مسترکار - دنیای خودرو
دبیركل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران:

رشد صنعت لوازم خانگی نیازمند توسعه تعاملات جهانی است

رشد صنعت لوازم خانگی نیازمند توسعه تعاملات جهانی است به گزارش مستر كار دبیركل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران اظهار داشت: قطعا برای رشد صنعت لوازم خانگی نیازمند تعاملات جهانی هستیم و هرگونه محدودیت و ممنوعیت باید مشخص بوده و یك جدول زمان بندی داشته باشد.


«عباس هاشمی» امروز (دوشنبه) در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: ممنوعیت واردات کالاها همواره به ارتقای کیفیت محصولات داخلی منجر نمی گردد، بلکه مبحث ارتقای کیفی همچون پازلی است که باید بسیاری موارد هم زمان و با هم اتفاق بیفتد.
این مقام صنفی خاطرنشان کرد: در بخشی از صنایع لوازم خانگی نظیر اسپلیت یونیت ها، سشوار، ماشین ظرفشویی و غیره، محدودیت های زیادی در تولید وجود دارد و نمی توان ۱۰۰ درصد آنها را در داخل تولید کرد.
وی تصریح کرد: ما نیاز داریم که به صورت سیستماتیک به شبکه تأمین و تولید جهانی متصل شویم، اینکه دیواری به دور خود کشیده و واردات همه چیز را ممنوع نماییم، چاره درستی نیست.
هاشمی تصریح کرد: راه درست این است که با در نظر گرفتن منافع ملی، با جهان تعامل داشته باشیم که در این صورت می توانیم گردش اطلاعات داشته، از فناوری های نوین بهره ببریم و مسیر رو به رشد اقتصاد جهانی را ببینیم.
وی خاطرنشان کرد: باید همه مسائل مترتب بر بخش صنعت، حتی شرایط فرهنگی جامعه را دید و پایش کرد و با در نظر گرفتن همه آنها تصمیماتی در جهت مصالح کلی کشور اتخاذ نمود.
دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران تصریح کرد: حمایت تمام قد و منطقی از بخش خصوصی، می تواند کشور را به جایگاه اصلی خود در صنعت برساند.
وی اظهار داشت: در دوره کنونی نقاهت اقتصادی کشور و وجود برخی صنایع نوپا، باید حمایت های ویژه ای از صنایع انجام داد و همینطور نیم نگاهی به انتقال تکنولوژی از خارج داشت.
این مقام صنفی اضافه کرد: این روزها در صنعت قطعه سازی به رشد قابل ملاحظه ای دست یافته ایم و ارزش افزوده مناسبی در این صنعت بوجود آمده است، تاکید وزارت صنعت و این انجمن هم همواره بر ورود قطعه سازان ایرانی به زنجیره تأمین قطعات در صنعت لوازم خانگی است.
وی بیان داشت: توسعه ارتباطات جهانی می تواند به ارتقای استانداردهای کیفی، یادگیری نحوه تعاملات از جانب صنعتگران، آموزش شیوه های ظریف بازرگانی خارجی و ارتقای کیفی مواد اولیه و قطعات بیانجامد و در این صورت است که دیگر نگران باز شدن درهای کشور یا در مقابل تحریم ها نخواهیم بود.
هاشمی تصریح کرد: ممنوعیت واردات به هیچ عنوان یک تصمیم کارشناسی نیست و در نهایت می توانیم بازار داخلی مان را تأمین نماییم.
به گفته وی، صنعت لوازم خانگی کشور در عین حال همچون صنعت خودروسازی نیست که محدود به چند تولیدکننده بزرگ نظیر ایران خودرو و سایپا باشد که همه سیاست گذاری ها، تصمیم گیری ها و تأمین منابع مالی شان در اختیار دولت می باشد، بلکه در صنعت لوازم خانگی به جز دو واحد تولیدی وابسته به دولت، بقیه خصوصی هستند؛ ازاین رو ترس بعضی از اینکه صنعت لوازم خانگی به سرنوشت خودروسازی کشور مبتلا شود منطقی نیست.
دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران اعتقاد دارد که در این مقطع زمانی، محدودیت ها و ممنوعیت ها باید برای چند سال دیگر ادامه داشته باشد تا یک سری کارهای نیمه تمام، موضوعات بهبود کیفی، ارتقای صنعت قطعه سازی کشور و اعتمادسازی به تولیدکنندگان داخلی صورت گیرد، این در شرایطی است که باز کردن یک باره درب های کشور به روی خارجی ها می تواند همه این دستاوردها را نابود کند.
وی اظهار داشت: زمانی که صنعتی کشور به بلوغ رسید، آن گاه نوبت رقابت در بازارهای بین المللی است و باید بتوانیم برند ملی خویش را ایجاد نماییم تا در کلاس جهانی با دیگر کشورها رقابت نماییم.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، بررسی آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت از آغاز سال جاری تا آخر مهرماه حاکی از تداوم روند رو به رشد تولید انواع لوازم خانگی در کشور است، به صورتی که در دو بخش ماشین لباسشویی و یخچال و فریزر به ترتیب رشدهای ۵۲.۹ درصدی و ۲۴.۶ درصدی به ثبت رسید.
آن طور که «محمدرضا شهیدی» دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور هم آمار داده، در هفت ماهه سال جاری ۶۵۰ هزار دستگاه تلویزیون در کشور تولید شد که حاکی از رشد ۳۰ درصدی در هم سنجی با سال گذشته است.
سرنوشت کانتینرهای لوازم خانگی وارداتی
هاشمی در ادامه ضمن اشاره به نامه انجمن صنایع لوازم خانگی ایران به وزیر صنعت، معدن و تجارت درمورد ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی متعلق به یکی از برندهای مطرح آلمانی، تصریح کرد: در آن نامه متذکر شدیم در شرایط کنونی که صنعت کشور بخصوص صنعت لوازم خانگی در تأمین ارز برای مواد اولیه و تجهیزات خود گرفتار مضیقه است، شایسته نیست که ۱۰ میلیون یورو برای واردات کالاهای نهایی که امکان ساخت آنها در کشور وجود دارد، تخصیص یابد و خواهان آن شدیم که از ترخیص این کالاها جلوگیری شود.
وی اضافه کرد: اما با عنایت به این که آن کانتینرها مالک دارد و دیوان عدالت اداری هم در این حوزه رأی صادر کرده، پیشنهاد می شود که این کالاها با انجام یک توافق عودت داده شده یا صادرات مجدد شود.
این مقام صنفی، بهترین حالت را انجام صادرات مجدد برشمرد تا بعد از آن، رفع تعهدات ارزی هم انجام شود؛ در این صورت هم به حکمی که صادر شده احترام گذاشته شده، هم مالک به حقوق خود می رسد و هم حق دولت پرداخت می شود.
وی با تکیه بر اینکه کشور قانون دارد و نمی توان با ایجاد جو روانی حق را ناحق جلوه داد، تصریح کرد: با عنایت به حساسیت های موجود، امکان صادرات مجدد این کالاها به کشورهای همسایه نظیر عراق، افغانستان و غیره وجود دارد.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، اخیرا ۴۲۰ کانیتر لوزام خانگی یکی از برندهای مطرح آلمانی در گمرک شهید رجایی آماده ترخیص شد، به صورتی که مرحله ثبت سفارش و تأیید منشا ارز آنکه گفته می شد ارز نیمایی بوده، انجام شده که این مورد اعتراضات و جنجال زیادی از جانب تولیدکنندگان به دنبال داشته است.
هرچند مطابق آخرین اخبار، شنیده شده با عنایت به ممنوع بودن واردات گروه کالایی، این کانتینرها با اعمال مقررات متروکه به ضبط قطعی دولت درخواهد آمد، اما تولیدکنندگان داخلی نگرانند تا با گشایش های اقتصادی، باردیگر لوزم خانگی خارجی راهی بازار ایران شود.منبع:

1399/09/10
22:33:54
1137
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو