مسترکار - دنیای خودرو
مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد كشاورزی خبر داد

قیمت چغندر قند افزایش می یابد

قیمت چغندر قند افزایش می یابد به گزارش مستر کار خوزستان مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به افزایش هزینه های کشت، اظهار داشت: قیمت بذر و نهاده های کشاورزی ۱۲۰ درصد افزایش یافته است ازاین رو به هیات شورای اقتصاد پیشنهاد دادم که قیمت چغندر قند یک هزار و ۲۰۰ تومان باشد که در نهایت با ۸۴۰ تومان موافقت شد.دکتر پیمان حصادی در جلسه هماهنگی کشت چغدر قند در خوزستان که امروز (۱۷ دی ماه) در اهواز برگزار شد، اظهار نمود: تشکیل کمیته های شهرستانی در مورد بررسی موضوعات فنی در روند بهتر کار، اثرگذار است. در شهرستان ها جوانان خوب جویای نام وجود دارد که پیگیر مسئله هستند و می توانند مبلغ خوبی برای کشاورزان باشند.

به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، وی ضمن اشاره به بازدید از مزارع، اضافه کرد: حالا زمان مبارزه با علف هرز گذشته است و تنها اگر چیزی وجود دارد به صورت مکانیکی می توان مبارزه کرد.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: یکی از موارد خاصی که در مزارع مشاهده شد، تفاوت استان خوزستان با استان های دیگر است؛ در خوزستان رشد سبزینه بسیار شدید می باشد یعنی رشد برگ بیش از حد ای دارد.

حصادی بیان نمود: مزارع در ظاهر بسیار زیبا هستند اما تراکم آنها مناسب نمی باشد و خیلی کم است.

وی با تکیه بر ضرورت رعایت تراکم بوته های چغندر قند، خاطرنشان کرد: ایراداتی در مورد بحث کشت دقیق در چغندر قند وجود دارد. حالا در بهترین مزرعه تخمین زده می شود ۶۰ هزار بوته کشت شده باشد اما با عنایت به گران شدن نهاده ها، باید کشاورزان از نظر فنی بتوانند با این بذرها حداکثر یک و نیم یونیت را توی خاک ببرند.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: ظرفیت صنعتی ما پایین است و ناچار هستیم برنامه ای برای کشت زودهنگام داشته باشیم؛ با وجود اینکه می دانیم آفات و بیماری ها طغیان خواهند کرد.

حصادی با اشاره به اینکه برداشت باید بر مبنای زمان کشت صورت گیرد، اظهار داشت: می شود از ارقام مقاوم تر بهره برد و تنها مشکل آفات، بیماری ها و علف های هرز حل شود.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در خوزستان باید جلساتی با مسؤلان سیاسی برگزار گردد و موارد مورد نیاز با استاندار و شرکتهای حمل و نقل، پیگیری شود. باید در این جلسات مصوب شود که در طول دوران برداشت، عوارض راه برای کامیون های حامل چغندر قند را حذف نمایند و موارد تشویقی در نظر بگیرند.

وی اضافه کرد: باید از الان کارخانجات قند برای برداشت برنامه ریزی داشته باشند. تعداد ادوات برداشت، هماهنگ با میزان سطح کشت نیست. زمانی که سطح زیر کشت افزایش می یابد باید دستگاههای برداشت هم آماده شده باشند و قراردادها با شرکتهای حمل و نقل هم منعقد شود.

حصادی افزود: با عنایت به زیاد بودن سطح زیر کشت باید زمان برداشت جلوتر باشد و نمی توانیم بعد از خردادماه برداشت نماییم.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به افزایش هزینه های کشت، اظهار داشت: قیمت بذر و نهاده های کشاورزی ۱۲۰ درصد افزایش یافته است ازاین رو به هیات شورای اقتصاد پیشنهاد دادم که قیمت چغندر قند یک هزار و ۲۰۰ تومان باشد که در نهایت با ۸۴۰ تومان موافقت شد. حالا مجلس شورای اسلامی مصوبه ای داشته که تعیین قیمت از شورای اقتصاد خارج و به وزارت جهاد کشاورزی محول شود که مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی قیمت را مصوب کند؛ بطور قطع قیمت چغندر قند بیشتر از یک هزار تومان خواهد بود.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: من اعتقادی به یارانه بذر ندارم که آنرا ادامه دهم. تابحال با سختی یارانه بذر را تأمین کرده ایم و تا حد امکان تأمین خواهیم کرد اما باید راهکار آنرا تغییر و از یارانه بذر خارج نماییم.

وی بیان نمود: در سطح کشور هفت میلیون تن ظرفیت صنعتی در کشت بهاره وجود دارد که در طول دوران بهره برداری متغیر است. حالا در خوزستان امکان ۶۰ هزار هکتار کشت بهاره وجود دارد اما ظرفیت صنعتی کشت بهاره وجود ندارد و باید ظرفیت صنعتی در استان ایجاد شود.

حصادی اظهار داشت: هفت میلیون تن کشت چغندر قند نمی تواند نیاز چغندر قند بهاره ما را تأمین کند و در خوزستان ظرفیت راه اندازی سه کارخانه ۱۰ هزار تنی وجود دارد.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: در بحث تراکم کشت، فرم هایی تحت عنوان حلاء عملکرد به استان ها ارسال شد که باید با دقت و شدت تکمیل شوند تا بعنوان چراغ راه ما باشند. همینطور باید تحقیقی در مورد رشد متعادل تر سبزینه صورت گیرد.

منبع:

1399/10/17
23:52:26
1082
0.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو