مسترکار - دنیای خودرو
به بهانه روز جهانی محیط زیست؛

چالش های معدنكاری، محیط زیست و توسعه پایدار

چالش های معدنكاری، محیط زیست و توسعه پایدار مستر كار: یكی از مهمترین و اساسی ترین پایه های اقتصاد هر كشور را منابع معدنی آن كشور می سازند. نقش معادن دررشد اقتصادی بسیار جدی و راهبردی است و بهره برداری از معادن كشور یك لزوم انكارناپذیر در توسعه اقتصادی شمرده می شود.


با توجه به این که صنعت معدن جزء صنایع اصلی کشورمان بشمار می رود و افراد زیادی در این صنعت مشغول به فعالیت می باشند می توان اذعان داشت صنعت معدن در هر کشور تاثیر بسزایی بر رفاه اجتماعی در آن کشور دارد. همین طور بروز مشکلات زیست محیطی بوسیله این صنعت بر کسی پوشیده نیست. بدین سبب برای ایجاد تعادل در این سه بخش یعنی رشد اقتصادی، رفاه اجتماعی و کاهش نابسامانی های زیست محیطی ملزم به ورود توسعه پایدار به این صنعت می باشیم.
معادن برای ادامه فعالیت خود با چالش های اساسی در حوزه های مختلف مانند محیط زیست، مصرف انرژی، ایمنی و بهداشت رو به رو هستند. در بخش استخراج با تخریب زمین ها، محیط زیست و با اهمیت تر از همه نابودی منابع تجدیدنشدنی (اتمام منابع طبیعی) و در بخش فرآوری، بحث پساب های سمی حاصل از پروسه تغلیظ کارخانه های فرآوری و اثرات مخرب زیست محیطی در کنار میزان مصرف آب مهمترین چالش های این حوزه می باشد.
باتوجه به روند رشد مفاهیم توسعه پایدار می توان به جرأت اظهار داشت که بدون توجه به جنبه های توسعه پایدار کارهای معدنی در آینده مختل خواهد شد و بهتر است معادن و شرکت های معدنی هر چه سریعتر با بررسی مدلها و الگوهای توسعه پایدار به سمت آن گرایش پیدا کنند.
توسعه پایدار مفهوم جدیدی است که به سبب نگرانی های بشر درباب کمبودمنابع طبیعی، رشد سریع جمعیت و تخریب شدید محیط زیست در کمیسیون جهانی محیط زیست براتلند در سال ۱۹۸۷ معرفی گردید و در سال ۱۹۹۲ در"کنفرانس ریو" مورد پذیرش کلیه کشورهای جهان قرار گرفت. هدف توسعه پایدار ارتقاء راندمان وعملکرد زیست محیطی در امتداد بهبود توسعه اجتماعی-اقتصادی است که هدف ریشه کنی فقر، توزیع عادلانه ثروت و رفاه برای نسل کنونی می باشد ضمن اینکه انصاف را رعایت نموده و منابع و محیط زیستی که منشاء این رفاه وثروت شده اند را برای نسل های بعد نیز حفظ نمود. طبق گزارش براتلند توسعه پایدار عبارت است از برآورده نمودن نیازهای نسل کنونی بدون از بین بردن ظرفیت آن برای برآورده نمودن نیازهای نسل های بعدی می باشد.
نخستین بار بحث توسعه پایدار منابع و ذخایر معدنی سال ۱۹۹۲ و در همایش زمین ریودژانیرو عنوان شد. در این همایش که نمایندگان ۱۷۲ کشور جهان و ۲۴۰۰سازمان غیر دولتی حضور داشتند، سندی در ۲۷ اصل تھیه و به امضا رسید که نشانگر اهمیت مبحث توسعه پایدار بود. در این سند به ضرورت حفاظت از منابع و ذخایر معدنی و توسعه پایدار در این عرصه اشاره شد. می توان سال های۱۹۹۰ تا ۱۹۹۹ را سال ھای کشمکش معدنکاری و توسعه پایدار قلمداد کرد. در سال ۱۹۹۹ با اجرای ICMM (International Council of mining and Metals) مبحث توسعه پایدار وارد فاز جدیدی در معدنکاری شد و به دنبال آن در سال ۲۰۰۱ شورای بین المللی معدنکاری و فلزات طرح معدنکاری جهانی تشکیل شد و انتشار گزارش معدنکاری، مواد معدنی و توسعه پایدار در سال ۲۰۰۲ کلیدی ترین رخداد در مورد توسعه پایدار در معدنکاری بشمار می رود. از آن زمان به بعد پژوهشگران زیادی دراین زمینه تحقیقات جامعی انجام داده اند و دولت های زیادی وارد تدوین قوانینی در امتداد توسعه پایدار در معدنکاری شده اند. در ایران نیز در دو دهه اخیر پژوهشگران و اساتید دانشگاه وارد مباحث توسعه پایدار در معادن شده اند اما از نگاه حکمرانی اقدام شاخصی جهت تدوین استراتژی نیل به اهداف توسعه پایدار انجام نشده است.
اقتصاد سبز در واقع ابزارها، تکنیک ها وتکنولوژی های مناسب مدیریت راندمان و زیست محیطی را به کار می گیرد تا اثرات سوء زیست محیطی کارهای سازمان، کالاها وخدمات را کم کند.
راندمان سبز می تواند مواردی همچون تضمین سودبخشی، ارتقاء کیفیت زندگی و کاهش اثرات منفی زیست محیطی و کاهش هزینه تولید. کاهش هزینه دفع ضایعات. بهبود نگرش بازار، کاهش هزینه های بهداشت و درمان کارکنان و زندگی با کیفیت بالاتر را بدنبال داشته باشد و همین طور کالاها و خدمات سازگار با محیط زیست تولید نماید.
این مفاهیم در بخش معدن و صنایع معدنی اهمیت نگاه ویژه به راهبردهایی چون:
- بازفراوری پسماندها و باطله ها،
- ممیزی و کاهش مصرف آب در فرایندها،
- حذف و استحصال عناصر مضر و خطرناک زیست محیطی از باطله ها بانگاه ارزش آفرینی در استحصال آنها،
- عارضه یابی، استاندارد و بهینه سازی خطوط تولید با هدف افزایش راندمان و کاهش مصرف انرژی را در معادن و صنایع معدنی کشور بیش از پیش جلوه گر می سازد.
مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با تجربه نزدیک به ۱۵ سال در انجام خدمات تخصصی آنالیز مواد معدنی و تحقیقات فراوری در مقیاس آزمایشگاهی، پایلوت و توسعه فن آوری و... با تجهیزات منحصر بفرد در کشور علاوه بر خدمات و کارهای تحقیقاتی انجام شده تابحال بستر مناسبی جهت هدف گذاری و انجام کارهای توسعه ای و تحقیقاتی در امتداد اقتصاد و راندمان سبز و توسعه پایدار در معادن و صنایع معدنی می باشد که در امتداد هرکدام از راهبردهای فوق الاشاره پروژه ها و طرح هایی را تعریف و یا در دست اجرا دارد که در بخش دوم بدان اشاره می شود.


1399/03/17
23:25:20
2612
5.0 از 5
تگهای خبر: آزمایش , ابزار , پژو , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو