مسترکار - دنیای خودرو
مركز آمار:

نرخ تورم تولید معدن در تابستان سال جاری به ۶۹ درصد رسید

نرخ تورم تولید معدن در تابستان سال جاری به ۶۹ درصد رسید به گزارش مستر كار مركز آمار اعلام نمود: نرخ تورم تولیدكننده بخش معدن در تابستان سال جاری رقم ۶۹.۱ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل به ثبت رسید و در مقایسه با فصل بهار سال جاری، ۳۶.۷ واحد درصد افزایش نشان داده است.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا، مرکز آمار در هر فصل نرخ تورم تولیدکننده بخش معدن را منتشر می کند. در گزارش فصل تابستان هم تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در تابستان ۱۳۹۹ به ۳۲.۳ درصد رسید که در مقایسه با فصل پیش از آن برابر ۱۶.۲ درصد افزایش دارد.
تورم فصلی در ارتباط با گروه استخراج زغال سنگ معادل ۴۸.۵ درصد، استخراج کانه­ های فلزی ۳۵.۴ درصد و استخراج سایر معادن ۱۲.۵ درصد بوده است. تورم فصلی هر دو گروه عمده استخراج زغال سنگ و استخراج کانه­ های فلزی در مقایسه با فصل قبل افزایش داشته است. تورم فصلی گروه استخراج سایر معادن در مقایسه با فصل قبل با کاهش روبرو بود.
همچنین نرخ تورم تولیدکننده بخش معدن نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل تابستان ۱۳۹۹ به ۶۹.۱ درصد رسید که در مقایسه با بهار سال جاری، ۳۶.۷ واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط فروشندگان مواد معدنی به ازای فروش محصولاتشان در داخل کشور، در فصل تابستان ۱۳۹۹ نسبت به فصل تابستان ۱۳۹۸ افزایش ۶۹.۱ درصدی دارد.
علاوه براین در فصل مورد بررسی تورم نقطه به نقطه در ارتباط با گروه استخراج زغال سنگ معادل ۸۴ درصد، استخراج کانه­ های فلزی ۷۴.۴ درصد و استخراج سایر معادن ۴۱.۴ درصد است. تورم نقطه به نقطه در هر سه گروه عمده استخراج زغال سنگ، استخراج کانه های فلزی و استخراج سایر معادن در مقایسه با فصل بهار ۱۳۹۹ افزایش داشت.
براساس این گزارش نرخ تورم تولیدکننده بخش معدن در چهار فصل منتهی به فصل تابستان ۱۳۹۹ نسبت به دوره مشابه در سال قبل (تورم سالانه) به ۴۴ درصد رسید که نسبت به بهار سال جاری ۶.۳ درصد افزایش نشان می­ دهد.
برابر این گزارش در فصل مورد بررسی، تورم سالیانه در ارتباط با گروه استخراج زغال سنگ برابر با ۷۲.۸ درصد، استخراج کانه­ های فلزی ۴۳.۸ درصد و استخراج سایر معادن ۳۵.۴ درصد است.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، شاخص بهای تولیدکننده مانند شاخص بهای مصرف کننده (CPI) همچون شاخصهای قیمتی است که در بررسی روند سطح قیمت ها مورد بررسی قرار می گیرد. شاخص بهای تولیدکننده یکی از معیارهایی است که به منظور سنجش عملکرد اقتصادی، از سطح عمومی قیمت ها محاسبه و منتشر می شود. ازاین رو، تأثیر قابل توجهی بر تصمیم گیری صاحبان صنایع، سرمایه گذاران و حتی سیاستمداران خواهد داشت. هدف از محاسبه شاخص بهای تولیدکننده، اندازه گیری تغییرات قیمت هایی است که تولیدکنندگان در ازای فروش کالاها و خدمات خود دریافت می کنند. به عبارت دیگر می توان عنوان نمود که این شاخص، قیمت کالاها در کارخانه و مبداء تولید را در نظر می گیرد.
هر افزایش یا کاهش قیمت در شاخص بهای تولیدکننده با یک وقفه زمانی در شاخص بهای مصرف کننده هم مشاهده می شود. ازاین رو از تغییرات شاخص بهای تولیدکننده بعنوان پیشگویی برای تورم عنوان می کنند. علاوه بر این، شاخص بهای تولیدکننده روند تغییرات قیمت ها را از دیدگاه تولیدکننده و خریدار در بخش های مختلف اقتصادی (کشاورزی، صنعت و خدمات) نشان داده است.منبع:

1399/08/12
14:39:07
1110
5.0 از 5
تگهای خبر: تور , تولید , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو