مسترکار - دنیای خودرو

افزایش ۲۳ و نیم میلیون تنی ظرفیت اسمی استخراج از معادن

افزایش ۲۳ و نیم میلیون تنی ظرفیت اسمی استخراج از معادن به گزارش مستر كار بررسی آمارهای مربوط به پروانه های بهره برداری از معادن نشان داده است كه سال گذشته بیشتر از ۲۳.۵ میلیون تن به ظرفیت اسمی استخراج از معادن كشور اضافه گردید.


به گزارش جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت، سال گذشته تعداد ۵۷۵ معدن با میزان استخراج اسمی ۲۳ میلیون و ۵۷۰ هزار تن و اشتغال چهار هزار و ۷۵۶ نفر پروانه بهره برداری دریافت کردند.
سال ۹۷ هم شمار ۶۴۸ معدن با میزان استخراج اسمی ۲۷ میلیون و ۴۱۳.۸ هزار تن و اشتغال پنج هزار و ۲۰۹ نفر پروانه بهره برداری دریافت کرده بودند.
مقایسه آمار سال ۹۸ نسبت به ۹۷ گویای افت ۱۱.۳ درصدی در ارتباط با تعداد معادن، کاهش ۱۴ درصدی از لحاظ میزان استخراج اسمی و افت ۸.۷ درصدی اشتغال را نشان داده است.
آمارهای انتشار یافته وزارتخانه مزبور نشان داده است که تا آخر سال گذشته شمار معادن فعال کشور بالغ بر پنج هزار و ۶۰۰ معدن بوده که به طور متوسط سالیانه افزون بر ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی از آنها استخراج می شود.
بررسی آمار پروانه های صادره بهره برداری پارسال گویای آن می باشد که استان خراسان رضوی با ۵۷ معدن نزدیک به سهم ۱۰ درصدی از کل معادن را به خود اختصاص داد، بیشترین میزان استخراج اسمی هم در این ارزیابی مربوط به استان خوزستان با دومیلیون و ۷۸۵.۵ هزار تن و بیشترین میزان اشتغال هم از آن خراسان رضوی با ۴۵۹ نفر به ثبت رسید.
ایران از لحاظ تنوع مواد معدنی با کشف ۶۸ نوع ماده در جایگاه دهم دنیا جای گرفته و از نظر ذخایر شناسایی شده با حدود ۶۰ میلیارد تن که از این رقم نزدیک به ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است، رتبه پانزدهم را به خود مختص کرده است.
سال ۹۷ هم بیشترین تعداد معادن دریافت کننده پروانه بهره برداری مربوط به استان خراسان رضوی با ۵۸ معدن، از نظر میزان استخراج رسمی هم رقم چهار میلیون و ۳۹۶.۵ هزار تن مربوط به استان خوزستان و از لحاظ تعداد اشتغال هم خراسان جنوبی با ۵۲۸ نفر بیشترین سهم را داشت.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، سال گذشته میزان استخراج مواد معدنی از معادن فعال کشور به بیشتر از ۴۱۰ میلیون تن رسید و پیشبینی شده سال جاری ۲۵ درصد این رقم افزایش یابد.


1399/04/08
23:44:35
2548
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو