مسترکار - دنیای خودرو
وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد:

تعادل در بازار گوشت قرمز و مرغ با ترخیص نهاده های دامی از گمرك

تعادل در بازار گوشت قرمز و مرغ با ترخیص نهاده های دامی از گمرك وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: با افزایش ترخیص نهاده های دامی از بنادر و گمركات كشور، تعادل در بازار گوشت قرمز و مرغ خواهیم داشت.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، علیرضا رزم حسینی در حاشیه جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، ضمن اشاره به تقسیم کار با وزارت جهاد کشاورزی، خاطرنشان کرد: بر مبنای تقسیم وظایف، مسئولیت تنظیم بازار در حوزه گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ بر عهده این وزارتخانه گذاشته شده است.
وی با اشاره به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت بعنوان تأمین کننده نهاده های دامی، تابحال ۱.۴ میلیون تن کالا را از گمرکات ترخیص کرده و تصریح کرد: در مجموع چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا در بندرعباس و بندر امام خمینی(ره) وجود داشت که با عنایت به ابلاغ رئیس جمهوری، به سرعت در حال ترخیص است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: کالاهای ترخیص شده، تحویل وزارت جهاد کشاورزی می شود که این وزارتخانه باید بوسیله سامانه بازارگاه نسبت به توزیع آن اقدام نماید، ازاین رو کار نظارت بر توزیع این محصولات هم بر عهده خواهد داشت.
رزم حسینی تصریح کرد: برخی بخش ها مطالبه افزایش قیمت کالاها را داشتند که ستاد تنظیم بازار در مقابل آن مقاومت کرد.
وی ضمن تاکید بر ضرورت توجه به تولیدکنندگان و پیشگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی دام و طیور خاطرنشان کرد: مجموعه اقدام ها در این عرصه باید باید به نحوی تنظیم شود که علاوه بر تولیدکنندگان که امکان ادامه تولید خواهند داشت، قیمت هم در بازار داخل متعادل شود.
فرصت یک ماهه برای فعالسازی معادن راکد
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: معادنی که در سطح کشور راکد و غیر فعال باشند، تا یک ماه فرصت دارند فعالیت خویش را آغاز کنند و در صورت غیرفعال بودن، مجوزشان باطل می شود.
رزم حسینی اظهار داشت: یکی از تصمیم های خوبی که اتخاذ و ابلاغ گردید، فرصت سه ماهه برای معدن داران برای فعال سازی معادن در اختیارشان قرار گرفت.
وی ادامه داد: تابحال دو ماه از مهلت تعیین شده، گذشته و همه افرادی که پروانه بهره برداری و یا مجوز اکتشاف گرفتند، حداکثر تا یک ماه دیگر مهلت دارند تا اقدام های اجرایی لازم برای فعال سازی معادن در اختیار خویش را عملیاتی کنند.
رزم حسینی تصریح کرد: مطابق قانون مکلف به ابطال مجوز افرادی شده ایم که بعد از این مهلت سه ماهه، معادن تحت اختیارشان غیرفعال مانده باشد و طبق مقررات موجود همه استان ها مکلف به برگزاری مزایده معادن مزبور خواهند شد و به افراد دارای اهلیت واگذار خواهند شد.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، پیش از این ستاد تنظیم بازار بر مبنای تصمیمات جلسه ستاد اقتصادی دولت برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی در خصوص همکاری مستقیم دو وزارتخانه صنعت و جهاد کشاورزی و تقسیم مسئولیت ها برای تأمین کالاهای اساسی کشور، مقرر کرد: درزمینه تأمین گوشت قرمز (همانند مرغ و تخم مرغ در مصوبه ستاد اقتصادی دولت) مسئولیت برنامه ریزی و هماهنگی تأمین، تولید، عرضه و تنظیم بازار گوشت تا مرحله عمده فروشی به قیمت مصوب بر عهده وزارت جهاد کشاورزی و در مرحله توزیع و خرده فروشی بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت با محوریت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باشد.
شرکت پشتیبانی امور دام و مجاز است با رعایت پیشگیری از افزایش قیمت بازار گوشت قرمز با مکانیزم خرید داخلی اقدام نماید.
مسئولیت تصمیم گیری درباره صادرات و واردات گوشت قرمز همچون تعیین عوارض یا ممنوعیت بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است و وزارت صنعت همکاری لازم در زمینه تنظیم بازار گوشت قرمز را با وزارت جهاد کشاورزی خواهد داشت.
همینطور ستاد تنظیم بازار مقرر کرد مسئولیت برنامه ریزی و هماهنگی تأمین، تولید و واردات انواع نهاده های کشاورزی و دام و طیور، انواع بذر، سموم، کنجاله، جو، ذرت و تعیین اولویت تخصیص و تأمین ارز و ترخیص، به همراه توزیع و نظارت بر آن، بر عهده وزارت جهاد کشاورزی باشد و همچنان فرآیند ثبت سفارش نهاده های دامی جو، ذرت و کنجاله توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گیرد.
علاوه براین وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشته بود: تولید مرغ، تخم مرغ و گوشت قرمز در کشور در وضعیت خوبی بوده و جای هیچ گونه نگرانی نیست.
«کاظم خاوازی» با تکیه بر اینکه تنظیم بازار در سطح خرده ‍فروشی همچنان در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد، خاطرنشان کرد: حالا ارتباط خوبی بین وزارت جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت و دیگر دستگاههای ذیربط وجود دارد و این وعده را به مردم می دهیم که در ماههای آینده شاهد وضعیت خوبی در بازار باشند.1399/09/04
16:25:23
1108
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو