مسترکار - دنیای خودرو

كمبود برنج خارجی در بازار دست دلالان را برای افزایش قیمت برنج ایرانی باز می كند

كمبود برنج خارجی در بازار دست دلالان را برای افزایش قیمت برنج ایرانی باز می كند به گزارش مستر كار دبیر انجمن واردكنندگان برنج اظهار داشت: كمبود برنج خارجی در بازار موجب می شود دلالان از شرایط سوء استفاده كنند؛ بطوریكه یا برنج را از شالیكاران ارزانتر خریداری می كنند و یا قیمت آنرا برای مصرف كننده بالا می برند.مسیح کشاورز در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه سه مولفه قیمت جهانی، نرخ ارز و مجموع سود و عوارض گمرکی و سایر هزینه ها در قیمت تمام شده کالاهای وارداتی موثر است، اظهار داشت: قیمت جهانی برنج رو به کاهش است اما در کشور مشکل افزایش نرخ ارز و هزینه های مربوط به انبار داری وجود دارد که اثرات خودرا بر قیمت تمام شده برنج وارداتی می گذارند.

وی افزود: ارز نیمایی ۱۴ هزارتومانی هم اکنون به حدود ۲۰ هزارتومان رسیده است و خواهش کردیم که هرچه زودتر برای ترخیص برنج های رسوبی در گمرکات ارز تخصیص داده شود تا این محموله ها بیش از این مشمول سایر هزینه ها همچون انبارداری و دموراژ نشوند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به اینکه زمانی که ارز نیمایی ۱۴ هزارتومان بود برنج خارجی در بازار کیلویی ۱۶ هزارتومان فروخته می شد، اظهار نمود: هم اکنون با افزایش نرخ ارز نیمایی قیمت برنج خارجی در بازار ۱۸ تا ۲۰ هزارتومان است. یعنی بسته به نوع ارزی که با آن برنج خریداری می شود قیمت ها در این بازه متغییر است.

وی اشاره کرد: گفته می شود که واردات برنج هیچ تاثیری بر قیمت برنج ایرانی ندارد و از سویی واردات به اندازه کافی انجام شده و همین طور برنج خارجی در بازار وجود ندارد. این حرف ها آدرس های غلطی است که توسط دلالان مطرح می شود، برای اینکه می توانند از این طریق برنج را از شالیکاران ارزانتر خریداری کنند و از سویی اعلام کنند که فقط برنج ایرانی در بازار است و قیمت ها را بالا ببرند.

کشاورز در ادامه با اعلان اینکه سهم برنج خارجی در بازار جداست ولی با این تفاسیر کمبود برنج خارجی در بازار موجب می شود دلالان از شرایط سوء استفاده کنند، اظهار داشت: اگر برنج خارجی در کشور به اندازه کافی باشد از شدت افزایش قیمت برنج ایرانی می کاهد. اما اگر این اتفاق رخ ندهد قیمت برنج ایرانی افزایش می یابد و تولیدکنندگان و مصرف کنندگان لطمه می بینند. به عبارت دیگر افزایش قیمت برنج ایرانی خیلی از مصرف کنندگان این برنج را به سمت مصرف برنج خارجی سوق می دهد.
منبع:

1399/06/10
21:23:06
1887
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو