مسترکار - دنیای خودرو

گام بلند كرمان برای تامین زغال سنگ كشور

گام بلند كرمان برای تامین زغال سنگ كشور مستر كار: انعقاد تفاهم نامه معادن كرمان برای تامین زغال سنگ صنایع معدنی كشور با هدف كاهش واردات این محصول گامی در جهت كاهش وابستگی به كالاهای خارجی، پشتیبانی از تولید داخلی و در امتداد جهش تولید تلقی می شود.


گرچه قبل از این تامین قسمتی از زغال سنگ معادن کشور توسط استان کرمان در سه شهرستان زرند، کوهبنان و راور انجام می گرفته اما باتوجه به نیاز معادن ذوب آهن کشور همچنان نیاز به زغال خارجی در کشور وجود داشت و در این راستا طی سال های گذشته شرکت معادن زغال سنگ کرمان بعنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان زغال سنگ کشور دست به برنامه های توسعه ای زده است.
معادن زغال سنگ برای تامین اعتبار مورد نیاز توسعه معادن خود زمینه ورود به تابلو بورس و تامین مالی بوسیله بازار سرمایه را در دستور کار قرار داده اند که الان در آستانه تحقق این اتفاق بزرگ قرار داریم، همین طور این معادن علاوه بر تامین تجهیزات مورد نیاز برای توسعه تولید خود در جهت استخراج زغال سنگ مکانیزه حرکت می کنند.
همچنین معادن زغال سنگ کرمان در برنامه توسعه اکتشافات معدنی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته و در چارچوب پهنه معدنی توانسته اند ذخایر عظیمی از این محصول را در استان کرمان کشف کنند که این ذخایر می تواند تا سالیان بسیاری نیاز کشور را تامین کند و زمینه کاهش وابستگی اقتصادی به خارج از کشور را فراهم آورد.
آیین انعقاد تفاهم نامه بین ذوب آهن اصفهان و شرکت معادن زغالسنگ کرمان، نویدی امیدبخش از همکاری صنایع در امتداد رفع مشکلات اقتصادی کشور قلمداد می شود که این آیین با حضور باقر نیک طبع مدیرعامل شرکت معادن زغالسنگ کرمان و هیات همراه و علی احمدیان رئیس هیات مدیره ذوب آهن و منصور یزدی زاده مدیرعامل این شرکت با هدف تامین زغالسنگ باتوجه به ۲ پارامتر کمی و کیفی به امضا رسید و این تفاهم نامه باتوجه به سطح تولیدات سرآغازی بر تامین نیاز داخلی با بهره گیری از ظرفیت های درون کشور و پیش زمینه ای برای توسعه معادن زغالی استان کرمان قلمداد می شود.
توسعه تامین نیاز داخلی توسط معادن زغال سنگ کرمان


مدیرعامل شرکت معادن زغال سنگ کرمان دراین زمینه اظهار داشت: همکاری معادن زغال سنگ کرمان با ذوب آهن به سال ها پیش برمی گردد و با انعقاد این تفاهم نامه فصل جدیدی در همکاری این ۲ مجموعه رقم خورد.
باقر نیک طبع اضافه کرد: کرمان به لحاظ مواد معدنی خصوصاً زغال سنگ استان برخورداری بشمار می رود و ما برنامه داریم ۱۵ درصد زغال فعلی که برای ذوب آهن تامین می نماییم را در فاز نخست برنامه توسعه خود، این میزان را به بالای ۴۰ درصد برسانیم.
وی اشاره کرد: هدف این است که در بین مدت بهره برداری از معادن موجود را افزایش داده و در کوتاه مدت نیز بر روی کیفیت و تولید فعلی اقداماتی داشته باشیم تا واردات زغال سنگ به حداقل ممکن برسد.
مدیرعامل شرکت معادن زغال سنگ کرمان افزود: این مساله ارز بری کمتر را نصیب معادن ذوب آهن کشور کرده و برای معادن نیز افزایش تولید و به دنبال آن، امتیازات دیگر را به وجود می آورد.
این مقام مسئول بیان داشت: ذوب آهن اصفهان آغاز کننده اکتشاف و استخراج از معادن زغال سنگ کشور بوده و همگان به این سابقه درخشان واقف هستند و امیدوارم در سالی که از طرف مقام معظم رهبری بعنوان جهش تولید نام گذاری شده، بتوانیم با همدلی و هم افزایی بیش از پیش برای رشد و اعتلای کشور در جبهه تولید و اقتصاد گام برداریم.
تلاش ذوب آهن در توسعه و کاهش وابستگی کشور به زغال سنگ خارجی


مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان نیز اظهار داشت: کک در سبد مواد اولیه این شرکت نقش بسیار مهمی دارد و به همین علت زغال سنگ همیشه برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردارست.
منصور یزدی زاده اضافه کرد: حدود ۵۰ درصد از سهم قیمت تمام شده ذوب آهن به زغال سنگ و کک برمی گردد و قسمتی از آنرا به ناچار به سبب به دست آوردن ترکیب مناسب وارد می نماییم.
وی اضافه کرد: امروز زمینه های توسعه همکاری با زغال سنگ کرمان در بُعد اکتشافات و معادن جدید را مد نظر داریم و آرزوی ذوب آهن اصفهان این است، روزی برسد که نیاز به واردات زغال سنگ نداشته باشیم و البته این مساله هم به نوع معادن در ایران باز می گردد.
مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان از تشکیل کارگروهی برای پیگیری مفاد این تفاهم نامه آگاهی داد و اظهار داشت: با حضور نفراتی از طرفین قرارداد به صورت مستمر مفاد این قرارداد پیگیری می شود تا بتوانیم در بازه زمانی مناسب به نتیجه مطلوب دست یابیم.
این مقام مسئول اشاره کرد: نیاز زغال سنگ امروز ذوب آهن با ۲ باتری کک سازی، حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال است که تامین آن از داخل امکان پذیر نیست و در قالب این تفاهم نامه امیدواریم وابستگی این شرکت به زغال خارجی کم شود.
توسعه ۲.۵ میلیارد تنی اکتشافات معدنی در کرمان


رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان اظهار داشت: استان کرمان طی سال های گذشته برنامه توسعه اکتشافات معدنی را در چارچوب پهنه ها بعنوان اقدامی مطلوب شروع کرد و در این راستا ۲۵ پهنه را تعریف کردیم که ۲۸ هزار کیلومتر از مساحت استان را شامل می شد. مهدی حسینی نژاد افزود: ماحصل سیاست اکتشافات در چارچوب پهنه های معدنی و اکتشافات تکمیلی واحدهای معدنی، افزایش ۲.۵ میلیارد تنی ذخایر قطعی اثبات شده در حوزه مس و سنگ آهن در استان محقق شده که ذخایر ما را از ۵.۸ میلیارد تن به هشت میلیارد تن افزایش داده است.
وی گفت: دولت تدبیر و امید با توجه ویژه به رفع چالش های حوزه صنایع و معادن زمینه کاهش وابستگی به خارج از کشور و جایگزینی مواد معدنی همچون زغال سنگ بجای نفت را فراهم می آورد که این امر با تکمیل زنجیره ارزش افزوده و جهش تولید می تواند به توسعه یافتگی کشور و استان پهناور کرمان ختم شود.
وی با اعلان اینکه معادن اسفندقه و زغال سنگ با وجود برنامه ریزی هنوز صنایع فرآوری ندارند عنوان کرد: یکی از محورها و برنامه ریزی دولت در سال جهش تولید توسعه صنایع فراوری در کرمان بعنوان بهشت معادن ایران است و در این راستا توسعه معادن زغال سنگ کرمان نیز پیگیری می شود.
دولت تدبیر و امید با همکاری صنایع و معادن و بخش خصوصی با یک برنامه ریزی هدفمند در زمینه توسعه اکتشافات معدنی، علاوه بر تامین خوراک معادن زمینه کاهش واردات و افزایش صادرات و استفاده از ظرفیت های داخلی برای تامین مواد اولیه و انرژی مورد نیاز معادن کشور را در دستور کار قرار داده که این امر در صورت تحقق ضمن کاهش فشار تحریم ها و ارزبری، سبب توسعه اقتصادی و جهش تولید در کشور می شود و برای تحقق این امر تمامی ظرفیت های داخلی خصوصاً صنایع و معادن بهره گرفته می شود.منبع:

1399/05/25
21:50:40
2066
5.0 از 5
تگهای خبر: باتری , تور , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو