مسترکار - دنیای خودرو
پیشنهاد بخش خصوصی برای دور زدن تحریم ها

پای اتاق بازرگانی به اوپك باز می شود؟

پای اتاق بازرگانی به اوپك باز می شود؟ به گزارش مستر كار در شرایط اعمال تحریم های آمریكا، نمایندگان بخش خصوصی پیشنهادی جدید در این حوزه به دولت ارائه داده اند.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، با عنایت به این که بخش عمده ای فرآیند، استخراج، تولید و فروش نفت و فراورده های نفتی در ایران از جانب دولت و شرکت های دولتی انجام می شود، در طول سال های گذشته تحریم های دولت ترامپ، برخی فعالیتها را محدود کرده است.
مقامات ایرانی اعلام نموده اند که با وجود سیاست فشار حداکثری واشنگتن، فروش نفت ایران هیچگاه به صفر نرسیده و همچنان صادرات ادامه دارد. اما محدودیتهایی هم وجود دارد. پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی که مربوط به صادرات نفت قبل از بسته شدن شرایط از جانب آمریکا است، نشان داده است که برنامه ریزی جدید و استفاده از تمام گزینه های موجود، اهمیت فراوانی خواهد داشت. در این راه بخش خصوصی فعال در حوزه انرژی هم می تواند کمک کننده دولت باشد.
ایران بعنوان یکی از اولین اعضای سازمان اوپک، در سال های گذشته از ابزارهای خود در این سازمان بهره برده اما محدودیت های موجود، قدرت مانور کشور را هم تحت تأثیر قرار داده و ازاین رو بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده که به کمک نمایندگان ایران در اوپک بشتابد.
رضا پدیدار - رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران - با اشاره به سالگرد تشکیل سازمان اوپک که شهریور ماه سال جاری شصتمین سال تاسیس آن فرا رسید، خاطرنشان کرد با عنایت به تلاش ایالات متحده آمریکا و هم پیمانانش برای انزوای بیشتر دولت ایران در عرصه تعاملات نفتی جهان، به وزارت نفت پیشنهاد می دهیم که با وجود اعمال برخی محدودیت ها برای حضور و نقش آفرینی نماینده دولت در اوپک، به بخش خصوصی این فرصت و امکان داده شود تا بعنوان نماینده ایران در نشست ها و تصمیم گیری های این سازمان بین المللی حضور یافته و از تمامیت صنعت نفت ایران در جهان دفاع کند.
رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران با اشاره به اینکه هم اکنون، چهار کشور عضو اوپک از بخش خصوصی برای سیاست گذاری ها و مذاکرات در اجلاس های این سازمان استفاده می نمایند و در صورت عدم حضور نمایندگان دولت این کشورها در جلسات اوپک، بخش خصوصی این وظیفه را به عهده می گیرد، اضافه کرد: اوپک پنج کمیته راهبردی و استراتژیک دارد که ایران، در آنها عضو نیست و این سبب شده تا به جای ایران که جزو بنیانگذاران این سازمان جهانی بود، دیگر کشورهای عضو قدرت نمایی کنند.
به قول وی، بخش خصوصی در صنعت نفت ایران هم اکنون می تواند که تا ۸۰ درصد پروژه های نفتی کشور را به اجرا درآورد و کنشگران اقتصادی و کارآفرینان این صنعت، از دانش و آگاهی کافی برای رویارویی با بزرگان نفتی جهان در عرصه تصمیم سازی ها و دفاع از کشور را دارند.
منبع:

1399/07/19
11:30:37
1546
5.0 از 5
تگهای خبر: ابزار , تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو