مسترکار - دنیای خودرو

رونق صنعت خراسان شمالی در كارزار با تحریم

رونق صنعت خراسان شمالی در كارزار با تحریم به گزارش مستر كار ایرنا- بخش صنعت خراسان شمالی در چند سال قبل بخصوص سال جاری با اراده فولادین و در كارزار با كرونا و تحریم خوش درخشیده بطوریكه تنها در یك سال قبل ۱۲ واحد صنعتی و ۱۰ معدن خراسان شمالی بازفعال سازی شده است.


خراسان شمالی با تولید سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصول باغی و کشاورزی، ۴۵ هزار تن فولاد و ۹۰۰ هزار تن محصولات پتروشیمی زمینه مساعدی برای جهش تولید دارد.
روستایی بودن خراسان شمالی یکی دیگر از مزایای آن برای تحقق جهش تولید است. ۴۴ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری استان در روستاها سکونت دارند و این مزیت بسیار خوبی برای پرداختن به بخش کشاورزی با رویکرد صدور این محصولات است.
دولت در این سال ها توجه ویژه به بخش صنعت داشته است، بخصوص در مسافرت کاروان دولت به استان که پارسال انجام شد، اجرای برنامه های خوبی، پایه ریزی شد.
کرونا و جهش تولید
امسال که با نام جهش و تولید پیوند خورده، سنگ بنای رونق در تولید، با کرونا گذاشته شد، احتیاج به اقلام بهداشتی در شرایط کرونا سبب شد که اقدامات جهت راه اندازی خط تولید این اقلام سریع تر صورت گیرد.
با انتشار کرونا بعضی از واحدهای، خط تولید را تغییر دادند و برخی هم که مستهلک بودند، جان تازه گرفته و روح تولید بر خط تولیدشان دمیده شد. با وجود تحریم، چرخ تولید در صنایع استان در حرکت است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در اینباره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا، این سازمان شب و روز درگیر مسائل مربوط به تأمین و تولید اقلام بهداشتی مورد نیاز شد، در ایام ابتدایی شیوع آن برای تأمین الکل از سایر استان های کشور و هم از کشور ارمنستان پیگیری هایی انجام شد، تا نیاز رفع گردد، به هر حال کشور و جهان غافلگیر شد و کمبودهایی مشاهده می شد، اما حالا استان در بعضی از اقلام خودکفا شده است.
رضا فیروزه تصریح کرد: واحد الکل در شهرستان فاروج، بیشتر از ۱۰ سال، از چرخه تولید خارج شده و حتی برخی تجهیزات مستهلک شده بود، اما حالا احیا شده و تولید را گسترش داده و به سایر استان ها هم ارسال می کند. تولید روزانه این واحد هزار و ۵۰۰ لیتر الکل است.
وی با اشاره به اینکه واحد پاک شیمی در شیروان هم روزانه پنج هزار لیتر ظرفیت دارد، اظهار داشت: تولید آزمایشی انجام شده است و در این زمان محلول ضدعفونی کننده بدون وقفه در بازار توزیع می شود تا کمبودی نباشد.
وی تصریح کرد: ماسک پزشکی هم به اندازه نیاز در استان تولید می شود، بیشتر از نیاز ذخیره داریم و این محصول قابل ارسال به خارج استان است.
اکنون چهار واحد تولید ماسک در استان به بهره برداری است و در مرحله تولید است و ظرفیت تولید در واحدهای تولیدی، ۲۷ میلیون، ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار، ۳۶ میلیون و ۱۵ میلیون ماسک در سال است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تصریح کرد: واحد تولید دستکش فریزری هم، ظرفیت تولید ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار عدد از این محصول را دارد. از آغاز سال ۹۲، حدود هزار و ۳۰۰ جواز تاسیس صادر گردیده است.
فیروزه تصریح کرد: خوشبختانه در سال جهش تولید، با هم افزایی میان مسئولان و سرمایه گذاران، شاهد افزایش تولید در اقلام بهداشتی بوده ایم.
خوشبختانه در سال جهش تولید، با هم افزایی میان مسئولان و سرمایه گذاران، شاهد افزایش تولید در اقلام بهداشتی بوده ایم
افتتاح ۱۵ پروژه صنعتی در خراسان شمالی
همت مسئولان و حمایت های دولت، سبب شد تا با وجود تحریم ها و مشکلات ناشی از آن، پروژه های بزرگ و قابل توجهی در خراسان شمالی به بهره برداری برسد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در اینباره اظهار داشت: همزمان با هفته دولت، ۱۵ پروژه صنعتی در شهرستان های مختلف استان با سرمایه گذاری بیشتر از چهار هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی راه اندازی شد.
فیروزه تصریح کرد: تولیدی بتن سیال معمولی، تولید انواع پماد و کرم های گیاهی، تولید زغال کبابی، تولید ورقه های سقف، تولیدی نان های حجیم شده و تولید محصولات بتنی همچون پروژه هایی است که در شهرستان جاجرم آماده بهره برداری شده و به مناسبت هفته دولت راه اندازی شد.
وی تصریح کرد: پروژه تولید مس کاتدی در فاروج با ظرفیت ۱۵۰ تن در سال، تولید محفظه و جعبه چوبی با ظرفیت تولید کندوی زنبور عسل به میزان ۶ هزار و ۱۰۰ تن در سال از دیگر پروژه های افتتاحی است، همینطور پروژه تولید کود آلی گوگردی مایع، با ظرفیت ۲۰۰ تن در سال در هفته دولت راه اندازی شد.
فیروزه با اشاره به پروژه های افتتاحی در واحد آذین فورج اسفراین اظهار داشت: ساخت قطعات از جنس فولاد به روش فورجینگ به ظرفیت ۴۷ هزار تن، خدمات ساخت تراشکاری فلزات به ظرفیت ۱۰ هزار تن، کارنویل به ظرفیت ۵۱ هزار عدد، سیبک فرمان خودرو به ظرفیت ۲۹ هزار عدد، طبق اکسل خودرو به ظرفیت ۹۰ هزار عدد از دیگر طرح های افتتاحی است که برای این پروژه ها، سه هزار و ۷۸۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی با اشاره به جهش در تولید اقلام بهداشتی مورد نیاز در شرایط کرونا اظهار داشت: یکی از پروژه های شاخص، افتتاح تولید الکل و محلول ضدعفونی کننده شرکت فرآورده های گندمی آساک فاروج است.
فیروزه با اشاره به اینکه برای این پروژه، ۲۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال هزینه شده است، خاطرنشان کرد: ظرفیت این واحد تولیدی، بیشتر از ۳۰۰ هزار لیتر الکل در سال است.
وی تصریح کرد: ۲ واحد تولید ماسک با ظرفیت ۶۵ میلیون و ۴۶ میلیون در سال در بجنورد، به مناسبت هفته دولت، راه اندازی شد که به ترتیب برای این پروژه ها ۵۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال و ۲۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال سرمایه گذاری شده است.
همزمان با هفته دولت، ۱۵ پروژه صنعتی در شهرستان های مختلف استان با سرمایه گذاری بیشتر از چهار هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی افتتاح شد
مشاغل خانگی
پرداخت تسهیلات به مشاغل خانگی و حمایت دولت از اشتغال زایی، اقدام دیگر دولت برای رونق اقتصاد خانواده ها در جامعه است، در این حوزه، خراسان شمالی که بخش عمده ای از جمعیت آن در روستاها ساکن هستند، بستر مناسبی جهت استفاده از این مزایا دارد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی درباره حمایت دولت از مشاغل خانگی تصریح کرد: از سال ۹۲ تا ۹۷، چهار هزار و ۷۵۶ مجوز مشاغل خانگی در بخش صنعت داده شده است که میزان اشتغال آن ۲ هزار و ۴۴۹ نفر است، از سال ۹۸ تا کنون هم با عنایت به حمایت های دولت، ۴۲۹ مجوز مشاغل خانگی در این سازمان داده شده است که برای ۴۵۸ نفر شغل ایجاد می شود.
وی تصریح کرد: برای طرح های مشاغل خانگی، از ۹۲ تا ۹۷، ۹۵ میلیارد و ۳۵۵ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است اما از سال ۹۸ تا کنون ۳۵ میلیارد و ۵۲۰ ملیون ریال رسیده است.
وی تصریح کرد: رقم تسهیلات پرداختی به طرح های مستقل با اشتغال انفرادی، ۱۰۰ میلیون ریال و طرح های پشتیبان با حداقل اشتغال ایجادی پنج نفر، ۶۰۰ میلیون ریال است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی درباره اعتبارات تخصیص یافته برای تأمین زیر ساخت واحدهای صنعتی و معدنی اظهار داشت: از محل اعتبارات سفر رهبر معظم انقلاب به استان، برای تأمین زیر ساخت معادن ۱۱۳ میلیارد ریال اعتبار مصوب شد.
وی تصریح کرد: در شهرستان گرمه، برای برق رسانی به معادن مرمریت جنوب غربی گرمه و هم ایجاد راه دسترسی به معادن پارسیان گرمه ۵۰ میلیارد ریال اعتبار، در اسفراین برای برقرسانی به معدن گچ ماهان و برقرسانی بوکسیت سرخ چشمه و ایجاد راه دسترسی به معادن سنگ لاشه ابری تپه ۳۸ میلیارد ریال و در شهرستان مانه و سملقان برای برقرسانی به معدن هماتیت اینچه و ایجاد راه به معدن هماتیت اینچه، ۲۵ میلیارد ریال هزینه شده است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تصریح کرد: برای تأمین زیرساخت معادن از محل جذب اعتبار از محل تبصره ۶ ماده ۱۴ قانون معادن و ارتقای شاخصهای توسعه اقتصادی، هفت میلیارد ریال اعتبار در سال ۹۸ تأمین شد.
فیروزه جذب سرمایه گذار و واگذاری معدن سنگ تزئینی و حمایت و پیگیری از سرمایه گذار جهت تاسیس واحد سنگبری در شهرستان بجنورد توسط یکی از بهره برداران سنگ تزئینی، جذب سرمایه گذار و واگذاری معدن باریت و حمایت و پیگیری از سرمایه گذار برای تاسیس فرآوری پودر میکرونیزه در شهرستان راز و جرگلان توسط یکی از بهره برداران باریت را از اقدامات شاخص برای رونق تولید در استان برشمرد.
وی اضافه کرد: پهنه سرب و روی استان در منطقه آلبلاغ شهرستان اسفراین به ایمیدرو واگذر شد تا انجام مطالعات اکتشافی بعد از طی مراحل قانونی و صدور پروانه اکتشاف برای ایمیدرو محقق شود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی، تخصیص و درج پهنه بوکسیتی به مساحت ۶ هزار کیلومتر مربع در سامانه کاداستر معادن به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) برای انجام عملیات اکتشاف و تعیین مناطق امید بخش پارسال را از دیگر اقدامات انجام شده در استان عنوان نمود.
تفاهم نامه با ایمیدرو
دومین سفر کاروان تدبیر و امید به خراسان شمالی در تیرماه سال گذشته انجام شد که در جریان آن ۱۳ تفاهم نامه مشتمل بر ۹۳ مبحث مختلف منعقد شد که بخش عمده آنها مربوط به ارتقای زیرساخت های خراسان شمالی بود.
در سفر کاروان دولت تدبیر و امید به خراسان شمالی، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد ریال، ۶۳۸ میلیون دلار و ۱۵۴ میلیون یورو و ۹۱ میلیون درهم تفاهم منعقد شد. حدود ۲۱۰ هزار میلیارد ریال ارزش کل تفاهم نامه است.
رییس اداره طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی هم درباره تفاهمنامه با سازمان ایمیدرو در جریان سفر رئیس جمهوری به استان اظهار داشت: یکی از مصوبه ها، افزایش ظرفیت تولید پورد لومینا است، در این حوزه بعد از ارائه طرح های توجیهی شرکت آلومینای جاجرم با رایزنی های انجام شده با وزارت، جواز طرح توسعه وافزایش ظرفیت از ۲۴۰ هزار به ۲۸۰ هزار تن با سرمایه گذاری ۲ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۷۵ نفر صادر و تحویل بانک ملی شد.
مهیار مشایخی تصریح کرد: فاز دوم تولید پودر آلومینا با پیشبینی سرمایه گذاری بیشتر از ۸۰۰ میلیون دلار و اشتغال هزار و ۵۰۰ نفر بر مبنای تولید ۵۰۰ هزار تن پودر آلومینا از بوکسیت شیلی در دست مطالعات و بررسی های نهایی است و تولید شمش بیلت به میزان ۵۰ هزار تن به دلیل تحریم ها و عدم امکان اجرا، با پیشنهاد اجرای پروژه هوی مدیا، با پیشبینی سه هزار میلیارد ریال و اشتغال ۵۰ نفر در دست اقدام است.
وی تصریح کرد: هوی مدیا یا واسطه سنگین، سبب کاهش مصرف کاستیت در تولید پودر آلومینا شده وهزینه های تولید را ۲۰ درصد می کاهد.
هوی مدیا یا واسطه سنگین، سبب کاهش مصرف کاستیت در تولید پودر آلومینا شده وهزینه های تولید را ۲۰ درصد کاهش می دهد
رییس اداره طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی اظهار داشت: یکی از مهمترین تفاهم نامه های سفر ریاست جمهوری، بررسی و اجرای پروژه شمش بیلت در جاجرم به ظرفیت ۵۰ هزار تن و سرمایه ۲۰ میلیون دلار است که در این حوزه مناقصه طرح ساخت بیلت در شرکت آلومینا برگزار گردید و از میان شرکت های کنسرسیوم، شرکت هرویچ برنده شد.
وی تصریح کرد: اجرای پروژه شمش بیلت در شهرستان جاجرم به دلیل تحریم ها، با مشکل روبه رو شد، و در این حوزه با هماهنگی سازمــان توسعـه و نوســـازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، پروژه «واسطه سنگین»، جایگزین آن شد.
جداسازی به روش واسطه سنگین، روشی است که از خاصیت اختلاف چگالی بین کانی مورد نظر و باطله استفاده می شود و به پرعیارسازی کانی مورد نظر می پردازد.
مشایخی تصریح کرد: بررسی و اجرای پروژه شمش بیلت در جاجرم، سال قبل در مسافرت کاروان دولت تدبیر و امید به استان تفاهم شد و قرار شد این پروژه با ظرفیت ۵۰ هزار تن و سرمایه ۲۰ میلیون دلار اجرایی شود.
وی اضافه کرد: طبق گزارش شرکت آلومینا، راه اندازی بیلت در این شرکت به مناقصه رفت و شرکت هرویچ، بعنوان برنده مناقصه انتخاب و ابلاغ برنده اعلام شد، از آن شرکت خواسته شد تا ضمانتامه های بانکی برای عقد قرارداد به شرکت آلومینا عرضه کند اما با عنایت به تحریم های بانکی و عدم امکان گشایش خط اعتباری بانکی برای عملیاتی کردن این طرح با مشکل روبه رو شد.
مشایخی خاطرنشان کرد: همینطور با عنایت به این که عمده تجهیزات پروژه تولید بیلت خرید خارج است، مشکلات تأمین تجهیزات مذکور به دلیل مشکلات انتقال ارز به مشکل خود، بر این اساس، با هماهنگی ایمیدرو پروژه واسطه سنگین(هوی مدیا) با دانش و منابع داخلی جایگزین پروژه بیلت شد.
رییس اداره طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تصریح کرد: حالا فاز مطالعات پروژه واسطه سنگین، به اتمام رسیده و فاز اجرایی آن در مراحل پایانی برگزاری مناقصه است.
مشایخی در بخش دیگر سخنان خود، افزایش ظرفیت پورد آلومینا از ۲۴۰ هزار تن به ۲۸۰ هزار تن را از دیگر تفاهم های سفر رئیس جمهوری به استان است، با عنایت به نیاز داخلی کشور به محصول استراتژیک آلومینا و در جهت اهداف و چشم انداز شرکت آلومینا پروژه افزایش ظرفیت تولید تعریف شده است.
وی اضافه کرد: در ابتدا، بررسی های کارشناسی اولیه در حوزه های مختلف و در نهایت در کمیته راهبردی تحقیق و توسعه برای شناسایی گلوگاه ها و نیازهای تجهیزاتی لازم انجام شد، مطابق تصمیم کمیته گزارش فنی-اقتصادی آن باید توسط یک شرکت فنی و معتبر بین المللی تهیه می شد که با عنایت به روند افزایش شدت تحریم ها و ایجاد موانع در استفاده از شرکت های خارجی، در این طرح، تحریم صنعت آلومینیوم و صنایع مربوط برای تسریع در اجرا شدن این پروژه برگزاری مناقصه بین الملل از دستور کار خارج شد و استفاده از توان و دانش داخل جایگزین شد.
وی با اشاره به اینکه تولید سالانه یک و نیم میلیون تن آلومینوم تا افق ۱۴۰۴ در اسناد بالادستی کشور هدف گذاری شده است اظهار داشت: اجرای فاز ۲ و تولید محصول به میزان ۲۵۰ هزار تن از دیگر تفاهم های استان در مسافرت کاروان دولت تدبیر و امید به استان است، که امید می رود گامی برای رسیدن به اهداف بالادستی باشد.
مشایخی اضافه کرد: با عنایت به ذخیره بالای بوکسیت شیلی و کم عیار، به میزان ۷۰ میلیون تن و باتوجه به فقر بوکسیت پرعیار در ایران، مطالعه پروژه فاز دوم تولید آلومینا به روش سینترینگ در دستور کار است، این پروژه با هدف تهیه گزارش پیش امکان سنجی تولید آلومینا با روش سینترینگ بااستفاده ازبوکسیت شیلی جاجرم به شرکت چینی واگذار شد.
وی خاطرنشان کرد: گزارش نهایی پی. اف. اس این پروژه در ماه های پایانی سال ۹۸ در جاجرم توسط شرکت عرضه شد و امکان پذیر بودن تولید آلومینا به این روش مورد تایید قرار گرفت، بر این اساس مقرر شد مطالعات تکمیلی این طرح به میزان ۵۰۰ هزار تن تولید آلومینا در نیمه نخست سال جاری، توسط شرکت چینی به شرکت آلومینا عرضه شود.
مشایخی اظهار داشت: اجرای تولید هیدارت ریزدانه به ظرفیت سه هزار و ۵۰۰ تن و سرمایه ۳۳۰ میلیارد ریال از دیگر تفاهم های منعقد شده در مسافرت کاروان دولت تدبیر و امید به استان است، در این حوزه، بعد از برگزاری مناقصه راه اندازی خط تولید هیدرات ویژه، شرکت کاهنربا برنده این مناقصه شد و قرارداد منعقد شد.
وی اضافه کرد: در بخش طراحی حدود ۸۰ درصد از بخش مهندسی پایه و تفصیلی انجام شده است در بخش اجرا ساخت ساختمان آزمایشگاه و تانک های ترسیب به اتمام رسیده است، در بخش تأمین به علت افزایش قیمت تجهیزات، شرکت اعلام نموده است که قادر به ادامه کار نیست.
رییس اداره طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تصریح کرد: با عنایت به توقف کارتوسط پیمانکار و مشکلات حقوقی و قراردادی به وجود آمده، با پیگیری های شرکت آلومینا و با عقد قرارداد الحاقیه به پیمان قبلی، فعالیتهای ادامه یافت.
وی درباره انجام مطالعات استحصال منیزیم از دولومیت اظهار داشت: گروه آراد لیان فراور بعنوان سرمایه گذار بخش خصوصی، که در گرمه واحد تولید شمش سرب از باطری فرسوده و هم آلفا آلومینا را داشته و متقاضی اجرای طرح بوده و الان در حال انجام اکتشاف و مطالعات برای برآورد میزان ذخایر دولومیت استان ومنطقه گرمه و جاجرم است که بعد از اعلام نتایج و اتمام مطالعات و ثبت نام برای
رییس اداره طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تصریح کرد: دریافت جواز تاسیس در سامانه بهین یاب انجام شد و فرآیند مربوطه و تکمیل مدارک و مستندات جواز تاسیس صادر شد.
وی اضافه کرد: پیشنهاد شده در صورت تمایل متقاضی این طرح با مشارکت ایمیدرو اجرا شود، همینطور شرکت به صندوق توسعه ملی برای دریافت تسهیلات به مبلغ هزار و۷۰۰ میلیارد ریال با عاملیت بانک ملی ارائه شد.
احیای ۱۰ معدن کوچک استان
مشایخی درباره احیا و فعال سازی ۱۰ معدن کوچک و متوسط استان اظهار داشت: بعد از انجام بررسی های کارشناسی لازم در بخش معادن کوچک و متوسط استان توسط حوزه امور معادن سازمان صنعت، معدن وتجارت فرم های ارسال شده توسط ایمیدرو برای معادن مشمول تکمیل و با سایر مستندات، ۱۸ معدن کوچک و متوسط به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) جهت احیاء و فعالسازی ارائه شد که در حوزه مربوطه در سازمان ایمیدرو، در حال بررسی نهایی و امتیاز دهی و انتخاب ۱۰ معدن برای آغاز طرح فعالسازی در سطح استان است.
وی درباره انجام مطالعه تولید پودر میکرونیزه معدنی اظهار داشت: سرمایه گذار بخش خصوصی که بهره بردار سه معدن باریت در راز و جرگلان است، پیشبینی سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد ریال و اشتغال ۵۰ نفر و میزان ۵ مگاوات برق و ۲ لیتر بر ثانیه آب و تسهیلات مورد نیاز ۱۰۰ میلیارد ریال است.
وی با اشاره به مشکل تخصیص زمین صنعتی به این طرح اظهار داشت: تأمین ۲ هکتار زمین در محدوده معدن برای اجرای طرح پودر میکرونیزه معدنی درخواست شد، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با راه اندازی تاسیسات در رابطه با فرآوری ماده معدنی در محدوده معدن موافقت نمود و مبحث تسهیلات مورد نیاز طرح هم از راه پست بانک برای فاز اول به مبلغ ۳۰ میلیارد ریال در حال پیگیری است.
رییس اداره طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تصریح کرد: این طرح جزو طرح های اقتصاد مقاومتی استان است.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی هم اظهار داشت: چهار واحد تولیدی غیرفعال در چهار ماه نخست سال جاری احیا شده که این میزان تا آخر سال جاری به ۱۲ واحد می رسد.
سیاوش وحدت تصریح کرد: الان، ۱۵۱ واحد صنعتی مستقر در شهرکها و نواحی صنعتی استان با بیشتر از ۵۰ درصد از ظرفیت خود فعالیت می نمایند.
وی اظهار داشت: از ۲۸۲ واحد به بهره برداری رسیده در شهرک های صنعتی استان ۱۵۱ واحد با بیشتر از ۵۰ درصد ظرفیت، ۹۲ واحد زیر ۵۰ درصد و ۴۰ واحد هم غیر فعالند که برای احیای این واحدها تلاش می نماییم.
وحدت با بیان این که سال قبل هم ۱۲ واحد صنعتی در استان احیا شده است اظهار داشت: احیای واحد های صنعتی یکی از اولویت های این شرکت است که در کنار آن حفظ و پشتیبانی از صنایعی که فعالند هم در دستور کارماست.
وحدت اضافه کرد: چهار هزار و ۴۷۸ نفر در این واحد ها شاغلند و میزان سرمایه گذاری در این واحد ها هم سه هزار و ۶۸۰ میلیارد ریال است.
وی وضعیت انعقاد قرار دادهای واگذاری زمین را با وجود انتشار کرونا خوب توصیف کرد و اظهار داشت: از آغاز سال تا کنون ۸۷ قرار داد واگذاری زمین منعقد شده است در حالیکه در تمام طول سال قبل ۶۲ قرار داد منعقد کردیم.
وی اضافه کرد: مساحت زمین های صنعتی خریداری شده در سال قبل ۱۷ هکتار بود اما سال جاری با وجود کرونا ۳۴ هکتار زمین صنعتی به متقاضیان سرمایه گذاری واگذار شده است و این امر نشان دهنده حرکت رو به جلوی ما در بخش صنایع کوچک است که تا آخر سال ادامه خواهد داشت.
وی در ارتباط با افزایش قرارداد های واگذاری زمین هم اظهار داشت: سال جاری تا اردیبهشت ماه بهای زمین های صنعتی افزایش نیافت ابتدا گمان بر این بود که افزایش قرارداد ها به همین علت است اما پس از آن با وجود افزایش قیمت۲۰ تا ۳۰ درصدی زمین بازهم روند انعقاد قرار دادادامه داشت که نشان دهنده اقبال مردم به سرمایه گذاری در بخش صنایع کوچک است.
وی با بیان این که پشتیبانی از صنایع کوچک با برگزاری دوره های آموزشی، حمایت های مادی و معنوی برای برای حضور خوشه های صنعتی و صنایع کوچک، ایجاد ۳ خوشه کسب و کار و ۲ کنسرسیوم فرش و آبنبات انجام شده است، تصریح کرد: عارضه یابی و کلینیک ویژه کسب و کار هم در همین راستا راه اندازی شده و شناسایی نیازهای فناورانه، حمایت های بیمه ای از صنایع و پیگیری رفع مشکلات واحد های صنعتی هم از دیگر حمایت های شرکت شهرک های صنعتی از واحد های مستقر در شهرک هاست.منبع:

1399/07/01
15:12:11
1592
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو