مسترکار - دنیای خودرو
همتی در گفت وگو با مستر كار:

تمركز بانك مركزی موفقیت هدف گذاری تورم، ثبات بازارها و پیشبینی پذیر كردن اقتصاد است

تمركز بانك مركزی موفقیت هدف گذاری تورم، ثبات بازارها و پیشبینی پذیر كردن اقتصاد است به گزارش مستر كار رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: تمركز اصلی بانك مركزی بر موفقیت برنامه هدف گذاری تورم، ثبات بازارها و پیشبینی پذیركردن اقتصاد است.عبدالناصر همتی در گفتگو با ایسنا به سؤالات مختلف درباره هدف گذاری نرخ تورم، حراج اوراق دولتی، وضعیت بازار ارز و... پاسخ داد که متن آن به شرح زیر است:

آقای دکتر، اوایل هفته بانک مرکزی حراج اوراق دولتی را انجام داد، این را چگونه ارزیابی می کنید؟

همانطوریکه که قبلا هم گفتم، باید ریشه تورم را برای همیشه از اقتصاد ایران کند تا مسیر رشد باز شود. تورم، مثل یک سرعت گیر و مانع، جاده رشد اقتصادی را مختل می کند و اجازه نمی دهد تعاملات مردم پیشبینی پذیر و در فضایی آرام شکل بگیرد. برای همین، باید قدم هایی را برداریم تا بتوانیم افسار تورم را در دست بگیریم. چند روز پیش در مجلس هم گفتم که نخستین قدم در این راه، اصلاح ساختار تأمین مالی کسری بودجه با استفاده از ظرفیت موجود نقدینگی است. با کمک دولت محترم، برای نخستین بار، بانک مرکزی به عاملیت از خزانه داری، در چارچوب حراج اوراق بدهی قدم بزرگی را در این راستا برداشت. این مسیر با ادامه حراج اوراق در هفته آینده ادامه پیدا خواهد نمود. من اطمینان دارم که با ادامه این مسیر، نه تنها کسری بودجه دولت تأمین خواهد شد، بلکه جریان درآمدی بانکها اصلاح شده و از ناترازی آنها هم کاسته خواهد شد.

نقش بانک مرکزی در این میان چیست؟

همانطور که می دانید، بانک مرکزی علاوه بر نقش سیاست گذاری و نظارتی، بازارساز اصلی اقتصاد در همه کشورها، همچون کشور ماست. ما در بازار اولیه و حراج دخالتی نداریم، ولی در بازار ثانویه، با عملیات بازار باز، نرخ سود بین بانکی را کنترل می نماییم که به هدف تورمی اعلامی دست پیدا نماییم. هر چه جلوتر برویم اثرات این اقدام بهتر ملاحظه خواهد شد و امید داریم که در واقع روند کاهشی تورم سرعت گرفته و آنرا در مسیری که اعلام کردیم قرار بدهیم. البته انضباط مالی دولت عامل کلیدی است و این اطمینان را دارم که با تاکیدات رئیس جمهور محترم این ادامه پیدا کند.

با این اقدامات وضعیت بازار ارز چگونه خواهد بود؟

اینها جدا از هم نیستند. ثبات و آرامش و پیشبینی پذیری در بازار پول برای ادامه آرامش بازار بسیار ضروری می باشد. آینده بسیار روشن است، ما در کنار اقداماتمان برای کنترل تورم، ارامش و ثبات در بازار ارز را با ادامه تأمین ارز مورد نیاز واردات دارو و کالاهای اساسی و مواد اولیه و ماشین آلات تولیدی و آسان سازی بیشتر تعاملات بین صادرکنندگان و واردکنندگان و ورود ارز به اقتصاد کشور ادامه خواهیم داد. البته تاکید می کنم، که نظارت ما بر بانک ها و مسیر یابی و قطع هرگونه جریان پول شویی هر روز بیشتر می شود که نتیجه آن کاهش شدید سفته بازی عمده در بازارهایی است که بانک مرکزی بر آنها نظارت دارد.

برنامه بانک مرکزی برای رشد و جهش تولید چیست؟

رشد اقتصادی محصول تدبیر و عقلانیت اقتصادی و بکارگیری حداکثر توان کارشناسی و فنی کشور در زمینه اقتصاد است و بانک مرکزی به همراه دولت، تمام توان خویش را در این راه بکار گرفته است تا مردم شرایط آرامش و پیشبینی پذیری اقتصادی را احساس کنند. تمرکز اصلی من و همکاران سخت کوشم در بانک مرکزی، ادامه پر قدرت برنامه های اعلام شده در موفقیت سیاست هدف گذاری تورم و حفظ آرامش بازار، بدون توجه به حاشیه سازی ها است و در این راه مصمم و جدی هستم و فکر می کنم این اقدامات راه ما را برای داشتن سال همراه با رونق اقتصادی، با وجود تحریم های ظالمانه آمریکا، هموار خواهد نمود.
1399/03/16
13:01:28
2620
5.0 از 5
تگهای خبر: تور , تولید , جاده , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو