مسترکار - دنیای خودرو
طی نامه ای به كمیسیون صنایع مجلس مطرح شد؛

۶ ایراد بخش خصوصی به طرح فولادی مجلس

۶ ایراد بخش خصوصی به طرح فولادی مجلس به گزارش مستر كار رئیس انجمن تولید كنندگان فولاد ایران در نامه ای به كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، ایرادهای ۶ گانه طرح «توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد» كمیسیون یاد شده را شرح داد و به عرضه پیشنهاداتی برای رفع آنها پرداخت.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از انجمن یاد شده، «بهرام سبحانی» در نامه ای چهار صفحه ای، ۶ ایراد مهم طرح مجلس برای بازار فولاد را شرح داد و برای اصلاح هر یک از آنها پیشنهاداتی عرضه داد.
برهم زدن زنجیره فولاد با عرضه مواد اولیه معدنی در بورس کالا
انجمن مزبور در بند نخست نامه خود آورده که ورود مجلس به مسائل معاملاتی در بالادست زنجیره فولاد ضروری نیست و می افزاید: در سالهای گذشته تابحال در هیچ مقطعی مشکل تنظیم بازار آهن و فولاد در بخش تولید تا فولاد میانی (بیلت و اسلب) وجود نداشته و آنچه سبب شده تا مجلس به این مورد ورود کند، وجود مشکل در شیوه توزیع و فروش از مرحله شمش به بعد است.
انجمن تولیدکنندگان فولاد می افزاید: صدور دستورالعمل برای کل زنجیره از سنگ آهن تا محصول نهایی نه فقط لزوم نداشته، بلکه تبعات آن می تواند به هم ریختگی در زنجیره و برهم زدن تعادل در بازار سرمایه و سایر بخش های اقتصادی در ارتباط با این صنعت را باعث شود.
حذف تبصره های ضدصادراتی
رویکرد ضد صادراتی این طرح هم مورد انتقاد انجمن فولاد قرار گرفته و در نامه خود ضمن اشاره به مازاد ۵۰ درصدی تولید فولاد کشور نسبت به نیاز داخل، توسعه صادرات را یکی از اجبار های صنعت فولاد کشور دانسته است.
برابر این نامه، در شرایطی که کشور به تأمین ارز حاصل از صادرات غیرنفتی نیاز مبرم دارد و صادرات فولاد با توانمندی ارزآوری سالیانه بیشتر از ۶ میلیارد دلار، بعد از نفت و پتروشیمی مهمترین منبع تأمین ارز کشور به حساب می آید، طرح مواردی همچون حذف معافیت مالیاتی صادرات فولاد (تبصره ۲ ماده ۳ طرح یاد شده) و وضع عوارض صادراتی بر این زنجیره ( تبصره ۳ ماده ۳ طرح) بسیار عجیب و فاقد توجیه بوده و مغایر با اهداف برنامه ششم توسعه و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص «جهش تولید» و کاهش وابستگی اقتصاد به نفت به حساب می آید.
عرضه اختصاصی فولاد برای صنایع پایین دستی
انجمن فولاد در بند سوم نامه خود عرضه همه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا را سبب خدشه دار شدن روند تولید در صنایع مصرف کننده فولاد همچون پروژه های نفت و گاز، صنایع خودرو و لوازم خانگی ارزیابی کرده و ضمن اشاره به امکان پذیر نبودن عرضه محصولات خارج از استاندارد در بورس کالا، پیشنهاد داده که محصولات صنعتی خاص (سفارشی) و خارج از درجه بندی کیفی استاندارد از شمول ماده ۲ طرح یاد شده بیرون برود و این محصولات بر اساس قیمت های مکشوفه در بورس فقط به کارخانه های تولیدی به شیوه عرضه اختصاصی فروخته شود.
سهمیه های غیرواقعی در سامانه بهین یاب
همچنین ملاک قرار دادن سهمیه های مندرج در سامانه بهین یاب، مورد انتقاد انجمن فولاد قرار گرفته و افزوده است: سهمیه های غیر واقعی و نادرست سامانه مزبور یکی از عوامل التهاب آفرین بازار فولاد در ماه های گذشته معرفی شده و انجمن فولاد پیشنهاد داده که یک بازه زمانی ۶ ماهه برای اصلاح و به روز رسانی سهمیه های مندرج در سامانه بهین یاب در نظر گرفته شود و در این زمان، بر مبنای تجربه ۲۵ ساله فولاد مبارکه تخصیص سهمیه ها به شیوه ظرفیت سنجی تولید واقعی تولیدکنندگان صورت گیرد.
همچنین در این بند با عنایت به ضرورت تمرکز تنظیم بازار بر محصولات نهایی که به دست مردم می رسد، پیشنهاد شده که لوله و پروفیل هم در بورس کالا ارائه شود.
ضرورت برنامه ریزی قبلی برای صادرات فولاد
انجمن فولاد ایران در بند پنجم از نامه خود به رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس آورده است: مشروط سازی صادرات به مازاد عرضه هفتگی در بورس کالا در تضاد با فرایند صادرات آن هم در شرایط تحریم است و ضمن اینکه صادرات فولاد نیازمند برنامه ریزی قبلی و هماهنگی های مختلف با مشتریان و سایر ذی نفعان به منظور دور زدن تحریم هاست.
انجمن یاد شده، پیشنهاد داده در قالب تحقق هم زمان تأمین نیاز داخلی و توسعه صادرات فولاد، بر رعایت کف عرضه هفتگی در بورس کالا تمرکز شده و صادرات همه محصولات زنجیره فولاد به میزان مازاد کف عرضه (اعم از این که فروش رفته یا نرفته باشد) مجاز شناخته شود.
استفاده از نظرهای بخش خصوصی
بند پایانی نامه انجمن فولاد هم به ساختار کمیته رصد و پایش بازار فولاد که در طرح مجلس آمده، اشاره دارد و انجمن ضمن تاکید بر ضرورت بهره گیری حداکثری از نظرات تشکل ها و بخش خصوصی برای اتخاذ تصمیمات کارشناسی و اجرایی، درخواست کرده که هر هفت عضو تعیین شده برای این کمیته دارای حق رای باشند.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، برپایه طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست های تنظیم بازار که توسط کمیسیون صنایع و معادن مجلس تهیه شده و تابحال به تصویب نمایندگان مجلس نرسیده، آمده است: همه محصولات زنجیره فولاد با رعایت مفاد بند ج ماده ۳۶ قانون احکام دائمی کشور مصوب دهم بهمن ماه ۹۵ برای فروش داخلی ملزم به عرضه و فروش در بورس هستند. معامله محصولات فوق در خارج از بورس ممنوع بوده و در حکم خارج از شبکه به حساب می آید.
همچنین در معاملات محصولات زنجیره فولاد شامل سنگ آهن، کنستانتره، گندله، آهن اسنفجی و فولاد خام و ورق های فولادی، سازمان بورس کالای ایران موظف است به کارخانه های تولیدی دارای کد بهین یاب و بر مبنای سهمیه مندرج در سامانه بهین یاب اجازه ثبت سفارش و خرید بدهد. فروش مواد اولیه و محصولات خریداری از بورس کالا توسط خریداران ممنوع می باشد و متخلفان به علت اختلال در بازار برای رسیدگی به دستگاه قضایی معرفی می گردند.


1399/08/19
22:55:12
1101
5.0 از 5
تگهای خبر: تور , تولید , خودرو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو