مسترکار - دنیای خودرو
رئیس سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور:

معادن كوچك مقیاس 10 برابر معادن بزرگ ایجاد اشتغال دارند

معادن كوچك مقیاس 10 برابر معادن بزرگ ایجاد اشتغال دارند رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن تاکید بر اهمیت معادن کوچک مقیاس، از احتمال اتمام ذخایر این معادن تا ۳۰ سال آینده سخن گفته و اعتقاد دارد از آنجائیکه این معادن در کشور گسترده هستند، می توانند برای مناطق کمتر توسعه یافته اشتغال آفرینی کرده و حتی ۱۰ برابر معان بزرگ آبادانی و اشتغال به ارمغان آورند.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، علیرضا شهیدی با اشاره به اینکه خیلی از کارشناسان حوزه معدن اعتقاد دارند که ذخایر معادن کوچک تا ۲۰۵۰ تمام می شود و در این سال دیگر هیچ معدن کوچکی نخواهیم داشت، اظهار داشت: برای حل این مشکل باید به اکتشاف ذخایر پنهان روی آورد. باتوجه به برآورد کارشناسان در خصوص اینکه ذخایر معادن کوچک تا ۳۰ سال آینده تمام خواهد شد، این سوال مطرح می شود که آیا توانسته ایم از تمام ظرفیت معادن کوچک استفاده کنیم؟ همچنین، حال که این مواد معدنی رو به اتمام هستند آیا کاری برای اکتشاف ذخایر پنهان انجام شده است؟
طبق اعلام سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، رئیس این سازمان ضمن اشاره به خصوصیت های معادن کوچک مقیاس، اظهار نمود: به کارگیری نیروی انسانی گسترده بخصوص در مناطق کمتر توسعه یافته همچون خصوصیت های بارز این دسته از معادن است. در حقیقت معادن کوچک مقیاس به علت گستردگی و تنوع می توانند نیروی انسانی زیادی را مشغول کار کنند.
وی در بیان دیگر خصوصیت های مثبت این حوزه اضافه کرد: با فعالیت معادن کوچک مقیاس تأمین نیاز بازارهای محلی، گستردگی تولیدات، هزینه تولید پایین و تعداد بالای ذی نفعان سبب شده اقتصاد محلی رونق پیدا کند و نقش این معادن دوچندان شود. معادن کوچک مقیاس ۱۰ برابر معادن بزرگ اشتغال ایجاد کرده، انرژی کمتری مصرف و گاز گلخانه ای کمتری هم تولید می کنند؛ تمام این موارد سبب شده این دسته از معادن نقش تاثیرگذاری در توسعه پایدار مناطق کمتر توسعه یافته داشته باشند.
شهیدی به اتمام ذخایر معادن کوچک تا سال ۲۰۵۰ اشاره و تصریح کرد: هرچند سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به مبحث توسعه معادن کوچک ورود پیدا نکرده، اما پایش مواد معدنی در تمام دنیا برعهده چنین سازمانی است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با اقداماتی که بایستی باتوجه به اتمام ذخایر معادن کوچک مقیاس صورت گیرد، اظهار داشت: اکتشاف ذخایر پنهان همچون مواردی است که در نبود معادن کوچک باید مورد توجه قرار گیرد. نبود تعادل بین حجم سرمایه گذاری و اکتشاف در دنیا، پیشبینی کاهش میزان سرمایه گذاری در بخش اکتشافات سطحی و بالا رفتن هزینه اکتشافی و معدنکاری در دنیا سبب شده به این مورد بیشتر توجه گردد.
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور خاطرنشان کرد: گرچه هزینه اکتشاف ذخایر پنهان بسیار بالاست؛ اما با عنایت به بزرگ بودن ذخیره اقتصادی آن باید مورد توجه قرار گیرد. ذخایر پنهان دارای اهمیت ویژه ای هستند و از آنجائیکه تا سال ۲۰۵۰ معدنکاری کوچک و متوسط مقیاس رو به تعطیلی می رود و معدنکاری بزرگ مقیاس سیر صعودی را طی خواهد کرد، انتظار می رود به توسعه اکتشاف ذخایر پنهان توجه گردد.
وی در ارتباط با وضعیت ذخایر پنهان با بیان اینکه پیشبینی تقاضای برخی مواد معدنی تا ۲۰۲۶ نشان داده است سرب و روی، مس، طلا و اورانیوم روند رو به رشدی خواهند داشت؛ اظهار داشت: به این صورت که تولید طلا پنج برابر، مس و روی هریک سه برابر، اورانیوم چهار برابر و سرب ۲.۵ برابر خواهد شد.
شهیدی با اشاره به اینکه متاسفانه وضعیت مبهمی از ذخایر پنهان در ایران وجود دارد، تصریج کرد: علت این مورد این است که هنوز به صورت جدی اقدامات بزرگی در کشور انجام نشده است. برای این مهم، ژئوفیزیک هوایی و حفاری های مبتنی بر کار کارشناسی کمک بزرگی می کند که بطور حتم باتوجه به جایگاه زمین شناختی کشور ما دارای ذخایر معدنی در کلاس جهانی است که باید به صورت جدی به اکتشاف آن بپردازیم.
شایان ذکر است که در کل دنیا شرکتهای معدنی بزرگ به این نتیجه رسیده اند که ذخایر معادن کوچک مقیاس تا چند دهه دیگه به اتمام می رسد؛ درنتیجه باید هدف آنها اکتشاف ذخایر پنهان باشد. هم اکنون حدود ۶۶ درصد کل معادن کشور، مواد غیرفلزی و مصالح ساختمانی را در خود جای داده اند و مقدار کمی منابع فلزی دارند. باتوجه به اینکه معادن کوچک به سرمایه گذاری کمی نیاز دارند بخش خصوصی به سادگی می تواند در آن ورود کرده و دست به فعالیت بزند.
تابحال بالغ بر ۹۴۵ هزار کیلومتر مربع از اراضی کشور در زمینه کشف ذخایر پنهان مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه این بررسی ها، انتشار اطلس منابع معدنی بوده است که در آن مکان ها و نواحی از کشور را که قابلیت اکتشاف مواد معدنی بیشتری در آنها وجود دارد، نشان داده شده است. سازمان زمین شناسی به منظور درک بهتر از منابع زیر زمینی و اکتشاف ذخایر پنهان معدنی که بر روی زمین هیچ آثار و شواهدی نمی توان یافت، از فناوری های حوزه ژئوفیزیک هوایی بهره گرفته و تابحال حدود ۶۴۰ هزار کیلومتر خطی داده های مورد نظر در این حوزه را برداشت داشته ایم.
منبع:

1399/10/14
19:32:28
1011
0.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو