مسترکار - دنیای خودرو
مدیركل شیلات مطرح كرد:

شیلات لرستان فرصتی برای سرمایه گذاری

شیلات لرستان فرصتی برای سرمایه گذاری به گزارش مستر كار لرستان مدیركل شیلات لرستان با اشاره به اینكه چهار سال برتری شیلات در جشنواره شهیدرجایی نشان از مسیر درست شیلات دارد، اظهار داشت: استان ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار تن انواع ماهی را دارد.


کیارش بیرانوند امروز ۲۲ آبان ماه در مورد وضعیت شیلات لرستان، اظهار نمود: خوشبختانه با تلاش شبانه روزی همکاران حالا شیلات لرستان یکی از مجموعه های پیشرو در کشور است و با اختصاص ردیف اعتباری جداگانه سقف اعتبارات آن پارسال به بیشتر از ۳۵ میلیارد تومان رسید.
وی با تاکید به اینکه در سال ۹۳ کل تولیدات ماهی استان لرستان تنها ۱۶ هزار تن بوده است، خاطرنشان کرد: در آن زمان ۲۵۲ مزرعه پرورش ماهی به دلیل بیماری «وی اچ اس» تعطیل شده بود.
مدیرکل شیلات لرستان ضمن اشاره به اینکه سیل سال قبل به ۳۰۰ مزرعه پرورش ماهی در استان خسارت وارد کرد، تصریح کرد: بیشتر از ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزانقیمت و ۳۵ میلیارد تومان کمک بلاعوض به آبزی پروران پرداخت گردید.
بیرانوند با اشاره به اینکه تولیدات انواع آبزیان در استان امسال به ۳۰ هزار تن خواهد رسید، افزود: هم اکنون ۶۰۰ مزرعه پرورش ماهی در استان وجود دارد که تنها ۳۰ مزرعه تعطیل شده است.
وی از پرداخت تسهیلات به مزارع تعطیل شده اطلاع داد و افزود: با پرداخت تسهیلات از راه اعتبارات این مزارع هم بزودی وارد چرخه تولید خواهند شد تا دیگر مزرعه تعطیل شده ای در لرستان وجود نداشته باشد.
مدیرکل شیلات لرستان با تاکید به ظرفیت ۱۰ هزار تنی لرستان در زمینه پرورش ماهی در قفس، اضافه کرد: به صورت مثال سد ایوشان دارای ظرفیت دو هزار تن پرورش ماهی در قفس است اما به علت تغییر کاربری آن از تأمین آب کشاورزی به آب آشامیدنی نمی توان از همه ظرفیت موجود بهره برد.
بیرانوند بیان نمود: متأسفانه مشکلاتی با آب و فاضلاب و آب منطقه ای استان برای تولید هزار تن ماهی در قفس در سد ایوشان وجود دارد بنابراین تولیدات برپایه ظرفیت موجود نیست.
وی با اشاره به اینکه ماهیان زینتی یکی از زیرمجموعه های آبزی پروری است، اظهار داشت: ازآنجایی که عرضه تابع تقاضا است متأسفانه در لرستان تقاضای ماهیان زینتی کم است.
مدیرکل شیلات لرستان اظهار نمود: استان می تواند به یک رقم بالایی از تولید ماهیان زینتی برسد و در این حوزه چندین کارگاه در شهرستان های بروجرد، نورآباد و خرم آباد به راه افتاده است.
بیرانوند با اشاره به اینکه تولید ماهیان زینتی در استان به سه میلیون قطعه در سال رسیده است، خاطرنشان کرد: ما تابع تقاضا هستیم اگر خریداری نباشد نمی توان تولید کرد و ماهیان زینتی روی دست آبزی پرور بماند و ضرر کند، ازاین رو اگر تقاضا در استان بالا باشد این صنعت هم قابل رشد است.
وی با اشاره به اینکه در سالهای آینده تولید ماهیان زینتی به رقم بالایی می رسد، تصریح کرد: در استان تقاضایی برای خرید ماهیان زینتی نیست و ما در تلاش ترویج و رواج خرید این نوع ماهی در سطح استان هستیم.
مدیرکل شیلات لرستان ا اشاره به اینکه در سال ۹۳ سرانه مصرف ماهی در استان چهار و دو دهم کیلوگرم بوده است، افزود: یکی از اشکالات حاد آبزی پروری در لرستان مصرف کم ماهی است که با عرضه آموزش ها و دوره هایی و برگزاری جشنواره طبخ غذاهای دریایی سرانه مصرف ماهی در استان به هشت کیلوگرم در سال رسیده است.
بیرانوند افزود: با تبلیغات انجام شده فروش ماهی در استان افزایش یافته است، بنابراین به دنبال ایجاد بازارچه هایی هستیم.
وی با تاکید به اینکه اداره کل شیلات به تنهایی نمی تواند بازارچه آبزیان راه اندازی کند، بیان نمود: شهرداری ها، فرمانداران و سرمایه گذاران باید به این مورد ورود کنند.
مدیرکل شیلات لرستان از طریق اندازی یکی از بزرگ ترین بازارچه های بزرگ آبزیان کشور در شهرستان خرم آباد اطلاع داد و اضافه کرد: رستوران طبخ غذاهای دریایی هم راه اندازی می شود تا برای سایر شهرستان ها الگو باشد.
بیرانوند ضمن اشاره به اینکه دولت اعتبار لازم جهت تکمیل پروژه های عمرانی و اقتصادی را ندارد، اظهار داشت: پروژه ها از راه ماده ۲۷ به بخش خصوصی واگذار می شود و در لرستان هم دو مجتمع دوآب الشتر و مجتمع چم چیت دورود واگذار شده اند.
وی با تاکید بر اینکه فرایند واگذاری طرح ها و پروژه ها به سرمایه گذاران با نظارت کامل دستگاههای مختلف همچون نماینده قوه قضاییه صورت می گیرد، اظهار نمود: پیش از دعوت سرمایه گذار برای قیمت گذاری اهلیت آن سنجیده می شود و ما در واگذاری پروژه های خود به بخش خصوصی همواره در راه قانون گام برداشته و آمادگی پاسخگویی به پرسش های دستگاههای نظارتی را داریم.
مدیرکل شیلات لرستان به خسارت های واردشده به بخش آبزی پروری استان در سیل اخیر اشاره نمود و اضافه کرد: در استان ۱۶۲۰ تن ماهی تلف و به زیرساخت های ۳۰۰ مزرعه هم خسارت وارد شد.
بیرانوند با اشاره به اینکه دولت به هر تن ماهی ۲۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت کرد، اضافه کرد: برپایه برآورد و مصوبات سیل استان، جهت راه اندازی باردیگر مزارع پرورش ماهی ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به بانک ها ارائه شد.
وی خاطرنشان کرد: به ازاری هر تن ماهی تلف شده ۶۰۰ عدد بچه ماهی بلاعوض هم در اختیار آبزی پروران قرار گرفت تا مزارع پرورش ماهی به چرخه تولید برگردند.
مدیرکل شیلات لرستان از پرورش ماهیان خاویار در شهرستان های بروجرد، ازنا، پلدختر و دورود اطلاع داد و اظهار داشت: لرستان به قطب تولید ماهیان خاویار ایران و حتی آسیا تبدیل می شود.
بیرانوند تصریح کرد: در سال ۹۳ در لرستان ماهیان خاویار تولید نمی شد اما حالا ظرفیت استان در تولید این نوع ماهی به هزار تن رسیده است.
وی با اشاره به اینکه فاز اول مجتمع تولید خاویار در شهرستان پلدختر با ظرفیت ۶۰۰ تن گوشت و ۱۰ تن خاویار در سال افتتاح شد، خاطرنشان کرد: زیرساخت های فاز دوم آن هم در سالهای آینده به بهره برداری خواهد رسید.
مدیرکل شیلات لرستان افزود: مطالعات ساخت چندین مجتمع در شهرستان های پلدختر، کوهدشت و رومشکان بزودی آخر می رسد که با اجرا شدن این طرح ها می توان ۲۰ هزار تن ماهیان خاویار در استان تولید کرد.
بیرانوند با اشاره به اینکه برای تولید پنج تن ماهیان سردآبی یک شغل به صورت مستقیم و دو شغل به صورت غیرمستقیم ایجاد می شود، افزود: برای تولید ۳۰ هزار تن ماهی در کارگاه ها و مجتمع های پرورش ماهی استان حداقل برای ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل بوجود آمده است.
وی در مورد کیفیت گوشت ماهیان تولیدشده اظهار داشت: مسئولیت برآورد کیفیت گوشت ماهیان بر عهده اداره کل دامپزشکی است تو خوشبختانه تابحال آلودگی که ایجاد مشکل کند به ما اعلام نشده است.
مدیرکل شیلات لرستان با اشاره به اینکه لرستان پیشگام تکثیر در بچه ماهی سردآبی است، اضافه کرد: در سالهای گذشته ایران وابسته به اروپا بود و سالیانه ۴۰۰ میلیون تخم چشم زده وارد می کرد.
بیرانوند افزود: استان با عقد تفاهم نامه انتقال تکنولوژی با کشور فرانسه و آکوئولند توانست تخم چشم زده را تولید نماید.
وی از تولید بیشتر از ۶۰ میلیون تخم چشم زده در لرستان اطلاع داد و افزود: پیشبینی می شود که در استان بتوان بیشتر از ۱۵۰ میلیون بچه ماهی سردآبی تولید کرد.
بیرانوند تاکید کرد: استان لرستان ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار تن انواع ماهی را دارد و در صورت تخصیص اعتبارات کافی می توان طی ۱۰ سال آینده به این میزان تولید دست یافت.
مدیرکل شیلات لرستان با اشاره به اینکه شیلات استان سه سال متوالی در جشنواره شهید رجایی مقام کسب کرده است، اضافه کرد: با تلاش همکاران، شیلات استان توانست چهار سال متوالی بعنوان دستگاه برتر شیلات های کشور انتخاب گردد که بی گمان این نشانی از گام های درست شیلات استان در راه توسعه است.
منبع:

1399/08/23
12:51:57
1224
5.0 از 5
تگهای خبر: تكنولوژی , تور , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو