مسترکار - دنیای خودرو

آمار متناقض ۳ دستگاه از ترخیص كالا نامحسوس یا ۴ میلیون تن؟

آمار متناقض ۳ دستگاه از ترخیص كالا نامحسوس یا ۴ میلیون تن؟ به گزارش مستر كار پس از اجرای مصوبه در ارتباط با ترخیص فوری كالاهای اساسی و مواد اولیه تولید با تمركز بر رفع موانع ارزی و انتقاداتی كه بانك مركزی در این رابطه داشت، به تازگی اعلام نموده كه با وجود حذف كد رهگیری، تغییر محسوسی در فرایند ترخیص كالا به وجود نیامده است، اما واكنش گمرك ایران از این حكایت دارد كه در مدت اخیر حدود چهار میلیون تن كالا ترخیص شده و البته با افزایش ورود كالا به گمرك و بنادر حجم دپو به بیشتر از ۵.۵ میلیون تن رسیده است.به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که در ۱۷ آبان ماه سالجاری به مرحله اجرا درآمد بر رفع موانع ترخیص حدود هشت میلیون تن کالای اساسی و غیر اساسی در گمرک و بنادر تاکید داشت، این در حالی بود که تا پیش از این عمده علل عدم ترخیص از نگاه مسؤلان و صاحبان کالا به تخصیص و تأمین بموقع ارز و صدور کد رهگیری بانک بر می گشت که در این حالت گمرک مجوز ترخیص نداشت.

بر این اساس، در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت توافق شد که ترخیص کالا به صورت بدون کد رهگیری اما با تعهد بانک مرکزی برای تأمین ارز در مهلت سه ماهه صوت گرفته و حتی امکان تأمین ارز از راه ارز متقاضی هم فراهم گردید، با این وجود بانک مرکزی از مصوبه مربوطه رضایت چندانی نداشت و در ارتباط با موارد ارزی انتقاداتی را حتی نزد رئیس جمهور بیان کرد.

اخیرا و در زمانی که حدود یک ماه از اجرای مصوبه گذشته است بانک مرکزی اعلام نموده که بررسی آمارها نشان داده است با وجود حذف کد رهگیری در فرایند گمرکی ترخیص کالا در آبان ماه نسبت به ماه های قبل تغییر محسوسی نداشته است و از طرفی تاکید کرده که حذف کد رهگیری بانک تاثیری در ترخیص کالا از گمرک نداشت.

از این موضع این گونه استنباط می شود که در فاصله یک ماه اخیر که ترخیص کالا بدون کد رهگیری در دستور کار قرار گرفته، ترخیص کالا از گمرک تسریع نشده است. این اعلام بانک مرکز با آماری که از جانب وزارت صمت و گمرک ایران به تازگی اعلام شده است هماهنگی ندارد، چونکه بانک مدعی شده تغییر محسوس نیست ولی وزیر صمت و معاون فنی گمرک ایران در ایام اخیر از ترخیص چهار میلیون تنی اطلاع داده اند.

در این حالت به نظر می آید برای شفاف شدن مبحث باید بانک مرکزی مستندات خود از ترخیص نامحسوس و از طرفی دستگاههای دیگر برای ترحیص چهار میلیون تنی را ارائه نمایند.

بانک مرکزی: تغییر محسوسی دیده نمی شود

اما حسین تاجیک -کارشناس-ارزی بانک مرکزی- گفته گه در مورد کالاهای اساسی که گفته می شود در گمرک رسوب کرده است، این توضیح ضروریست که برپایه مصوبات امسال مقرر شده بود، ۸ میلیارد دلار واردات صورت گیرد که از این میزان تابحال حدود ۷ میلیارد دلار تأمین ارز از جانب بانک مرکزی انجام شده است و درمورد تأمین ارز برای کالای اساسی مطابق مصوبه دولت عمل کرده ایم و مشکلی از این باب وجود ندارد.

وی ادامه داد: برپایه مصوبه ای که ۱۲ آبان ماه سالجاری اعلام شد، هر واردکننده ای که به هر طریقی مبادرت به تأمین ارز کرده است، می تواند کالای خویش را ترخیص کند و عملاً در چنین فرایندی کد رهگیری کنار گذاشته شد. ازاین رو بعد از مصوبه یاد شده انتظار می رفت، ترخیص کالا از اواسط آبان ماه با روند افزایشی همراه شود.

به قول وی بر مبنای نمودار «ارزش دلاری کالاها در پروانه های خروجی گمرک در ماه مختلف سال ۱۳۹۹» انتظار می رفت که پروانه های خروجی در گمرک از اواسط آبان ماه افزایش یابد اما همچنان این روند تغییری نکرده است.

اما پس از اعلام موضع بانک مرکزی و به فاصله چند ساعت، گمرک ایران به این مورد واکنش نشان داده و ابعاد مختلف مسائل مطرح شده را مورد بررسی و پاسخ قرار داده است که مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - جریان تأمین ارز و تعهدات این بانک و تاثیری که بر روند ترخیص کالا داشته و همینطور چرایی انباشت کالا و از طرفی ترخیص چهار میلیون تنی را تشریح کرده است.

گمرک: ترخیص کالاهای رسوبی در گمرکات، هیچ تأثیری بر افزایش نرخ ارز نداشته و مانعی برای کاهش نرخ ارز نبوده است

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در ارتباط با اظهار نظر اخیر بانک مرکزی در خصوص این که «حذف کد رهگیری بانک تأثیری در ترخیص کالاها از گمرک نداشت»، اظهار نمود: این مساله را باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داده و درمورد کالاهای « اساسی» و «غیراساسی» بایستی قائل به تفکیک شد.

مهرداد جمال ارونقی اظهار داشت: درحال حاضر، بیشتر از پنج میلیون و ۸۰۰ هزارتن کالای اساسی در بنادر و گمرکات کشور موجود است که نسبت به زمان اجرای مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، این روند دپو افزوده شده که دلیل آن به ورود کالاها بر می گردد؛ به صورتی که هم اکنون بیشتر از ۵۳ فروند شناور در حال پهلوگیری یا تخلیه‌ی این اقلام اساسی و ضروری هستند که خود دلیل محکمی بر این افزایش است.

ارونقی اضافه کرد: ارز کالاهای اساسی باید توسط بانک مرکزی و البته با منابع در اختیار آن مرجع تأمین شود و تا زمانی که این ارز تأمین نشود، اسناد مالکیت به خریدار داخلی منتقل نمی گردد و علی الاصول، خریدار داخلی، هنوز صاحب کالا نشده است که بتواند کالای اساسی خویش را به گمرک اظهار و ضمن انجام تشریفات گمرکی، از تسهیلات عرضه شده درمورد حذف کد رهگیری استفاده نماید. همینطور در مورد کالاهای اساسی که با اعتبار صاحب کالا خریداری و به بنادر و گمرکات کشور رسیده اند مادامیکه بانک مرکزی به صورت اعتباری، اعلامیه‌ی تأمین ارز صادر نکند و متعهد نشود تا در موعد مقرر ارز ترجیحی این کالاها را تأمین کند و به عبارت ساده تر، وضعیت تأمین ارز کالاهای اساسی مشخص نباشد یا تضمین نشود، هیچ صاحب کالایی اقدام به خروج کالای خود از بندر یا گمرک تا تعیین تکلیف این مورد نمی کند؛ ازاین رو حذف کد رهگیری بانک، هیچ تأثیری بر روند ترخیص قطعی کالاهای اساسی ندارد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران افزود: اما درمورد کالاهای غیراساسی، باید به این نکته مهم توجه کرد که حذف کد رهگیری بانک صرفاً برای کالاهای دارای قبض انبار ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹ و پیش از آن بوده است. ترتیبی که برای حذف کد رهگیری بانک ذکر شده، یکبار در تیرماه و یکبار در مهر سالجاری هم توسط ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و مصوبات سفر معاون اول رئیس جمهور مصوب و ابلاغ گردیده بود و با عنایت به عدم موافقت بانک مرکزی و یا شرایط اتخاذ شده اجرایی نشده است. از سویی پرواضح است که اگر ثبت سفارشی از تیرماه سالجاری در صف تخصیص یا تأمین ارز بانکی قرار گرفته بالاخره بعد از چند ماه به مرحله‌ی تأمین ارز و صدور کد رهگیری بانک رسیده باشد و صاحب کالا بدلیل تبعات بعدی و رفع تعهد ارزی نخواهد از تسهیلات حذف کد رهگیری بانک استفاده کند؛ سوم اینکه مصوبه‌ی آبان ماه ستاد تنظیم بازار به صاحبان کالا این مجوز را داده تا بتوانند ۹۰ درصد کالای خویش را از گمرکات به صورت درصدی ترخیص کنند و صاحبان کالایی که با تودیع وثیقه در بانک عامل، در صف تخصیص یا تأمین ارز بودند ترجیح دادند تا نسبت به ترخیص درصدی کالای خود اقدام نمایند تا متعاقبا با صدور کد رهگیری بانک، مابقی کالا را از گمرک خارج کنند. ازاین رو این علل، بخوبی نشانگر این مورد است که چرا باوجود حذف کد رهگیری بانک، ترخیص کالاها بدون کد رهگیری تفاوت محسوسی نکرده است.

وی اظهار داشت: آمار و ارقامی که توسط بانک مرکزی عرضه شده نشان داده است در روند ترخیص کالاها هم تفاوت محسوسی مشاهده نشده است، اما ضمن بیان این مورد که پس از اجرای مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بیشتر از چهار میلیون تن کالای اساسی و غیراساسی ترخیص شده است باید به نکاتی در این حوزه توجه نمود همچون این که از اجرای مصوبات تابحال یعنی ظرف این ۲۵ روز، میزان خروجی کالا بیشتر از ۵۰ درصد نسبت به ۲۵ روز پیش از اجرای مصوبه افزایش داشته است. همینطور بانک مرکزی در آمار خود به خروج کالا از محل مجوزهای خاص همچون صدور حکم و درصدی توجه نداشته است. تعداد اظهارنامه های اظهار شده به گمرک هم قریب به ۶۵ درصد افزایش داشته که این کالاها در حین انجام تشریفات گمرکی بوده و بزودی مراحل ترخیص این اقلام صورت خواهد پذیرفت. انتظار از بانک مرکزی این است که نسبت به عرضه آمار زمان بندی صف تخصیص و تأمین کالاهای دارای ثبت سفارش هم اقدام و شفاف سازی نماید فرایند قرارگرفتن در صف تخصیص تا صدور کدرهگیری بانک برای کالاها چه مدت زمانی را برای خود اختصاص می دهد؟

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران تصریح کرد: باید توجه داشت ترخیص کالاهای موجود در گمرکات دقیقا وفق مفاد مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و درچارچوب کالاهای اساسی و ضروری و نهاده های تولید بوده و نسبت به ترخیص هیچ کالای غیر ضروری بدون رعایت کامل مقرات مربوطه اقدام نشده است. ضمنا طی صدور بخشنامه ای به دپوی احتمالی برخی کالاها به عمد از جانب صاحبان کالا هشدارهای لازم داده شده و این مورد توسط گمرک ایران و سایر مراجع نظارتی در حال رصد لحظه ای است.

وی ضمن اشاره به علل عدم ترخیص کالاها بدون کد رهگیری بانک یادرآورد شد: با ابراز خرسندی از اعطای اختیارات گسترده به گمرک از جانب ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و ستاد تنظیم بازار در مورد ترخیص درصدی کالاها، بایستی با استناد به اعلام نظر بانک مرکزی به این مورد اذعان کرد که ترخیص کالاهای رسوبی و موجود در گمرکات هیچ تأثیری بر افزایش نرخ ارز نداشته و مانعی هم بر کاهش نرخ ارز نبوده و از این جهت که دغدغه بانک مرکزی در این خصوص رفع شده جای شادمانی دارد.

منبع:

1399/09/12
23:04:01
1036
5.0 از 5
تگهای خبر: تور , تولید , دستگاه , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو