مسترکار - دنیای خودرو
در راستای تامین مالی قطعه سازان

اوراق گواهی اعتبار مولد، منتشر می شود

اوراق گواهی اعتبار مولد، منتشر می شود مستر كار: در نشست مشترك سازندگان زنجیره تامین گروه صنعتی ایران خودرو و نمایندگان بانك تجارت كاربرد اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) برای بهره برداری در صنعت قطعه سازی مورد ارزیابی قرار گرفت.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، طبق اعلام شرکت ساپکو (شرکت طراحی، مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو)، این طرح که از بهمن ماه سال ۱۳۹۷ به دستور بانک مرکزی به اجرا درآمده است، ابزار جدید تامین مالی نظام بانکی است که بمنظور پشتیبانی از زنجیره تامین و تولید و تامین سرمایه در گردش شرکت ها در بخش تولید و بعنوان واسطه ای میان فروشندگان و خریداران طراحی شده است.
اوراق گواهی اعتبار مولد با نام و به صورت الکترونیکی بوده که کوپن سودی ندارد و سررسید آن حداقل یک ماه و حداکثر ۹ ماه خواهد بود. همچنین، این اوراق بعد از گذشت یک ششم از بازه زمانی آنها، قابل معامله در بازار بورس خواهد بود.
بگفته نمایندگان بانک تجارت بعنوان عرضه کنندگان این اوراق در صنعت قطعه سازی، اوراق گام شباهت زیادی با اعتبار اسنادی داخلی داشته، با این تفاوت که قابلیت انتقال گوناگون و خرید و فروش در بورس برای آن تعریف شده است.
برمبنای اهداف بانک مرکزی، رفع تعهد بین فروشندگان و خریداران از اهداف اصلی انتشار اوراق گواهی اعتبار مولد است که کارمزد صدور سالانه آن در صورت ارائه وثیقه نقدی ۰.۵ درصد، وثیقه شبه نقد یک درصد، وثیقه ملکی بهادار ۱.۵ درصد و سایر وثایق تا سقف دو درصد برای خریدار اولیه خواهد بود. در این طرح، ظرفیت سنجی شرکت ها بر طبق سقف اعتباری خریدار معادل ۷۰ درصد فروش سال آخر بعد از کسر مانده تسهیلات در رابطه با تامین مالی سرمایه در گردش آن و تعهدات ناشی از اوراق قبلی خریدار انجام می گیرد.
همچنین، در صورت ایفای دوبار تعهد متوالی، این سقف اعتباری تا ۱۰درصد افزایش خواهد یافت.
منبع:

1399/07/11
14:34:58
1603
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو