مسترکار - دنیای خودرو
گزارش اختصاصی مستر كار از تدارك استان فارس برای تولید كاغذ از سنگ

سنگ، كاغذ، قیچی واردات

سنگ، كاغذ، قیچی واردات مستر كار: كاغذ یكی از محصولاتی است كه سهم قابل توجهی در سبد محصولات وارداتی كشور دارد و این در شرایطی است كه ظرفیت تولید این محصول از سنگ در استان فارس وجود دارد و بهره گیری عملی از این ظرفیت می تواند فرصتی برای خودكفایی و پیشگیری از خروج ارز از كشور باشد.در سال جهش تولید و شرایط تحریمی و مشکلات پیش روی کشور در حوزه ارز، توجه به ظرفیت های داخلی برای کاهش واردات باید مورد توجه قرار گیرد.
یکی از این حوزه ها تولید کاغذ مورد نیاز کشور از سنگ است که استان فارس یکی قطب های معادن و مواد معدنی کشور شمرده می شود و ظرفیت قابل توجهی دراین زمینه دارد.
کاغذ معدنی، محصولی شبیه کاغذ و ماده اصلی تشکیل دهنده آن کربنات کلسیم است، از خاصیت های تولید کاغذ از سنگ می توان به لطمه نرسیدن به محیط زیست اشاره نمود چونکه برای تولید کاغذ، نیاز به قطع درختان و مصرف آب نیست.
هیات دولت در سال ۱۳۹۶ باتوجه به ظرفیت معادن موجود در استان فارس و با هدف رفع محرومیت به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) مجوز داد تا نسبت به سرمایه گذاری در پروژه تولید کاغذ از سنگ در شهرستان خرامه اقدام نماید.
اجرای این پروژه در شهرستان خرامه، باتوجه به برخورداری استان فارس از ظرفیت معادن، می تواند فرصتی برای خوکفایی کشور در حوزه کاغذ و جلوگیری از خروج ارز از کشور باشد.
برمبنای خاصیت های زمین شناسی معدنی، هم اکنون ۲۳ نوع ماده معدنی از معادن استان فارس استخراج می شود.
شناسایی ۳۷ نوع ماده معدنی در فارس و برداشت ۲۳ نوع ماده معدنی از معادن انواع سنگ های تزیینی و نما با مزیت صادراتی و تولید در حدود ۱۸ درصد از کل تولید کشور، تولید انواع خاک های نسوز و صنعتی، وجود ظرفیت های سنگ آهک در شمال، شمال شرق و شرق استان فارس، کشف ذخایر دولومیت در جنوب فارس و پیگیری برای تکمیل مطالعات شناسایی و اکتشافات نیکل بعنوان فلز راهبردی در استان و منابع عظیم انواع مصالح ساختمانی همچون قابلیت ها و توانمندی های معدنی این استان به شمار می آید.

الزامات تولید کاغذ از کربنات کلسیم
امیر بیات معاون وزیر صمت و سرپرست شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) هشتم مهرماه در دیدار استاندار فارس در پاسخ به درخواست وی جهت راه اندازی کارخانه استحصال کاغذ از کربنات کلسیم در خرامه، با اشاره به دانش فنی بالای مورد نیاز جهت راه اندازی این کارخانه اظهار داشت: استحصال انواع کاغذ های RMP با ضخامت ۰.۰۴ تا یک میلیمتر از سنگ های کربنات کلسیم بعنوان مواد اولیه این محصول تنها قسمتی از الزامات راه اندازی این واحد صنعتی است.
وی نیروی انسانی، دانش فنی و ماشین آلات مورد نیاز همچون سایر ابعاد ضروری اجرای طرح است که ایدرو دراین زمینه با روزآمد سازی مطالعات فنی، اقتصادی و امکان سنجی پروژه زمینه اجرائی شدن پرشتاب تر آنرا پی گرفته است.
بگفته بیات برآورد ارزش روز سرمایه گذاری ارزی و ریالی تمامی فازهای عملیاتی این طرح حدود ۵ هزار میلیارد ریال است که ایدرو در فاز نخست سال جاری عملیات تکمیل ظرفیتی در حدود پنج هزار تن انواع کاغذ RMP را از مجموع ۲۰ هزار تن در دستور کار خود دارد.
استاندار فارس نیز در این دیدار اظهار داشت: شتاب بخشی در راه اندازی کارخانه کاغذ سازی شهرستان خرامه می تواند موجب ایجاد اشتغال و بهره گیری از این صنعت زیست محیطی در منطقه و رونق صنایع وابسته در شهرستان خرامه باشد که به همین دلیل تلاش می شود با مشارکت و تامین مالی از طرف بانکها این کارخانه با کمکهای فنی و حمایتی ایدرو مورد بهره برداری قرار گیرد.

ظرفیت معادن و فرآوری مواد معدنی فارس می تواند جایگزین درآمد نفتی شود
ظفر افشون معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس درباب این پروژه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پروژه تولید کاغذ از سنگ در سند پیشران توسعه استان فارس پیش بینی شده است که با مشارکت ایدرو در شهرستان های کم برخوردار اجرائی شود و از این طریق اقداماتی برای کاهش نرخ بیکاری صورت بگیرد.
وی ادامه داد: پیش بینی راه اندازی کارخانه تولید کاغذ از سنگ با توجه به این که در استان فارس معادن سنگ فراوان است، لزوم دارد از خرده سنگ های به جا مانده از معادن استفاده بهینه صورت بگیرد.
وی افزود: در این ارتباط طرح تولید کاغذ از سنگ در شهرستان خرامه پیش بینی شده است که باتوجه به مشکلات موجود ایدرو بموقع برای سرمایه گذاری در این پروژه اقدام نکرد.
معاون استاندار فارس اظهار داشت: در مسافرت ۱۱ مهرماه ۹۹ وزیر صنعت، معدن و تجارت استان فارس مقرر شد اجرای این پروژه شتاب گیرد.
افشون اضافه کرد: امیدواریم با اجرای این طرح، نرخ بیکاری در شهرستان خرامه که در گذشته افزون بر ۳۰ درصد بوده و هم اکنون به حدود ۱۰ درصد رسیده باز نیز کاهش پیدا کند.
وی افزود: کاغذهای تولیدی از سنگ دارای ظرافت، استحکام، زیبایی و استقامت دارد و از زوایای مختلف نسبت به سایر کاغذهای تولیدی دارای اهمیت است.
معاون استاندار فارس اظهار داشت: همین طور ماده اولیه آن در استان فارس به وفور یافت می شود و نیاز به واردات و خروج ارز از کشور ندارد و اقدامی در جهت جلوگیری از خروج ارز از کشور شمرده می شود.
افشون اضافه کرد: استان فارس در حوزه معدن از ظرفیت زیادی برخوردارست که در گذشته استفاده چندانی از این ظرفیت عظیم صورت نگرفته است.
وی افزود: باتوجه به مشکلات پیش آمده اعتقاد داریم معادن می تواند جایگزین نفت شود و بوسیله فرآوری مواد معدنی بتوانیم ارز مورد نیاز کشور را تامین نماییم.

تولید کاغذ از سنگ در فارس، نیاز کشور را برطرف می کند
حمیدرضا ایزدی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح کارخانه تولید کاغذ از سنگ در شهرستان خرامه با سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) از زیر مجموعه های وزارت صمت اجرائی می شود و اجرای آن دارای مصوبه هیات دولت می باشد.
وی ادامه داد: در پروژه کارخانه کاغذ سبز خرامه حدود پنج هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری صورت می گیرد که ظرفیت تولید آن ۲۰ هزار تن در سال است و اشتغال ۱۰۰ نفر را به دنبال دارد.
وی افزود: با توجه به این که در استان فارس محدوده ها و معادن آهک زیادی وجود دارد مواد اولیه تولید کاغذ از سنگ در دسترس قرار دارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: طرح تولید کاغذ از سنگ طرح بسیار عالی و سازگار با محیط زیست است و به برطرف نمودن نیاز داخلی در حوزه کاغذ کمک می نماید.
ایزدی اضافه کرد: علاوه بر شهرستان خرامه برای تولید کاغذ از سنگ در شهرستانهای نی ریز و خرمبید نیز مجوزهایی برای بخش خصوصی صادر گردیده است که امیدواریم طرح ها نیز هر چه سریع تر اجرائی شود.
وی افزود: هم اکنون زمینی به مساحت ۳۶ هزار متر در شهرک صنعتی خرامه برای اجرای طرح تولید کاغذ از سنگ توسط ایدرو خریداری شده و کارهای مقدماتی اجرای پروژه انجام شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس اظهار داشت: استاندار فارس هفته گذشته با رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران جلسه ای داشت که در این نشست بر تسریع در اجرائی شدن این طرح در شهرستان خرامه تاکید شد.
ایزدی اضافه کرد: در مسافرت ۱۱ مهرماه ۹۹ وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان فارس نیز در مورد تسریع در اجرائی شدن این طرح صحبت شد که وزیر نیز دستورات لازم را به معاونان خود داد تا اجرای آن از سرعت بیشتری برخوردار شود.


1399/07/15
12:07:08
1347
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو