مسترکار - دنیای خودرو
مروری بر كاروان پنجشنبه های افتتاح(۳)؛

كاروان پنجشنبه های افتتاح، مرداد ماه به كدام استانها رفت

كاروان پنجشنبه های افتتاح، مرداد ماه به كدام استانها رفت مستر كار: كاروان پنجشنبه های افتتاح در حالی نوزدهمین هفته خودرا پشت سر گذاشت كه در پنجمین ماه سال، از 12 استان یزد، هرمزگان، لرستان، فارس، خوزستان، مازندران، بوشهر، لرستان، كرمانشاه، ایلام، اصفهان و تهران عبور كرد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، در آستانه هفته دولت، افتتاح طرح های ملی سرعت بیشتری گرفته است، دولتمردان، وزیران و مسؤلان اجرایی، در نقاط مختلف کشور هر روز راه اندازی و یا بهره برداری از طرحی را کلید می زنند، طرح هایی که آثار آن نه فقط برای امروز، بلکه برای آیندگان است.

هفت سال از آغاز دولت تدبیر و امید می گذرد و دولت در این زمان با همه سختی هایی که در راه عمل به وعده های خود داشته است، برای تحقق شعارها و اهداف خود کوشیده است. با اینکه جنگ تحمیلی اقتصادی و تحریم های آمریکا و فشار اقتصادی ناشی ازکرونا، محدودیت های زیادی را پیش روی دولت و ملت ایران قرار داده است، اما این فشارها خللی در عزم و اراده دولت برای تحقق وعده هایش ایجاد نکرده است.

کاروان «هر پنجشنبه یک افتتاح»، پویش «الف. ب. ایران»، پویش «تدبیر و امید برای جهش تولید» در ۵ماه گذشته نشان داده است دولت برای تقویت و تکمیل زیرساخت های کشور و تحقق جهش تولید و آماده سازی کشور برای ورود به قرن جدید، در سال پایانی برنامه ای مدون، هدفمند و زمان بندی شده دارد.

نظم و آهنگی که این روزها در آیین افتتاح طرح های زیربنایی در حوزه های مختلف از کشاورزی و آب و خاک گرفته تا صنعت و معدن و ارتباطات و در نوزدهمین هفته در صنعت دفاعی که با حضور رئیس جمهوری دیده می شود، حاصل درک صحیح از کمبودها و نیازها، شناخت دقیق ظرفیت ها، فرصت ها و لزوم هایی است که از افق دید و تفکر مدیریتی و تلاش شبانه روزی مهندسان و کارگران در این بخش ها نشات می گیرد و در ادامه این مسیر، طرح های مهم دیگری از هفته آخر تیر ماه تا آخرین پنجشنبه ماه مرداد، با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.۲۶ تیر/ افتتاح ۱۸ طرح ملی وزارت نیرو در هرمزگان با ۲ هزار و ۶۶۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی هفته آخر تیرماه و در چهاردهمین هفته از افتتاح طرح های مهم ملی در حوزه های مختلف با شعار «تدبیر و امید برای جهش تولید» دستور آغاز بهره برداری رسمی از ۱۸ پروژه ملی در حوزه آب و برق در استان هرمزگان با سرمایه گذاری ۲هزار و ۶۶۷ میلیارد تومان و اشتغال زایی برای ۵هزار نفر را صادر کرد.

واحد شماره یک نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با ظرفیت ۱۷۵ مگاوات، سامانه نمک زدایی (آب شیرین کن) بندرعباس، طرح آبرسانی به شهرستان بشاگرد، ۱۴ پروژه انتقال و توزیع نیروی برق در سطح استان هرمزگان و ۲ طرح تأمین آب کشاورزی و شهرک صنعتی در شهرستان میناب، طرح هایی بود که با دستور حسن روحانی رئیس جمهوری در استان هرمزگان به بهره برداری رسید.

صنعت آب و برق همچون بخش هایی است که در چهار دهه اخیر شاهد رشد بی سابقه ای بوده است؛ در چهار دهه اخیر گام های بلندی برای تأمین آب و برق بعنوان دو عنصر کلیدی زیربنایی در توسعه برداشته شده است. هم اکنون ۹۹.۹ درصد شهرنشین ها از آب بهداشتی پایدار برخوردار می باشند و تعداد تصفیه خانه های کشور نسبت به پیروزی انقلاب اسلامی ۶ برابر شده است به صورتی که تعداد تصفیه خانه های کشور تا آخر سال به ۱۶۷ واحد خواهد رسید.

با توجه به اینکه ایران بعنوان یک کشور خشک و نیمه خشک نیازمند استفاده بهینه از منابع آب است. در این راستا طی سال های اخیر بازچرخانی آب در دستور کار قرار گرفته است و باید بیشتر از پیش مورد توجه قرار گیرد. در این راستا تعداد تصفیه خانه های فاضلاب کشور ۶۳ برابر اول انقلاب شده است به صورتی که تا آخر سال به ۲۵۵ تصفیه خانه فاضلاب افزایش می یابد.

علاوه بر این و با هدف استفاده از آب دریا شیرین سازی آب بخصوص در استان های حاشیه خلیج فارس و دریای عمان در دستور کار قرار گرفته است. هم اکنون ۶۱ آب شیرین کن در کشور تکمیل شده و ۲۴ آب شیرین کن در حال راه اندازی است که از این تعداد ۵۴ آب شیرین کن در دولت تدبیر و امید به ثمر نشسته است. بر این اساس از ۴۸۵هزار مترمکعب آبی که از آب شیرین کن ها تا آخر سال بدست خواهد آمد ۳۳۰ هزار مترمکعب آن به دولت یازدهم و دوازدهم مربوط می شود.۲ مرداد/ بهره برداری از ۳ طرح ملی وزارت جهادکشاورزی با ۳هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری

در پانزدهمین هفته از افتتاح طرح های مهم ملی و در ادامه پویش «تدبیر و امید برای جهش تولید» کاروان افتتاح پنج شنبه ها به استان های یزد، هرمزگان و لرستان رسید و رئیس جمهوری دستور آغاز بهره برداری از سه طرح بزرگ و ملی وزارت جهادکشاورزی را با سرمایه گذاری ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان را صادر کرد.

در این سه طرح بزرگ ملی، در مجموع ۸۱۵ پروژه در چارچوب برنامه بزرگ و کشوری شامل بهره برداری از ۸۰۹ طرح و شهرک گلخانه ای به مساحت ۴۷۳ هکتار در سرتاسر کشور، بهره برداری از ۵ طرح آب و خاک به مساحت ۷۳ هزار و ۵۰۰ هکتار و بهره برداری از ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیب دار در سرتاسر کشور تعریف شده است که با بهره برداری از آنها برای ۱۰ هزار و ۳۴۰ نفر اشتغال پایدار ایجاد می شود.

کشور ما در منطقه ای خشک و نیمه خشک قرار گرفته است و تغییر الگوهای کشت و متد آبیاری از حالت سنتی به صنعتی از اقدامات و رویکردهای اصلی دولت تدبیر و امید در حوزه کشاورزی است.

بر اساس آمارها در حالیکه در آغاز دولت یازدهم محصولات کشاورزی ۹۷ میلیون تُن بوده، امروز محصولات کشاورزی حدود ۱۳۰ میلیون تُن است که حاکی از رشد ۳۲ درصدی این بخش است. این مهم عموما با بهره وری و تغییر نحوه کشت و آبیاری این دستاورد حاصل شده است.

گزارش ها و ارزیابی شاخصهای بهره وری نشان داده است که راندمان آب از ۳۹ درصد در آغاز دولت یازدهم به ۴۵ درصد است؛در حالی که قبل از دولت یازدهم، برای تولید کمتر از یک کیلو (۹۲۰ تا۹۳۰ گرم) محصول یک مترمکعب آب مصرف می شده است؛ اما هم اکنون با مصرف هر یک مترمکعب آب، در حدود یک ونیم کیلو (۱۴۵۰ گرم) محصول تولید می شود که معنای مصرف صحیح آب است و تایید این مطلب است که کشور در یک مسیر درست علمی در بخش کشاورزی در صرفه جویی آب، از ۸.۶ میلیارد مترمکعب صرفه جویی، به ۱۴میلیارد مترمکعب رسیده است.

آمار نشان داده است کشت گلخانه ای در سال ۹۲، حدود ۸ هزار هکتار بوده و امروز این ۸ هزار به حدود ۱۹ هزار هکتار (بیش از دو برابر) رسیده است و دولت برنامه ریزی نموده است که این سطح را به ۲۳ هزار هکتار برساند.۹ مرداد/ بهره برداری از ۵ طرح ملی وزارت صمت با ۵۶هزار و ۸۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری

در شانزدهمین هفته افتتاح ها، استان های فارس، خوزستان و مازندران در پویش «تدبیروامید برای جهش تولید» میزبان رئیس جمهوری بودند. در این هفته با دستور رئیس جمهوری پنج طرح بزرگ وزارت صنعت، معدن و تجارت را با سرمایه گذاری ۵۶ هزار و ۸۰ میلیارد ریال به بهرده برداری رسید.

آغاز بهره برداری از پنج طرح توسعه تولید انواع تخته MDF شرکت آرین شیمی در استان مازندران، طرح های سیلوی فلزی ۳۰ هزار تنی اقلید و سیلوی فلزی ۴۰ هزار تنی داراب، طرح تولید کربنات سدیم کاوه در استان فارس و طرح تولید شمش و میلگرد مجتمع فولاد روهینا جنوب در خوزستان، برای یکهزار و ۶۶۰ نفر اشتغال پایدار ایجاد کرد.۱۶ مرداد/ آغاز بهره برداری از ۳ طرح ملی وزارت نفت با هزار و ۵۷۰ میلیون دلار سرمایه گذاری

کاروان پنجشنبه های افتتاح در هفدهمین هفته برای آغاز سه طرح بزرگ در حوزه نفت با سرمایه گذاری یکهزار و ۵۷۰ میلیون دلار توسط بخش خصوصی به استان های بوشهر و لرستان رسید و رئیس جمهوری در قالب برنامه «جهش دوم» وزارت نفت، بهره برداری از پروژه های متانول کاوه و پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه در استان بوشهر و پروژه تولید کاتالیست در استان لرستان را صادر کرد. بهره برداری از این طرحها برای ۲ هزار و ۱۱۰ نفر هم به صورت مستقیم اشتغال پایدار بوجود می آورد.

جلوگیری از خام فروشی از شعارها و راهبردهای تمامی دولت های بعد از انقلاب بوده است. یکی از راهکارها برای دستیابی به این مهم توسعه پترشیمی کشور بوده است. در سال ۷۶ ارزش کلِ تولید پتروشیمی حدود یک میلیارد دلار بوده، در آغاز دولت تدبیر و امید (سال ۹۲) حدود ۱۱ میلیارد دلار بود و با برنامه جهش دوم، تولید کشور در پتروشیمی ۲ برابر می شود.

افتتاح ۱۷ طرح پتروشیمی در سال ۹۹ از مهمترین برنامه های دولت می باشد که البته ۴ طرح در پنج ماه اول سال افتتاح شده و ۱۳ طرح باقی مانده است که ریل گذاری و سرمایه گذاری های «جهش سوم» است و تولید پتروشیمی را در نهایت از ۲۵ میلیارد دلار به ۳۷ میلیارد دلار می رساند، این به معنای یک تحول بزرگ در کشور است.۲۳مرداد/ بهره برداری از طرح توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی با یکهزار و ۷۷۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری

هجدهمین هفته کاروان افتتاح طرح های ملی در نواحی مرزی کشور در استان های کرمانشاه و ایلام به بهره برداری از طرح های مشترک دو وزارتخانه نیرو و جهادکشاورزی در حوزه منابع آب و خاک، اختصاص یافت.

افتتاح سامانه انتقال آب و شبکه های اصلی و تأمین آب اراضی استان های ایلام و کرمانشاه با اجرای وزارت نیرو، افتتاح شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی و سامانه های نوین آبیاری استان کرمانشاه به مساحت ۲۱ هزار و ۵۹۰ هکتار و همینطور افتتاح شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی و پروژه کنجانچم در استان ایلام به مساحت ۱۵۰۰ هکتار، طرح هایی است که به دستور رئیس جمهوری انجام شد که با سرمایه گذاری یکهزار و ۷۷۳ میلیارد، پیشبینی شده است که برای ۹۲۴۰ نفر اشتغال ایجاد شود.

آبادانی مناطق مرزی؛ آرزویی که محقق شد

استان های غربی کشور مانند ایلام و کرمانشاه با وجود ظرفیت های بی بدیل در بخش های کشاورزی و نیروی انسانی تابحال آن طور که باید و شاید نتوانسته اند از این ظرفیت ها بهره مند شوند. یکی از مهمترین موانع تحقق این امر نبود سرمایه گذاری در بخش های زیربنایی بوده است که حالا این مهم محقق شده است. نکته مهم دیگر اینکه این مناطق به واسطه همسایگی با عراق به عنوان یکی از بازارهای مهم صادراتی ایران می تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

گزارش ها نشان داده است که در مناطق مرزی در طول پس از انقلاب، تا ابتدای دولت یازدهم ۲۸ سد، و از آغاز دولت تدبیر و امید تاکنون، ۲۴ سد جدید راه اندازی شده است. سدها به عنوان واحدهای تولیدی بزرگ زمانی به بهره برداری کامل می رسند که شبکه های اصلی و فرعی آبرسانی اراضی پایاب سدها تکمیل شده باشد؛در واقع راه اندازی خطوط انتقال آب از مهمترین عوامل توسعه بخش کشاورزی به حساب می آید.

یکی از شگفتی های مهندسی کشور در زمینه انتقال آب، «تونل نوسود» است که در دولت یازدهم آغاز و قسمت اخیرش در دولت دوازدهم به اتمام رسید. برای تکمیل این پروژه در سال ۹۳ با موافقت رهبر معظم انقلاب، ۸ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت شد.

در حال حاضر ۲۳ هزار هکتار از این اراضی افتتاح شده و مقرر است وزارت جهادکشاورزی با همکاری وزارت نیرو ۵۰هزار هکتار را تا آخر سال افتتاح شود. خبر خوب اینکه اجرای طرح های توسعه آبی و خاکی تولید محصولات کشاورزی در این مناطق ۴ برابر کرده است.

خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی و تأمین امنیت و تنوع غذایی و اجرای طرح های آبی که منجر به استفاده از زمین به ۲ یا ۳ نوبت در سال می شود، نشان از اهمیت اجرای طرح های آبی در کشور به خصوص در مناطق مرزی است؛ البته دولت علاوه بر توسعه آبیاری مدرن بر تغییر سبک کشاورزی و حفاظت از منابع خاک هم تاکید داشته و حفاظت از منابع آب و خاک، مهمترین برنامه های دولت در ۷ سال گذشته بوده است.۳۰ مرداد / بهره برداری و رونمایی از دستاوردهای ملی صنعت دفاعی

آخرین پنجشنبه مرداد، در آستانه روز صنعت دفاعی (۳۱ مرداد) و در نوزدهمین هفته از افتتاح طرح ها و پروژه های ملی کشور، با دستور رئیس جمهوری برخی از دستاوردهای ملی در حوزه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای رونمایی گردید و به بهره برداری رسید.

رونمایی از نمایشگاه دستاوردهای اقتدارآفرین پهپادی، افتتاح خط تولید موتور ملی توربوجت سبک (اوج)، رونمایی از موشک بالستیک شهید حاج قاسم و موشک کروز شهید ابومهدی و رونمایی از موتور توربوفن سبک (جهش)، همچون دستاوردهای ملی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بود که با دستور رئیس جمهوری رونمایی گردید.

با افتتاح خط تولید موتور ملی توربوجت سبک، جمهوری اسلامی ایران در میان ۸ کشور محدود تولیدکننده موتور هواپیمای جنگنده قرار گرفته است.

علاوه بر این موشک بالستیک حاج قاسم که در این مراسم رونمایی گردید، می تواند در زمان بسیار کوتاهی آماده سازی و شلیک شده و با عنایت به سرعت بالای حرکت و مقطع کاهش یافته راداری بدون دیده شدن، اهداف تعیین شده را تا شعاع ۱۴۰۰ کیلومتری با دقت نقطه زنی مورد برخورد قرار دهد.

تولید موتور توربوفن سبک هم یکی از مهم ترین دستاوردهای فناورانه در حوزه موتورسازی کشور است که این مهم به صورت بومی با استفاده از توان شرکت های دانش بنیان و فناورمحور و توان علمی و پژوهشی دانشگاه های برتر کشور محقق گردیده است.

موشک کروز شهید ابومهدی هم از خانواده موشک های سومار و هویزه می باشد که دارای برد پروازی ۱۰۰۰ کیلومتر و توانایی انهدام یا صدمه رساندن جدی به شناورهای با تناژ ۳هزار تن و بالاتر را دارد.

ارتقای صنعت دفاعی ایران به رده چهاردهم جهانی

صنعت دفاعی ایران در چهار دهه اخیر با انواع و اقسام تحریم ها مواجه بوده است همین مساله سبب شده ایران برای تهیه ملزومات دفاع از خود روی پاهای خود بایستد در واقع متخصصان صنعت دفاعی از تحریم های ظالمانه فرصت سازی کردند و یک صنعت دفاعی بومی کارآمد را پایه گذاری کردند.

طی ماه های اخیر آمریکا تلاشهای مذبوحانه ای برای پیشگیری از آخر تحریم های تسلیحاتی ایران انجام داد که با درایت نظام تصمیم گیری ایران این تلاش ها در نشست اخیر شورای امنیت شکست خورد. افتتاح های نوزدهمین پنجشنبه در حوزه دفاعی، نشان داد صنعت دفاعی ایران چه با تحریم و چه بدون آن حرکت رو به رشد خویش را ادامه می دهد. دولت با تلاشهای گسترده در زمینه سلاح های راهبردی بازدارنده و پدافندی تلاشهای گسترده ای قدم به قدم با صنعت دنیا در حال پیشرفت است، به صورتی که در ۶ سال گذشته، ایران از جایگاه بیست و سوم دنیا به جایگاه چهاردهم دست پیدا کرده است.

بر اساس گزارش هایی که روز گذشته (پنجشنبه)ارائه شد، در یک و نیم سال قبل در موشک کروز پیشرفت های خیلی قابل توجهی داشته ایم، برد کروز دریایی از ۳۰۰ به ۱۰۰۰ کیلومتر یعنی بیشتر از ۳ برابر شده است، که نشان داده است صنعت دفاعی کشور در راه تولید و خودکفایی قرار گرفته است.

آسمان امن؛ استراتژی بازدارندگی

رییس جمهوری روز گذشته بر لزوم توسعه «صنعت پهپادی» کشور، سیستم «پدافندی و راداری» کشور برای ایجاد «آسمان امن» تصریح کرد و اظهار داشت: «استراتژی جمهوری اسلامی ایران، بازدارندگی و دفاعی است استراتژی تهاجم نداریم و نمی خواهیم جایی را اشغال نماییم. نمی خواهیم به ملتی آسیب بزنیم، همسایگان ما باید مطمئن باشند، قدرت دفاعی ایران به نفع آنها است. ما از قدرت دفاعی مان به نفع دوستان مان استفاده خواهیم کرد و ضد دوستان مان هیچ وقت استفاده نخواهیم کرد.»شنبه ها و پنجشنبه ها؛ خار در چشم دشمنان

حدود یک سال به انتهای عمر کاری دولت دوازدهم زمان باقی مانده است؛ خدمت رسانی به مردم، رفع مشکلات جامعه و تحقق وعده ها مانند تمام هفت سال قبل در کشور جریان دارد، و الان ساعت ها و روزها نقش متمایزتری در این راه ایفا می کند، از همین رو رئیس جمهوری «از شنبه تا پنجشنبه» هر هفته را تکرار سریالی پرتکاپو برای دولت می داند و می گوید « جلسات شنبه ها تا زمانی که کرونا وجود دارد، ادامه می یابد و اگر کرونا به اتمام رسید برنامه شنبه ها تعطیل می شود، اما برنامه پنجشنبه های افتتاح تا آخر سال و در سال آینده تا آخر دولت ادامه خواهد یافت.»

افتتاح طرح های بزرگ ملی در هر پنجشنبه نشانگر آن است که کشور و دولت در راه تولید و توسعه در حرکت است و به قول رئیس جمهوری « برنامه های شنبه و پنجشنبه هر هفته، خاری در چشم دشمنان اسلام و ایران شده است.»

افتتاح و رونمایی از طرح های زیربنایی و ملی در حوزه های کشاورزی، نیرو، صنعت و معدن و صنایع دفاعی در پنجشنبه های هر هفته، مبین خودکفایی و خوداتکایی کشور است و نشان داده است دولت با تمام توان برای تحقق وعده ها و برنامه های خود، استوار ایستاده است.منبع:

1399/06/01
14:21:58
1997
5.0 از 5
تگهای خبر: امنیت , پژو , تور , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو