مسترکار - دنیای خودرو
وزارت صنعت؛

سنگ لاشه سهم 25 درصد از كل معادن را دارد

سنگ لاشه سهم 25 درصد از كل معادن را دارد سهم سنگ لاشه در مجموع معادن كشور حدود ۲۵ درصد برآورد شده كه بالاترین میزان به حساب می آید. همینطور بیشتر از ۳۰ درصد معادن فعال به این ماده معدنی اختصاص دارد.


سنگ لاشه، سنگی است که نتوان آن را به عنوان سنگ تزئینی بکار برد و قابلیت استفاده برای ساخت دیواره ها و استفاده در ساخت پل ها و… را داشته باشد. همینطور در کارخانه های سنگ لاشه از سنگ لاشه برای تولید پودر سنگ استفاده می شود.
خبرنگار ایرنا به استناد داده های آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت آورده است، کل معادن سنگ لاشه کشور دو هزار و ۵۸۷ معدن ثبت شده که از این رقم یکهزار و ۸۸۱ معدن فعال، تعداد ۵۸۰ معدن غیرفعال و ۱۲۶ معدن در دست تجهیز قرار دارند.
مجموع معادن سنگ لاشه کشور سهم ۲۴.۶ درصدی از کل را به خود اختصاص داده اند و از مجموع ۶ هزار و یکصد معدن فعال هم سهم بیشتر از ۳۰ درصدی دارند.
عموم سنگ های ساختمانی که به صورت مالن (سنگ تراشیده و چکش خورده) یا اشکال غیرمنظم برای پی ساختمان، دیوار و پایه پل بکار می روند در ردیف سنگ لاشه قرار دارند و به عبارت دیگر معادن سنگی که سنگ قواره و کوپ نمی دهند، به صورت سنگ لاشه مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرند.
برای اغلب سنگ های ساختمانی مقاومت فشاری در حدود ۴۰۰ کیلوگرم کافی است، اما باید میزان مقاومت فشاری سنگ لاشه بیشتر از این مقدار باشد.
سنگ های پی و دیوار، سنگ های دیواره های سنگی، سنگ های قابل مصرف در راه سازی و… از مصارف عمده سنگ لاشه است که هر یک از این سنگ ها دارای مشخصاتی مانند نوع بافت، وزن مخصوص، مقاومت فشاری است.
آمارهای پیشین میزان استخراج سالیانه سنگ لاشه در کشور را ۹۸ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۲۰۲ تن نشان داده است.
معادن سنگ لاشه تابع نزدیکی به شهر یا محل مصرف و سهولت در استخراج و ضخامت لایه است به نحوی که براحتی بتوان از آن، قطعات مناسب و قابل حمل، استخراج کرد.
همچنین میزان ذخیره سنگ لاشه ۱۲ میلیارد و ۴۹۶ میلیون و ۸۲۲ هزار تن ثبت شده که این میزان احتمالی است.
سنگ لاشه نسبت به سنگ آهک های خالص مقاومت کمتری دارند و بزودی فرسوده می شوند و به هنگام استخراج میزان زیادی سنگ لاشه تولید می شود.
موارد مصرفی این سنگ در صنعت شامل ساخت ظروف سنگی، سرقلیان، حجاری ودیگ سنگی، مصنوعات هنری، مجسمه سازی، یادبودها، پودر سنگ و خرده سنگ پودرسنگ و خرده سنگ برای تولید دی اکسید کربن، پوست کنی برنج، خمیر کاغذ، صابون سازی و صنعت شیشه است.
همچنین سنگ موزائیک، سنگ مصنوعی، مصرف بعنوان پرکننده بعنوان پرکننده در تهیه آسفالت، کود شیمیایی، حشره کشها، رنگ سازی، لاستیک سازی، پلاستیک سازی و سنگ لاشه مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
آمارهای وضعیت اشتغال گویای آن می باشد که نزدیک به ۲۱ هزار نفر نیروی انسانی در معادن و واحدهای تولیدی مربوط به این بخش به شکل مستقیم فعالیت دارند.
سنگ لاشه در صنایع شیمیایی، آرایشی، تولید کاغذ، سنگ فرش و یا سایر مصالح ساختمانی نظیر سیمان، پرکردن بین دیوارها، شفته ریزی، ملات بتن، آسفالت، شن و ماسه مورد مصرف است که در استقامت و دوام ساختمان سنگ لاشه بسیار مؤثر و مفید واقع می شوند.
برآورد شده تعداد ۵۹ صنعت می توانند از این ماده بعنوان ماده اولیه استفاده کنند و در حدود ۱۰ درصد کل میزان لاشه های موجود، مورد مصرف قرار می گیرد و حجم زیادی از سنگ لاشه معادن تراورتن همچنان بلااستفاده باقی می ماند که برای رفع این مشکل راه اندازی یک کارخانه سیمان در منطقه، مناسب به نظر می آید.
بررسی ها نشان داده است از مجموع دو هزار و ۵۸۷ معدن سنگ لاشه در کشور دو هزار و ۴۲۳ معدن در اختیار بخش خصوصی، ۱۶۲ معدن عرصه فعالیت تعاونی و دو معدن هم دولتی اداره می شود.منبع:

1399/06/16
23:03:20
1888
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو