مسترکار - دنیای خودرو

سومین مركز پتروشیمی كشور در انتظار گازرسانی

سومین مركز پتروشیمی كشور در انتظار گازرسانی به گزارش مستر كار ایرنا- از شركت پتروشیمی مكران بعنوان سومین هاب (مركز) پتروشیمی كشور بعد از عسلویه و ماهشهر یاد می شود، اما این مركز برای یافتن جایگاه واقعی خود و نقش آفرینی در تولید و صادرات نیازمند گازرسانی است.


به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به چابهار، شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران در سال ۹۱ در جهت مصوبه هیات دولت بعنوان قطب پتروشیمی به ثبت رسید.
این مرکز در زمینی به مساحت یک هزار و ۲۰۰ هکتار واقع شده که در آن ساخت ۱۸ واحد بالادستی و ۳۰ واحد پایین دستی پتروشیمی پیشبینی شده است.
برای راه اندازی واحدهای یاد شده، این مرکز نیازمند تزریق روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی متان و همینطور گاز اتان بعنوان خوراک است که طبق برنامه ریزی مقرر است اولی، از راه خط لوله سراسری گاز از ایران ایرانشهر به چابهار و دومی با راه اندازی یک هزار و ۶۰ کیلومتر لوله گاز از عسلویه به چابهار تامین گردد.
هدف گذاری انجام شده در این مرکز تولید ۲۶ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی است که ۲۲ میلیون تن آن صادر شده و بقیه چهار میلیون تن بعنوان خوراک صنایع پتروشیمی در بازارهای داخلی مصرف شود.
۱۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این مرکز برای امور زیربنایی و راه اندازی زیرساخت ها پیشبینی شده است و انتظار می رود ارزش تولیدات آن سالیانه ۱۴ میلیارد دلار باشد؛ اما آنچه این پروژه را مسکوت نگهداشته تأمین نشدن گاز طبیعی متان و همینطور اتان بعنوان خوراک واحدها است.
به گفته «علیرضا منیری ابیانه» مدیر عامل شهرک پتروشیمی مکران، در ابتدا در این مرکز بعنوان سومین هاب پتروشیمی کشور ۱۸ طرح پیشبینی شده بود، اما در ادامه با بروز برخی محدودیت ها همچون مسائل زیست محیطی، فاصله با شهر، موافقت نکردن وزارت نفت با میزان نیاز گازی آن و همینطور تحویل نشدن برخی اسناد بالادستی، با همکاری یک شرکت ژاپنی به ۶ طرح کاهش پیدا کرد.
وی اضافه کرد: حالا ۶ واحد فرایندی شامل پنج واحد ساخت متانول و یک واحد تولید اوره آمونیاک در این مجموعه پیشبینی شده است.
منیری ابیانه تصریح کرد: با اینکه برخی شرکت ها بیشتر از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی هم داشته اند و حتی ۲۰ میلیون یورو تجهیزات در پسابرجام وارد سایت کرده اند، اما مشکل اصلی راه اندازی نشدن واحدها، تأمین نشدن گاز است.
وی افزود: در ابتدای کار، شرکت توسعه پتروشیمی نگین مکران اجرای لوله گذاری گاز طبیعی از ایرانشهر به چابهار را بر عهده گرفته بود و حتی ۳۰ کیلومتر لوله گذاری انجام داد، اما در ادامه به علت تحریم ها و افزایش یافتن قیمت ها، این شرکت قادر به ادامه کار نشد؛ در نتیجه کار بین چهار شرکت دیگر تقسیم شد تا آنرا به سرانجام برسانند.
منیری ابیانه تاکیدکرد: اگر گازرسانی به مجمتع انجام نشود، پتروشیمی مفهوم و مفهوم نمی یابد، اما در صورت تأمین گاز سرمایه گذاران به منطقه سرازیر خواهند شد.
وی تصریح کرد: مقرر شده چهار شرکت یاد شده تا شهریور سال آینده گاز را به این سایت برسانند که در این صورت شاهد شکوفایی منطقه خواهیم بود.
این مسوول اظهار داشت: مقرر شده تا آخر سال ۱۴۰۱ اولین واحد اتانول در این مجموعه به بهره برداری برسد و با تلاشهای انجام شده و با وجود تحریم های ظالمانه آمریکا ضد ایران تا سال آینده شاهد تولید ابتدایی در شهرک پتروشیمی مکران خواهیم بود.
وی تصریح کرد: زیرساخت های پایه و آماده سازی شهرک پتروشیمی شامل تسطیح، خیابان کشی، کانال های جمع آوری آب های سطحی، آب و برق دوران ساخت، فضای سبز و فیبر نوری و مخابرات با هزینه ای افزون بر ۵۰۰ میلیارد تومان تکمیل شده است.
گفتنی است راه اندازی هر مجموعه پتروشیمی بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر اشتغال مستقیم به دنبال خواهد داشت.
پتروشیمی مکران وظیفه تأمین زیرساخت ها، تأمین خوراک، ساخت کریدور انتقال محصول به پایانه های صادراتی مستقر در پس کرانه بندر شهید بهشتی و انجام خدمات غیرصنعتی را بر عهده دارد.


1399/05/15
22:04:15
1790
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو