مسترکار - دنیای خودرو

اكتشاف سنگ آهن در۳ گستره معدنی بزرگ اصفهان انجام شد

اكتشاف سنگ آهن در۳ گستره معدنی بزرگ اصفهان انجام شد ایرنا- مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از اجرای عملیات اکتشاف سنگ آهن در سه گستره بزرگ معدنی در اصفهان برای رفع نیاز واحدهای فولادی این خطه آگاهی داد.


به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، استان اصفهان دارای بزرگترین مجتمع ها و کارخانه های فولادی کشور مانند ذوب آهن و فولاد مبارکه است که تامین ماده اولیه سنگ آهن یکی از مسائل و دغدغه های اصلی آنها در وضعیت کنونی است.
رضا جدیدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: اکتشاف سنگ آهن توسط سازمان زمین شناسی برای رفع نیاز و تامین مواد اولیه صنایع فولادی استان اصفهان در قالب یک طرح و قرارداد مشارکتی در حال اجراست.
وی با اعلان اینکه سازمان زمین شناسی کشور به اکتشاف سنگ آهن در سه گستره معدنی به وسعت ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع در اصفهان برای مجتمع های فولادی این استان پرداخته است، اضافه کرد: به نتایج خوبی در ۶ ماه اخیر دراین زمینه رسیدیم و امید است دستاوردهای آن تا آخر سال ارائه شود.
جدیدی با اشاره به اینکه یکی از این گستره ها حدود ۱۱۰ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد، اشاره کرد: مطالعات اولیه درباره این گستره ها در قرارداد با مجتمع های فولادی اصفهان انجام شد.
وی با اعلان اینکه این قرارداد که در زمان حاضر فقط برای اکتشاف سنگ آهن است، روش جدیدی در جهت اجرای طرح های مشترک و حفظ منابع بنگاه های اقتصادی می باشد، اظهار داشت: این ذخائر اکتشافی تا به مرحله بعد و بهره برداری برسد به بازه زمانی ۲ تا پنج سال نیاز دارد.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی همین طور از تهیه نقشه های زمین شناسی نسل دوم در اصفهان برای اولین بار در کشور آگاهی داد و گفت: در این طرح جدید که سازمان زمین شناسی در دستور کار دارد، اکتشاف سیستماتیک و نقشه برداری به روش نسل دوم و سرور پایه انجام می شود.
جدیدی با تاکید بر اینکه این روش هیچ شباهتی به نقشه های قبلی ندارد و بر پایه روش های دیجیتال با دقت بالا و هزینه کمتر انجام می شود، افزود: این روش حالا در چند کشور پیشرو اروپایی استفاده می شود و ایران اولین کشور در منطقه است که از آن بهره می گیرد.
وی توضیح داد: نقشه های زمین شناسی نسل دوم با بهره گیری از تصاویر دقیق ماهواره ای و با تحلیل و تلفیق اطلاعات ۳۰ ساله زمین شناسی کشور و بصورت یکپارچه تهیه می شود و با گذشت زمان و تغییر فناوری ها به آسانی به روز خواهد شد.
جدیدی با اشاره به اینکه تهیه نقشه های زمین شناسی نسل دوم قبل از این بصورت آزمایشی و محدود در کویر لوت انجام شد، اشاره کرد: این کار در استان اصفهان در محدود ۱۰ هزار کیلومتر مربع از شروع سال آینده شروع می شود.
وی با اعلان اینکه نقشه های نسل دوم دارای اطلاعات با دقت بالایی درباره مخاطرات زمین، زمین شناسی مهندسی، زمین شناسی محیط زیست و اکتشاف ذخائر معدنی است، افزود: در کنار تهیه این نقشه ها، طرح اکتشاف سیستماتیک برای چهار لایه فلزی، غیر فلزی، کانی قیمتی و نیمه قیمتی و عناصر راهبردی در استان اصفهان تعریف شده است.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور درباره انتخاب اصفهان برای اجرای این طرح، اظهار داشت: این استان واقع در مرکز ایران و خاستگاه متنوعی از ذخائر معدنی و دارای کمربندی کانی زایی و ظرفیت های مناسب زمین شناسی و اکتشاف است و همین طور مسئولان اصفهان به این مباحث توجه دارند.
وی با تاکید بر اینکه سازمان زمین شناسی کشور در منطقه خاورمیانه، قطب علمی بشمار می آید و همکاری خوبی با دنیا دارد، اضافه کرد: این سازمان در جهت بومی شناسی و ارتقای علمی زمین شناسی برنامه های ترویجی را در همکاری با دانشگاه ها و موسسه های خصوصی در دستور کار دارد.
استان اصفهان حدود ۱۰ میلیون هکتار مساحت دارد که حدود ۶ میلیون هکتار آن مرتع، سه میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار بیابان و حدود ۱۰۰ هزار هکتار جنگل است.
این خطه دارای ۸۶۰ معدن فعال و یک هزار و ۳۰۰ مجوز معدنی صادر گردیده است و به لحاظ شمار معدن های فعال دارای رتبه نخست و از نظر حجم موارد استخراجی رتبه سوم کشور را دارد.


1399/10/29
10:56:03
985
0.0 از 5
تگهای خبر: آزمایش , تور , فناوری , فولاد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو