مسترکار - دنیای خودرو

سرگذشت كارخانه آزمایش مرودشت فارس از خصوصی سازی تا انحلال

سرگذشت كارخانه آزمایش مرودشت فارس از خصوصی سازی تا انحلال چرخ مجموعه كارخانه آزمایش مرودشت فارس بعنوان یكی از صنایع قدیمی استان كه روزگاری آوازه آن به خارج از مرزها می رسید مدت هاست از تولید باز ایستاده است.


با آغاز روند خصوصی سازی واحدهای صنعتی وابسته به دولت بر مبنای اصل ۴۴ قانون اساسی مجموعه کارخانه های آزمایش هم در اوایل دهه ۸۰ به بخش خصوصی واگذار شد که با این واگذاری، توقف چرخ های تولید این واحد صنعتی کلید خورد.
حدود سال ۱۳۸۸ بود که این واحد صنعتی به حالت نیمه تعطیل درآمد و چند سال بعد هم به صورت کامل تعطیل شد.
زمانی که دولت تدبیر و امید روی کار آمد خبری از تولید در این کارخانه نبود و مدتها بود که فعالیتش متوقف بود و کارگران آن هم به دنبال مطالبات خود بودند.
دولتمردان این دولت تلاشهای زیادی جهت راه اندازی مجدد این کارخانه انجام دادند اما چیزی از این میراث به جای مانده از دولت گذشته باقی نمانده بود.
به گفته مسؤلان، همکاری نکردن مدیران فعلی مجموعه کارخانجات آزمایش با مسؤلان دولتی در استان فارس جلوی رفع موانع برای فعالسازی مجدد این مجموعه را گرفت.
با این حال برخی افراد بدون اشاره به وضعیت گذشته کارخانه آزمایش در تلاش هستند تا تمام تقصیرات را گردن دولت تدبیر و امید بیندازند.

آزمایش قبل از دولت تدبیر و امید تعطیل شد
معاون استاندار فارس و فرماندار شهرستان مرودشت با بیان اینکه تعطیلی کارخانه آزمایش در ارتباط با دولت تدبیر و امید نیست، اظهار داشت: این کارخانه در کیلومتر پنج جاده مرودشت _ تخت جمشید در سال ۱۳۵۰ توسط محسن آزمایش در زمینه تولید لوازم خانگی با حدود هزار و ۳۰۰ نفر پرسنل در مرودشت و هزار پرسنل در تهران تاسیس شد.
رهام پیکری در مصاحبه با ایرنا اضافه کرد: تولیدات کارخانه مذکور علاوه بر مصرف داخلی به هفت کشور آسیای میانه و افغانستان صادر می شد.
وی افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی کارخانه های صنعتی در اختیار سازمان صنایع ملی ایران قرار گرفت و در سال ۱۳۸۲ با اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد و در سال ۱۳۸۳ در بورس هلدینگ پیام که دارای ۱۷ کارخانه بود با مدیریت حسین داوودیان ۵۱ درصد سهام آنرا خریداری و مابقی سهام هم به سایر شرکا منتقل کردند.
فرماندار مرودشت اظهار داشت: بعد از مدتی مسؤلان کارخانه به بهانه ضرر و زیان مبادرت به تعطیلی کارخانه کردند، ابتدا کارخانه تهران و سپس مرودشت تعطیل شد.

معوقات آزمایش از راه مراجع قضایی در حال پیگیری است
پیکری اضافه کرد: در این سال ها به تدریج آغاز به فروش ماشین آلات کردند و با آگاه شدن مسؤلان شهرستانی درآمد حاصل از محل فروش ماشین آلات و قطعات و همینطور اجاره سالن ها بابت بدهی کارخانه به حساب تأمین اجتماعی واریز شد که از محل درآمد مذکور حق و حقوق پرسنل به تدریج پرداخت شده است.
وی افزود: الان کارخانه مذکور بدهی به شهرداری و دارایی دارد و مسؤلان کارخانه در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه ۹۷ بنا به آنچه در روزنامه رسمی منتشر گردید مبادرت به انحلال شرکت کردند و احمد شمشکی بعنوان مدیر تصفیه برای مدت ۲ سال انتخاب گردید و هم اکنون معوقات شرکت از راه مراجع قضایی در حال پیگیری است.

سرمایه گذار برای آزمایش پیدا شد اما مدیران فعلی همکاری نکردند
معاون استاندار فارس و فرماندارویژه شهرستان مرودشت اظهار داشت: از سال ۱۳۹۷ پیگیر جذب سرمایه گذاری برای فعال سازی مجموعه کارخانه آزمایش بودم و از چند سرمایه گذار دعوت کردم که این واحد صنعتی را بازدید کردند که در نهایت یکی از سرمایه گذاران پذیرفت تا در این مجموعه خط خودروسازی و خط تولید ادوات کشاورزی را راه اندازی کند.
وی افزود: همینطور رایزنی هایی با مدیرعامل بانک ملت صورت گرفت و مشخص شد میزان مطالبات مجموعه آزمایش به بانک و دارایی حدود ۱۳۵ میلیارد تومان است.
پیکری افزود: پیگیر بدهی ها شدیم اما متاسفانه مجموعه مدیران آزمایش مانع ادامه کار شدند و گفتند خودمان می خواهیم مجموعه را احیا نماییم.

بدهی کارگران با فروش اموال آزمایش پرداخت شد
پیکری اضافه کرد: میزان بدهی به کارگران مجموعه آزمایش حدود پنج میلیارد تومان بوده که خیلی از آنها از حوزه قضایی رای داشتند و دستور توقیف و فروش اموال آزمایش صادر شده بود.
وی افزود: مجموعه آزمایش هم یکسری مزایده ها برگزار و اموال منقول و تاسیسات وابسته به اموال را فروختند و هم اکنون مجموعه آزمایش عاری از هرگونه تاسیسات است.
معاون استاندار فارس اظهار داشت: از محل فروش این اموال بخشی از بدهی کارگران را پرداخت کردند.
پیکری اضافه کرد: پس از اینکه ما پیگیر سرمایه گذاری بودیم مجموعه آزمایش در نامه ای به سازمان بازرسی نوشته بود فرماندار مرودشت به دنبال واگذاری مجموعه آزمایش بدون دخالت و اذن مدیریت آن است.

انبارداری مدیران آزمایش
وی افزود: در چند جلسه شورای تأمین شهرستان مرودشت از مدیران آزمایش دعوت کردیم و به جلسات رفع موانع تولید استان هم دعوت شدند و قول دادند مجموعه را در چارچوب تولید جدید غیر از لوازم خانگی فعال نماییم.
وی افزود: به صراحت به مدیران آزمایش اعلام گردم شما تحت هیچ شرایطی این کار را انجام نمی دهید چون که اگر قرار بود این کار را انجام دهید به دنبال انحلال نمی رفتید.
معاون استاندار فارس اظهار داشت: در نهایت هم مدیران مجموعه تولید جدیدی را شروع نکردند و بخشی از انبارهای موجود این شرکت را اجاره دادند و هم اکنون کار انبارداری در این مجموعه انجام می شود.
پیکری اضافه کرد: مجموعه آزمایش با مدیریت فعلی، هیچ نگاهی بر راه اندازی مجدد ندارند و به دنبال آن هستند تا به اشکال مختلف شهرستان یا استان را دور بزنند و کار خودشان را انجام دهند.
وی افزود: حتی فروش مجموعه را با ۱۱۵ میلیارد تومان به مزایده گذاشتند که از راه شورای تأمین شهرستان جلوی مزایده را گرفتیم.

تعطیلی آزمایش ربطی به دولت تدبیر و امید ندارد
معاون استاندار فارس اظهار داشت: مجموعه آزمایش از ۱۵ سال پیش تعطیل شده و تعطیلی آن ربطی به دولت تدبیر و امید ندارد.
پیکری اضافه کرد: در دولت تدبیر و امید تلاش شد تا این مجموعه احیا شود اما مدیران آن همکاری نکردند.

چالش های آزمایش در دوران مدیریت دولتی
معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس هم در این حوزه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مجموعه به علت دولتی بودن ابتدا نتوانست خودش را با نیاز بازار تطبیق دهد، همینطور در این مجموعه به علت دولتی بودن در ارتقای نیروی انسانی تلاشی نشده بود.
سید رضا ساداتی اضافه کرد: هم در بحث تحقیق و توسعه محصول و هم دربحث ارتقای نیروی انسانی در این مجموعه تلاشی نشده بود در حالیکه می گویند سامسونگ با ۵۵۰ نفر اداره می شود اما کارخانه آزمایش با بیشتر از ۲ هزار نفر نیروی انسانی اداره می شد.
وی افزود: تکنولوژی در این واحد صنعتی وارد نشد، نیروی انسانی مطابق با تولید و پوشش هزینه ها نبود و واردات مزید بر علت شد و همه این مباحث سبب شد این واحد صنعتی به رغم اینکه یک مجموعه شناخته شده بود، بازار را از دست بدهد.

در واگذاری آزمایش، اهلیت سنجی صورت نگرفت
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس اظهار داشت: این مجموعه سپس به بخش خصوصی واگذار شد که به نظر من در بحث اهلیت سنجی اقدام لازم صورت نگرفت، کسی باید این کارخانه را می خرید که از دل صنعت باشد و می خواست این صنعت را ارتقا دهد اما این اتفاق رخ نداد.
ساداتی بیان نمود: مجموعه آزمایش بعد از آنکه دولتی اداره و مصیبت ها و مسایل و مشکلاتی بر آن وارد شد، نقش مدیریت دولت در انتقال این کارخانه به بخش خصوصی به خوبی رخ نداد و همین مبحث سبب شد این مجموعه از بحث تولید بیرون برود و امروز چیزی از آن باقی نماند.

سازمان صمت به دنبال احیای آزمایش
وی افزود: مجموعه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در تلاش است تا در مجموعه کارخانه آزمایش مرودشت، صنعتی متناسب شکل بگیرد.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس اظهار داشت: برای احیای مجموعه آزمایش، رایزنی های گوناگونی با سرمایه گذاران داخلی و خارجی و مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است.
ساداتی اضافه کرد: مهمترین مطالبه مردم منطقه و استان این است که این واحد صنعتی احیا شود و سرمایه گذاری در آن صورت بگیرد و ادامه حیات بدهد.
مرودشت در ۴۵ کیلومتری شمال شیراز است.منبع:

1399/08/20
11:56:31
1204
5.0 از 5
تگهای خبر: آزمایش , تكنولوژی , تور , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو