مسترکار - دنیای خودرو
سرپرست وزارت صنعت:

حجم صادرات در مرزها 3 برابر واردات است

حجم صادرات در مرزها 3 برابر واردات است به گزارش مستر كار سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: حجم صادرات در مرزها سه برابر واردات است و در مقابل صادرات هیچ مانعی قرار نمی دهیم.


به گزارش روز سه شنبه اتاق تعاون، «حسین مدرس خیابانی» در دیدار با فعالان بخش تعاون اظهار داشت: در این شرایط و فشارهای اقتصادی، یکصد پروژه با اعتبار ۱۷۰ میلیارد تومان که منجر به اشتغال زایی ۴۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم می شود را در دست بهره برداری داریم.
وی بیان نمود: تمام حوزه های تجاری ما همچون کشتیرانی و بانک ها گرفتار تحریم هستند و شرایط از زمان جنگ تحمیلی سخت تر شده است البته حوزه خصوصی ما بسیار هوشمند است و می تواند راه خویش را باز کند و همین الان ۴۰۰ میلیون دلار کالا در بنادر است و یک میلیون تن کالا در انبارها و ۷۰۰ تن کالا در بنادر در حال تخلیه است.
مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: در زمان کرونا دولت نمی توانست به تنهایی کار کند و در بخش تولید هم اگر می خواهیم با جهش تولید رو به رو باشیم باید مردم هم کمک کنند و اگر تقاضا برای کالای ایرانی نداشته باشیم جهش تولید رخ نمی دهد.
سرپرست وزارت صنعت بیان نمود: امروز جهش تولید بدون صادرات میسر نمی گردد و مسیر افزایش تولید از مسیر صادرات عبور می کند.
وی اظهار داشت: مرزنشینان در صادرات مرزی نقش زیادی دارند، چونکه ۶۰ درصد صادرات از مرزها انجام می شود.
سرپرست وزارت صنعت اضافه کرد: حجم صادرات ما در مرزها ۳ برابر حجم واردات است. ما در مقابل صادرات هیچ مانعی را قرار نمی دهیم، چونکه پاشنه آشیل اقتصاد کشور، ارز حاصل از صادرات است.
مدرس خیابانی بیان نمود: ما به دنبال جهش تولیدی هستیم که با تولید داخل حاصل شود و تولید داخل احتیاج به دستیابی فناوری دارد و انتقال فن آوری باید از راه شرکت های دانش بنیان و مهندسی معکوس صورت بگیرد.
وی اظهار داشت: تاکید رئیس جمهوری فعال کردن معادن کشور است و ما می خواهیم نسبت معادن غیر فعال استان ها را به کل معادن بررسی نماییم و پیشنهاد می شود اتاق تعاون مدیریت معادن غیر فعال را به دست بگیرد.
این مقام مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: فعال کردن واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی اقدام دیگر ما است.
او خاطرنشان کرد: امروز رونق تولید و جهش تولید شکل نمی گیرد تا زمانی که مواد اولیه صنایع فراهم گردد و مهمترین برنامه ما فراهم کردن مواد اولیه است.
مدرس خیابانی در جمع خبرنگاران اظهارداشت: اگر بخواهیم جهش تولید داشته باشیم باید تولید داخل را افزایش دهیم در غیر این صورت وابستگی خویش را به خارج از کشور بیشتر می نماییم.
وی درباره برنامه های جهش تولید اظهار داشت: مهمترین برنامه فراهم کردن مواد اولیه کارخانه هاست؛ امروز اگر مواد اولیه واحدهای تولید فراهم نباشد تولیدی اتفاق نمی افتد و با صحبت هایی که با کارخانه های بزرگ داشتیم مقرر شد یک خط ویژه برای واحدهای تولید در نظر گرفه شود.
سرپرست وزارت صنعت بیان نمود: برای تأمین ارز مواد اولیه در تلاش هستیم واحدهای تولید را به ارزهای حاصل از صادرات متصل نماییم که این ساختار در سازمان توسعه تجارت شکل گرفته است و تلاش داریم صادرکنندگان را به وارد کنندگان متصل نماییم.
وی اظهار داشت: تاکید گردیده است که یک خط ویژه تأمین فولاد برای کارخانه های تولید لوازم خانگی ایجاد شود.
مدرس خیابانی درباره افزایش قیمت لوازم خانگی در بازار اظهار داشت: سازمان حمایت با هر گونه افزایش قیمت افسار گریخته ای مقابله می کند و باید تمام انبارها نگهداری کالا رصد می شود و حتی اگر تولید کنندگان افزایش بیش از اندازه داشته باشند با آنها برخورد می شود.
در دامه رئیس اتاق تعاون ایران اظهار داشت: تعاونی ها باعث اشتغال یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر شده اند و ۱۸ میلیون نفر عضو تعاونی ها هستند و با احتساب شرکت های تعاونی سهام عدالت ۵۷ میلیون نفر معادل ۲ سوم مردم کشور عضو تعاونی ها هستند.
«بهمن عبداللهی» اظهار داشت: ۷۰ درصد بخش کشاورزی در دست تعاونی ها است و ۶۰ درصد بار و حمل و نقل کشور از راه شرکت های تعاونی انجام می شود و تا کنون دو میلیون و ۲۰۰ واحد مسکونی ساخته و تحویل داده است و بخش تعاون در بخش صنعت و معدن هم فعال است.
وی اضافه کرد: تعاون بهترین قالب برای حضور مردم در اقتصاد است و باید به این بخش کمک کرد.


1399/03/14
22:01:03
2321
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو