مسترکار - دنیای خودرو
استاندار خراسان جنوبی:

مواد معدنی به صورت خام خارج نشود

مواد معدنی به صورت خام خارج نشود به گزارش مستر كار استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: باید از خام فروشی مواد معدنی در استان جلوگیری شود و ممانعت از خام فروشی مهمترین دستور كار شورای معادن استان است.


به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، حمید ملانوری روز پنجشنبه در نشست شورای معادن استان خراسان جنوبی اضافه کرد: یک ماده معدنی حتی کوچک که می تواند در راه تبدیل شدن به مصنوعات پایین دستی، اشتغال و سرمایه فراوانی را بوجود آورد و موجب رشد و رونق اقتصادی شود را در قالب خام فروشی با کمترین ارزش ریالی عرضه می نماییم.
وی اظهار داشت: کمترین ارزش ریالی یک ماده معدنی مربوط به همان زمانی است که به صورت خام و بدون تغییر عرضه می شود در صورتیکه با تبدیل شدن به یک محصول، ارزش واقعی خودرا پیدا می کند.
استاندار خراسان جنوبی افزود: در راه رسیدن به یک ماده معدنی در تمامی مراحل مطالعه، اکتشاف و استحصال هزینه های زیادی می شود و حتی لطمه هایی برای محیط زیست و منابع طبیعی نیز به همراه دارد اما درست زمانی که برای تبدیل شدن به ثروت آماده می شود، آنرا در اختیار دیگران قرار می دهیم که این خسارت های بسیار بزرگی را متوجه استان می کند.
وی اظهار داشت: قسمتی از کار محوله به شورای معادن استان این است که علاوه بر بررسی مشکلات موجود، برای ارائه مشوق های خاص بمنظور ترغیب سرمایه گذاران برنامه های جامعی داشته باشد.
ملانوری اشاره کرد: مهمترین کاری که باید در شورای معادن استان صورت گیرد، این است که بعنوان یک اتاق فکر و یک قرارگاه عملیاتی بر روی گونه های مختلف مواد معدنی کار کند و برای بهره برداری هرچه بهتر و ارزش افزوده این کانی ها، بر طبق خرد جمعی برنامه ریزی کند.
وی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت دستگاه های مختلف و استفاده از این توانایی ها در قالب انعقاد تفاهم نامه از دیگر وظایف شورای معادن استان است.
استاندار خراسان جنوبی اشاره کرد: خراسان جنوبی استانی است که در حوزه معدن صاحب نام بوده و به جهت تعدد کانی های معدنی، بهشت معادن نام گرفته پس معدن از پیشران های اقتصادی این منطقه است.
وی اظهار داشت: یکی از کانی های موجود منطقه، سنگ های نیمه قیمتی است که به تنهایی می تواند استان را اداره کند و این مساله در مورد کرومیت، منیزیت و سایر مواد معدنی نیز صدق می کند.
ملانوری متذکر شد: بسیاری از کشورها با در اختیار داشتن تنها یک نوع از این مواد معدنی، فقط به جهت برنامه ریزی های دقیق و سرمایه گذاری های درستی که دارند، توانسته اند درآمدهای کلانی را به دست بیاورند.
معدن به تنهایی برای معرفی و توسعه استان کافی است
وی اضافه کرد: همین معدن و کانی های معدنی به تنهایی کافی است که استان را معرفی نماید و توسعه را به همراه داشته باشد.
نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی اظهار داشت: حوزه معدن به جهت اهمیت و جایگاهی که دارد بطور ویژه در دستور کار استان است و برای برنامه ریزی دراین زمینه باید مطالعات دقیق باشد و میزان واقعی ذخایر ارائه شود.
وی گفت: در بحث بهره برداری از ذخایر معدنی هم باید به شکلی اقدام نماییم که معادن در اختیار افرادی قرار گیرد که هم از صلاحیت فنی لازم برخوردار باشند و هم اینکه به لحاظ مالی توانایی استحصال را داشته باشند.
ملانوری اظهار داشت: باید تلاش نماییم از توان و قابلیت بخش خصوصی نیز در حوزه معدن استان استفاده نمائیم.
وی اشاره کرد: آغوش استان برای حضور و پشتیبانی از سرمایه گذاران بخش معدن باز است.
وی اظهار داشت: در همین راستا، شورای معادن استان مکلف است با کار کارشناسی تیمی دقیق و نظارت مستمر، برای پشتیبانی از بخش خصوصی مشوق هایی را در نظر بگیرد و موانع را از پیش پای آنها بردارد.
در این جلسه اعلام گردید خراسان جنوبی با ۶۵۷ پروانه بهره برداری معدنی و ذخیره قطعی ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن، در حوزه ذخیره رتبه هفتم کشور و در معادن فعال و اشتغال مرتبط رتبه چهارم کشور را به خود مختص کرده است.
براساس آخرین آمار رسمی از ۶۵ نوع ماده معدنی شناخته شده در ایران، ۴۲ نوع آن در خراسان جنوبی وجود دارد.
با انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی که از سال ۹۲ در استان خراسان جنوبی شروع شد و شناسایی ظرفیت های معدنی در عمق زمین تا حالا ۲۰۰ نقطه امیدبخش معدنی با مساحت بیش از ۲۰ هزار کیلومتر مربع حاصل مطالعات پهنه های اکتشافی در این استان شناسایی شده است.منبع:

1399/09/06
22:36:35
935
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو