مسترکار - دنیای خودرو
هشدار مسوولان سازمان زمین شناسی:

پسته كاری در استانی كه بیش از ۸ هزار كیلومترمربع آن دستخوش فرونشست خطرناكست !

پسته كاری در استانی كه بیش از ۸ هزار كیلومترمربع آن دستخوش فرونشست خطرناكست ! فرونشست در دشت های نجف آباد، مهیار شمالی، مهیارجنوبی، كاشان، گلپایگان، برخوار، اصفهان، اردستان، نطنز و فلاورجان به صورت خطرناكی مشاهده شده و آنچه كه مشخص است، فشار بر منابع آب در اثر تراكم جمعیت، صنایع و یا كشاورزی همراه با دوره های خشكسالی و عدم تغذیه متعادل، موجب بروز پدیده فرونشست زمین در گذر زمان شده است.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، در جلسه ای که به منظور بررسی فرونشست و راهکارهای مدیریت استان اصفهان که بوسیله ویدئو کنفرانس برگزار شد، شرایط خاص این استان از نظر پدیده فرونشست و راهکارهای پیشگیری از گسترش آن مورد بررسی قرار گرفت.
بنا به گزارشی که در این نشست ارائه شد، مساحتی بیش از ۸ هزار و ۳۲۰ کیلومتر مربع از اراضی استان اصفهان با گستردگی زیاد گرفتار فرونشست شده و این درحالی است که گستردگی اراضی درگیر، در ۳ سال گذشته نزدیک به ۳ برابر شده است؛ این اعداد درحالی اعلام می شود که بنا بگفته کارشناسان زمین شناسی خیلی از بناهای استراتژیک استان در این مناطق واقع شده و حتی محدوده های شهری اصفهان، نرخ فرونشست بیش از ۱۸ سانتیمتر در سال را تجربه می کند.
فرونشست استان اصفهان در دشت های "نجف آباد"، "مهیار شمالی"، "مهیارجنوبی"، "کاشان"، "گلپایگان"، "برخوار"، "اصفهان"، "اردستان"، "نطنز" و "فلاورجان" به صورت خطرناکی مشاهده شده و آنچه که مشخص است، فشار بر منابع آب در اثر تراکم جمعیت، صنایع و یا کشاورزی همراه با دوره های خشکسالی و عدم تغذیه متعادل، موجب بروز پدیده فرونشست زمین در گذر زمان شده است.
در این نشست علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با انتقاد از مدیریت و کشت نابجای محصولات کشاورزی در این استان از کاشت درخت های پسته در استانی که با کمبود آب در رنج است و با فرونشست دشت های خود دست و پنجه نرم می کند، گله کرد و خواهان تعامل بیشتر میان وزارت نیرو و وزارت جهادکشاورزی و مدیریت مصرف منابع محدود آب و نوع تعیین الگوی کشت شد.
به نظر می آید با مطالعات گسترده و هشدارهایی که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور درباب فرونشست استان اصفهان داده اند و تهیه نقشه فرونشست این استان ازسوی این سازمان پارسال و جلسات پی درپی زمین شناسان با مسئولان استانی، این مساله از فاز شناسایی و بیان مساله گذر کرده و می بایست هرچه سریع تر راهکارهایی برای کاسته شدن بحران در این منطقه لحاظ شود.1399/08/02
16:21:49
1412
5.0 از 5
تگهای خبر: محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو