مسترکار - دنیای خودرو
وزیر صنعت:

همه كالاهای مانده در گمركات طی یك ماه آتی ترخیص می شود

همه كالاهای مانده در گمركات طی یك ماه آتی ترخیص می شود به گزارش مستر كار وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: با ابلاغ جدید رئیس جمهوری و تصمیمات ستاد اقتصادی دولت، همه كالاهای مانده در گمركات طی یك ماه آتی ترخیص می شود و شاهد وفور كالا، افزایش اشتغال و تقویت چرخه تولید خواهیم بود.


به گزارش روز سه شنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، "علیرضا رزم حسینی" در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی که به میزبانی وزارت صنعت برگزار شد، با بیان این مطلب اضافه کرد: استفاده از ارز متقاضی یا ارز اشخاص، فقط منوط به ثبت در سامانه آماری بانک مرکزی و سامانه جامع تجارت آزاد شده است که از هفته آتی اجرا می گردد.
وی با اشاره به دیگر تصمیمات ابلاغی از طرف رئیس جمهوری، اشاره کرد: همه صادرکنندگانی که از سال ۹۸ تعهد ارزی داشته اند، می توانند تعهد خودرا از محل واردات برای خود یا برای غیر ایفا کنند که این مساله نیز ابلاغ گردیده است.
وزیر صنعت اظهار داشت: از دیگر ابلاغیه های ریییس جمهوری، تسریع در ترخیص کالاهای رسوبی در گمرکات بوده است و از این مساله با قدرت حمایت کرده است.
ترخیص یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالاهای مانده در گمرکات
رزم حسینی اظهار داشت: هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالای رسوبی در بنادر و گمرکات کشور وجود داشته که از روز ابلاغ این مصوبه تا زمان بازدید تیم وزارت صنعت از گمرکات شهید رجایی و امام خمینی(ره)، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن از این کالاها ترخیص شده است.
وی افزود: ۸۰۰ هزار تن از کالاهای ترخیصی مربوط به کالاهای اساسی و ۴۰۰ هزارتن دیگر نیز مربوط به مواد اولیه کارخانجات و واحدهای تولیدی بوده است.
وزیر صنعت اشاره کرد: چهار میلیون تن کالا مربوط به گروه کالایی ۲۱ تا ۲۴ که در رابطه با خطوط تولید، اجزا، قطعات، تجهیزات و مواد اولیه تولید است نیز با همین مکانیزم ترخیص خواهد شد.
رزم حسینی اظهار داشت: کالاهای اساسی و مواد اولیه باقی مانده در بنادر همچون بندر انزلی، بندر امام خمینی، بندر امیرآباد و بندر شهید رجایی، تا یک ماه آتی ترخیص و وارد خط تولید و بازار کشور خواهد شد و به این ترتیب، تا آخر سال هیچ نوع نگرانی از بابت کالا و مواد نخواهیم داشت.
حذف امضاهای طلایی
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه به دنبال حذف امضاهای طلایی هستیم، بیان کرد: معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت مسوول بررسی، پیگیری و رسیدگی به این مساله خواهد بود.
تفویض اختیارات به استان ها
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباب تفویض اختیارات اظهار داشت: هیچ وزارتخانه ای تا حالا دراین زمینه اقدامی انجام نداده است و موضوع تفویض اختیارات که بسیار وسیع خواهد بود برای اولین بار در وزارت صنعت در طول انقلاب اسلامی اتفاق می افتد.
وی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست که بر موضوع تفویض اختیارات به استانها نظارت های لازم و کافی را داشته باشند.
این مقام مسوول همین طور از عرضه محصولات فولادی در بورس آگاهی داد و اظهار داشت: عرضه زیاد، قیمت ها را پایین خواهد آورد و باید فولادی ها برای عرضه محصولات خود در بورس ترغیب شوند.
وی گفت: قانون نیز بر عرضه محصولات فولادی در بورس تاکید دارد.
عرضه خودرو در بورس
رزم حسینی، همین طور عرضه خودرو در بورس را منوط به عرضه خودرو توسط تولیدکنندگان و پاسخگویی به تقاضای بازار دانست.
وی درباره تفکیک وظایف وزارت صنعت و وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: تامین و توزیع نهاده های دامی و موضوعات در رابطه با صادرات و واردات محصولات کشاورزی، برمبنای مصوبه ستاد اقتصادی دولت به وزارت جهاد کشاورزی داده شد.
رزم حسینی افزود: موضوع تامین و تنظیم بازار مرغ و تخم مرغ تا عمده فروشی با وزارت جهاد کشاورزی است و وزارت صنعت بر خرده فروشی این محصولات نظارت دارد.
انتقال آب خلیج فارس
وی درباب برخی پروژه های افتتاح شده در ماه های اخیر اظهار داشت: خط انتقال آب خلیج فارس و شیرین سازی آب دریا از هفت سال پیش توسط وزارت صنعت آغاز شد که افتتاح آن در هفته گذشته اتفاق بزرگی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بوده است.
رزم حسینی بیان کرد: ۳۰۵ کیلومتر از این خط به سیرجان آمده است و تا ۲۲ بهمن ماه این خط انتقال آب به کرمان می رسد.
وی اضافه کرد: با راه اندازی این پروژه ۱۸۰ میلیون مترمکعب پس انداز آبی خواهیم داشت و پیش بینی می شود دست کم ۱۰۰ حلقه چاه در فلات مرکزی ایران بسته یا وارد مصارف دیگر شود.
وزیر صنعت گفت: آمادگی داریم قسمتی از این آب را برای تزریق به سفره های زیرزمینی و با هماهنگی محیط زیست به کار گیریم.
وی افزود: طرح انتقال آب و شیرین سازی آب دریای عمان به استان های خراسان جنوبی و خراسان رضوی نیز نمونه همین انتقال آب است که شروع شده است، این طرح و از برنامه های وزارت صنعت، معدن وتجارت است که مورد حمایت رهبر معظم انقلاب و دولت می باشد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سخنان خود با اعلان اینکه به دنبال روش های جدید تامین مالی برای تکمیل و تامین پروژه های خود هستیم، اظهار داشت: حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه برای تامین مالی داریم و به دنبال تامین مالی از روش های نوینی مانند بورس و بازار سرمایه هستیم.
رزم حسینی اشاره کرد: باتوجه به سهم ۲۵ درصدی وزارت صنعت در بازار بورس و سرمایه، این مساله را نیز تا یک ماه آتی نهایی خواهیم کرد.
وی همین طور سامانه های الکترونیکی را یکی از افتخارات وزارت صنعت برای جلوگیری از فساد، رانت و امضای طلایی برشمرد و اظهار داشت: تکمیل این سامانه ها در ارائه پیش بینی های مختلف در حوزه های اقتصادی می تواند کمک کننده باشد.
وزیر صنعت با اعلان اینکه سامانه جامع تجارت باید تا نهم آذرماه برمبنای دستور رئیس جمهوری راه اندازی شود، اظهار داشت: حدود ۷۵ درصد از زیرساخت های این سامانه آماده شده و هماهنگی های لازم نیز با دستگاه های ذی ربط انجام شده است.
آزادسازی معادن حبس شده
رزم حسینی همین طور با اشاره به آزادسازی معادن حبس شده، اظهار داشت: سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی نیز باید زمین هایی که در حبس واحدهای تعطیل و غیر فعال می باشند را آزاد و به اهل آن واگذار کند.
وی بیان کرد: ۱۱ هزار پهنه معدنی جزو این طرح قرار می گیرد که آزادسازی خواهند شد و اختیارات آن به مدیران استانی برای واگذاری به اهل آن داده می شود.
ارائه بسته مشوق های صادراتی
وزیر صنعت همین طور بر ارائه بسته مشوق های سرمایه گذاری با همراهی ستاد اقتصادی دولت و حمایت رئیس جمهوری اصرار کرد.
آمادگی برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی
رزم حسینی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اینکه به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم، اظهار داشت: تفاوت ارز دولتی و آزاد فساد زا بوده و دولت نیز در وضعیت کنونی آماده حذف این ارز است.
برپایه این گزارش، تنظیم بازار، استفاده از توانمندی های نخبگان و بخش خصوصی، جلوگیری از تعدد بخشنامه ها، تسهیل در راه اندازی کسب وکارها و ارائه مجوزهای لازم، سرمایه گذاری متوازن سازمان های توسعه ای در سراسر کشور خصوصاً در مناطق کمتر برخوردار، مقررات زدایی، تامین مواد اولیه کارخانجات، متناسب سازی صادرات با واردات، ارائه بسته مشوق های صادراتی و سرمایه گذاری، جلوگیری از رسوب مجدد کالاهای مورد نیاز مردم و کارخانجات در بنادر و گمرکات از مهم ترین موارد مطرح شده توسط نمایندگان مجلس در این نشست بود.منبع:

1399/08/29
12:04:12
875
5.0 از 5
تگهای خبر: تور , تولید , خودرو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو