باشد.
مدرس خیابانی افزود: امروز بیشترین نیاز کشور تامین ارز است تا بتوان بخش عمده ای از نیازهای ارزی برای تامین مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات را تامین کرد؛ بنابراین نقش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، در این راه بسیار بارز و تعیین کننده خواهد بود.

زنجیره های مختلف ارزش در صنایع معدنی سهامدار یکدیگر شوند
وی اظهار نمود: یکی از سیاست های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت آن است که زنجیره های مختلف ارزش در فولاد، سهام یکدیگر را در اختیار داشته و منافع مجزایی نداشته باشند که بر این اساس باید شرایطی را فراهم نمود که منافع صادراتی همه اجزای زنجیره تولید فولاد به صورت همزمان تامین شوند.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی یکی از اصول مورد تاکید وزارت صنعت است که باید از جانب تولیدکنندگان فولاد مورد توجه واقع شود؛ به این معنا که به همان اندازه که زنجیره تامین مواد اولیه برای کارخانجات فولادی دارای اهمیت است، تامین ورق های فولادی مورد نیاز صنایع پایین دستی نیز مهم است؛ پس باید تامین مواد اولیه صنایع پایین دستی به موازات تامین مواد اولیه صنایع بالادستی حائز اهمیت به شمار رود.
مدرس خیابانی به ایمیدرو مأموریت داد تا به صورت جدی تر، برنامه های عملیاتی و اجرایی در حوزه ساخت داخلی را طراحی و پیاده سازی کند؛ چونکه یکی از راهبردهای اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت ساخت داخل است و با عنایت به نامگذاری سالجاری، جهش تولید یکی از مسائل محوری کشور است.
وی اظهار نمود: با عنایت به رکودی که در بازار حاکم است، مازاد تولیدی که در چارچوب طرح های در رابطه با جهش تولید، روانه بازار می شود، جذب نخواهند شد و بنابر این باید برای بازارهای صادراتی آنها فکر جدی کرد؛ ضمن اینکه اگر بازارهای صادراتی از رونق مناسبی برخوردار باشند، جهش تولید نیز از مسیر آن اتفاق خواهد افتاد.

تدوام توسعه کشور در گرو نقش آفرینی بخش خصوصی
مدرس خیابانی یکی از مهمترین چالش های پیش روی اقتصاد ایران در شرایط کنونی را اشتغال دانست و تصریح کرد: تولید، صادرات و کنترل واردات باید منجر به ایجاد اشتغال شود که به همین دلیل، باید جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در طرح ها و پروژه های توسعه ای کشور صورت گیرد تا بتوان علاوه بر تولید و ارزآوری، زمینه را برای افزایش اشتغال فراهم نمود.
وی اضافه کرد: امروز بدون حضور و نقش آفرینی بخش خصوصی در اقتصاد کشور، توسعه قابلیت تداوم نخواهد داشت؛ به خصوص اینکه الان ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که هدایت آن به بخش مولد می تواند در عرصه تولید، صادرات و ارزآوری موثر باشد.
مدرس خیابانی با تاکید بر لزوم واگذاری شرکت های زیرمجموعه خودروسازان، ایدرو و ایمیدرو تصریح کرد: در چارچوب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله می‎ توان بخش مدیریتی و حاکمیتی این شرکتها را نزد خود نگاه داشت؛ اما در مجموع باید در واگذاری ها دقت بسیاری صورت گیرد تا حضور بخش واقعی اقتصاد ایران در این حوزه پررنگ تر شود.

ایران به جرگه صادرکنندگان آلومینیوم می پیوندد
وی اظهار نمود: امسال کشور به جرگه صادرکنندگان آلومینیوم ملحق خواهد شد و علاوه بر فولاد و مس که سال قبل ۹ میلیارد دلار صادرات داشته و امسال نیز از رشد ارزآوری برخوردار خواهد شد، صنعت آلومینیوم نیز به کمک ارزآوری کشور خواهد آمد.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تکالیف رئیس جمهوری در حوزه معدن و صنایع معدنی تصریح کرد: راه اندازی معادن غیرفعال، تدوین شاخص کارآمدی معادن و نیز پایش نسبت معادن غیرفعال و به معادن فعال باید در دستور کار قرار گیرد.
وی اضافه کرد: اگر برچسب اقتصاد تک محصولی باید به کشور زده می شود، بهتر است که این برچسب به جای نفت، به اقتصاد مبتنی بر معدن و صنایع معدنی تعلق گیرد و این بخش، نقش تعیین کننده در اداره اقتصاد کشور به لحاظ تامین منابع ارزی داشته باشد.منبع:

1399/03/10
12:42:12
2386
5.0 از 5
تگهای خبر: پژو , تور , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو