مسترکار - دنیای خودرو

۳ پیشنهاد قطعه سازان برای ساماندهی به بازار خودرو

۳ پیشنهاد قطعه سازان برای ساماندهی به بازار خودرو مطالبات جامعه قطعه سازان از خودروسازان به بیش از 34 هزار میلیارد تومان و نبود نقدینگی كافی از طرف خودروسازان داخلی برای پرداخت آنها، مسئولان قطعه سازی كشور را بر آن داشته تا طی نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت 3 پیشنهاد شامل فروش خودرو تحت نظارت وزارت صنعت، ایدرو وكمیسیون صنایع و معادن مجلس، فروش دارایی های خودروسازان و واگذاری خودرو بجای طلب قطعه سازان برای ساماندهی بازار خودرو را ارائه نمایند.


به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، خانواده بزرگ صنعت قطعه سازی خودرو بعنوان یکی از صنایع پیش رو و مولد کشور که توانسته برای بیش از ۵۵۰ هزار نفر به صورت مشترک مستقیم اشتغال زایی کند، این روزها متاثر از تحریم ها و کرونا با مشکلات عدیده ای روبه رو شده که بگفته کارشناسان، اگر کاری برای آنها نشود با ورشکستگی مطلق مواجه می شود.
این انجمن با برگزاری جلسات گوناگون با صاحبان صنایع قطعه سازی، پیشنهاداتی بمنظور برطرف نمودن مشکلات مربوط به مطالبات معوقه خودروسازان به «علیرضا رزم حسینی» وزیر صنعت، معدن و تجارت ارائه داد.
در این پیوند، «محمدرضا نجفی منش» رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: آمریکایی ها و تحریم کنندگان اهتمام دارند تا کل صنعت کشور و خصوصاً صنعت خودروسازی بعنوان لوکوموتیو و پیشران بسیاری دیگر از صنایع زمین گیر کنند، اما نباید اجازه بدهیم که خواب آشفته شان تعبیر شود.
به گفته این مقام صنفی، تنها راه مبارزه با آشفته بازار کنونی خودرو و رشد بی رویه قیمت ها، افزایش تولید است؛ به این منظور باید قطعه سازان از نظر مالی تامین باشند تا بتوانند پوشش حداکثری برای تولید قطعات لازم را داشته باشند.
وی اشاره کرد: باتوجه به محاسبات این انجمن که حاکی از پرداخت بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی مابه التفاوت قیمت کارخانه ای و بازاری خودرو ها از طرف مردم در مدت یک سال است که فقط و فقط به جیب دلالان رفته، اولین پیشنهاد ما این بوده که فروش خودرو برای ماه های باقی مانده امسال با محوریت هیات مدیره خودروسازان با هدف افزایش تولید و جلب رضایت مصرف کننده نهایی تحت نظارت وزارت صنعت، ایدرو و کمیسیون صنایع و معادن مجلس باشد.
نجفی منش تصریح کرد: خودروسازان، سهام خزانه و همین طور املاک و دارایی هایی دارند که می توانند آنها را در بورس عرضه نموده و درآمد کسب کنند تا مطالباتشان را بپردازند.
رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور افزود: فروش دارایی های خودروسازان شامل دارایی های ثابت و سهام قابل فروش برای تسویه بخش عمده ای از مطالبات قطعه سازان، پیشنهاد دومی بوده که در نامه به وزیر صنعت به آن تاکید گردیده است.
وی اشاره کرد: همین طور باتوجه به بدهی خودروسازان به قطعه سازان و نبود نقدینگی از طرف خودروساز، در پیشنهاد سوم خواهان آن شدیم تا قسمتی از خودرو های تولیدی در اختیار قطعه سازان قرار گیرد تا با فروش آنها در بازار، بتوانند به چرخه تولید خود ادامه دهند.
این مقام صنفی اشاره کرد: به طور قطع این کار می تواند به متعادل شدن قیمت خودرو در بازار نیز کمک نماید.
وی افزود: تعدیل قیمت ها در قراردادهای قطعه سازان، باتوجه به افزایش قیمت نهاده های تولیدی، مواد اولیه، دستمزدها و نرخ ارز، یکی دیگر از مطالبات قطعه سازان است.
نجفی منش اظهار داشت: همین طور بمنظور رونق تولید پیشنهاد کردیم آن بخش از مواد اولیه و قطعات وارداتی که در گمرک منتظر ترخیص هستند، ارز لازم آنها از طرف بانک مرکزی تخصیص داده شود و در غیر این صورت، استفاده از ارز متقاضی بدون ذکر منشاء برای آنها اجازه داده شود.
وی تصریح کرد: آخرین آمارها حاکی از دپوی بیش از ۱۰۶ هزار دستگاه خودروی ناقص در کف پارکینگ های خودروسازان داخلی است.


1399/08/10
11:29:17
1471
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو