مسترکار - دنیای خودرو
معاون گمرك در گفت وگو با مستر كار:

ترانزیت خودرو های آمریكایی در مناطق آزاد تبعات دارد و با آن مخالفیم

ترانزیت خودرو های آمریكایی در مناطق آزاد تبعات دارد و با آن مخالفیم مستر کار: با وجود مکاتبات صورت گرفته برای ترانزیت خودرو های لوکس و آمریکایی در مناطق آزاد، معاون فنی گمرک ایران می گویدˮ با توجه به این که اغلب این در خواست ها از مناطق فاقد شعاع تردد مانند کیش و قشم به سمت مناطقی با شعاع محدود همچون ارس و انزلی بوده و سبب ورود آنها به شهرهای پرجمعیت اطراف خواهد شد و در وضعیت کنونی تبعات اجتماعی به همراه دارد، گمرک ایران با ترانزیت خودرو های لوکس و آمریکایی بین مناطق مخالف است، در این بین ممنوعیت های مربوط به خودرو های آمریکایی نیز مورد توجه قرار دارد. ˮبه گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، از سال ۱۳۹۷ و همزمان با ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودرو به کشور این ممنوعیت شامل مناطق آزاد هم شد، اما بر طبق تفاهم نامه آبان ماه ۱۳۹۸ بین شورای عالی مناطق آزاد و پلیس راهور ناجا ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد در صورت موافقت سازمان های متبوعه با رعایت شرایط و ضوابط در رابطه با شماره گذاری بلامانع اعلام شده است.

با این وجود مناطق در اقدام برای جابجایی خودرو فی درخلال خود با موانعی از طرف گمرک ایران روبه رو شده و در این رابطه مکاتباتی با این سازمان و البته سایر مراجع داشته اند.

مکاتبات متوالی برای حل مشکل ترانزیت خودرو های آمریکایی

در شهریور ماه امسال از سوی معاونت اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مکاتبه ای با معاونت فنی گمرک ایران انجام و تاکید می شود که مستند به تفاهم نامه بین این دبیرخانه و پلیس راهور ناجا، برخی مناطق همچون کیش و ارس خواهان جابجایی خودرو هستند که با موانعی رو به رو شده اند، بدین جهت از گمرک خواسته می شود تا ترتیبی برای حل موانع اتخاذ کند، اما گمرک اعلام می کند که ترانزیت خودرو با رعایت موارد اعلامی در شیوه نامه ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد-تنطیمی از طرف گمرک-بلامانع است که در یکی از بندهای آن بر ممنوعیت ترانزیت خودرو های لوکس و آمریکایی تاکید شده ابود.

به دنبال آن معاونت امور حقوقی و مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی در مکاتبه ای با معاون حقوقی رئیس جمهور موضوع ترانزیت خودرو های آمریکایی را مطرح و اعلام می کند که "با وجود نظر معاونت حقوقی رئیس جمهور درباره ممنوعیت خودرو های تولید آمریکا، دارای برند شرکت های امریکایی و تولید شده برای مصرف در آمریکا و خریداری شده از دلالان و توزیع کنندگان تبعه آن کشور، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با استناد به این نامه، انتقال خودرو با چنین مشخصاتی بین مناطق آزاد کشور را امکان پذیر نمی داند. "

نامه نگاری ها به اینجا ختم نمی گردد و در اواخر آذرماه مرتضی بانک - دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی - نیز در نامه ای به معاون حقوقی رئیس جمهور ضمن تاکید براینکه گمرک ایران یک نهاد مجری و نه سیاستگذار است اعلام می کند که "این سازمان با صدور بخشنامه ای ترانزیت خودرو فی درخلال مناطق را مشمول محدودیت هایی کرده است، " در این مکاتبه بر رفع موانع ترانزیت خودرو های آمریکایی تاکید می شود.

در حالی در طول این مدت گمرک توضیحی راجع به شرایط تعیین شده برای ترانزیت خودرو های لوکس و آمریکایی بین مناطق آزاد ارائه نکرده بود که در گفت و گوی ایسنا با مهرداد جمال ارونقی-معاون فنی گمرک ایران- ماجرای مکاتبات صورت گرفته و همین طور دلیلهای مخالفت گمرک ایران با ترانزیت خودرو های لوکس و خصوصاً آمریکایی مورد بررسی قرار گرفته است.

چرا گمرک شرط تعیین کرد؟

این مقام مسئول در گمرک ایران درباره چرایی صدور بخشنامه با وجود تفاهم نامه بین شورای عالی مناطق آزاد و پلیس راهور توضیح داد: گمرک ایران مسئول اعمال حاکمیت دولت در اجرای قانون امور گمرکی و سایر قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات و عبور(ترانزیت) و وصول حقوق ورودی و الزامات فنی و تسهیل تجارت بوده و اعمال سیاست های دولت در زمینه صادرات و واردات و عبور کالا، کنترل و نظارت بر امر عبور کالا از قلمرو کشور و انجام سایر وظایف گمرکی به سبب قانون امور گمرکی و یا سایر قوانین و مقررات، گوشه ای از وظایف و اختیارات این سازمان است که در قوانین مربوطه نیز به این موارد تصریح شده است.

ارونقی افزود: این در حالی بود که درخواست های مختلفی برای ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد مطرح بود ولی با عنایت به این که نحوه اقدام در این رابطه برای گمرک و مناطق آزاد مشخص نبود و رویه واحدی وجود نداشت، گمرک ایران در شیوه نامه ای این رویه را مشحص و ترانزیت خودرو بین مناطق را با رعایت مفاد آن بلامانع اعلام نمود.

وی با اشاره به مفاد مندرج در شیوه نامه اعلامی از طرف گمرک ایران اظهار داشت: خودروهایی قابل نقل و انتقال درخلال مناطق آزاد هستند که قبلا در یکی از مناطق با رعایت مقررات مربوطه وارد و در آن منطقه شماره گذاری شده باشد. از سویی ارائه موافقت کتبی سازمان های مناطق آزاد مبدا و مقصد به گمرک مبدا ترانزیت الزامی است.

معاون فنی گمرک ایران به بند مربوط به خودرو های ممنوعه برای ترانزیت بین مناطق آزاد نیز اشاره نمود و اضافه کرد: ما اعلام کردیم که انتقال خودرو با برندهای لامبورگینی، فراری، پورشه، هامر، مازراتی و بوگاتی همین طور سایر خودرو های دارای برند آمریکایی، ساخت و یا با مبدا آمریکا امکان پذیر نیست.

وی تصریح کرد: بر طبق این شیوه نامه به استثنای خودروهایی که ترانزیت آنها را ممنوع اعلام کردیم ترانزیت خارجی سایر خودرو ها در صورت صدور ثبت سفارش به مقصد منطقه موردنظر و با استعلام و کسب موافقت دفتر واردات در هر مورد میسر خواهد بود، بر این اساس می توان با رعایت سایر شرایط مقرر در بخشنامه گمرک ایران، خودرو های دارای پلاک مناطق آزادی که وفق مقررات مناطق، قبلا پلاک شده اند را از ستاندن و ارائه ثبت سفارش به مقصد منطقه مورد نظر معاف کرد.

جزئیات وسعت مناطق آزاد و اهمیت شعاع تردد در ترانزیت

معاون فنی گمرک ایران در ادامه درباره دلیل مخالفت گمرک ایران برای ترانزیت خودرو های لوکس و آمریکایی به تشریع ابعاد و ادله این سازمان در این رابطه پرداخت و وضعیت مناطق و محدوده تردد خودرو در آنها را توضیح داد.

بر اساس اعلام ارونقی، موقعیت فعلی این مناطق و محدوده تردد خودرو های دارای پلاک این مناطق آنها از این مقرر است که منطقه آزاد کیش با مساحت ۹۱ کیلومتر مربع و تردد در محدوده جزیره‌ی کیش، منطقه آزاد قشم با مساحت ۳۰۰ کیلومتر مربع و تردد در محدوده‌ی جزیره‌ی قشم، منطقه آزاد چابهار با مساحت ۱۴۰ کیلومتر مربع و تردد در محدوده‌ی منطقه‌ی آزاد چابهار و خارج از شهر، منطقه آزاد ارس با وسعت ۵۱ هزار هکتار و تردد در محدوده‌ی منطقه و همچون شهر تبریز، منطقه آزاد انزلی با وسعت ۸۶۰۹ هکتار و تردد در محدوده‌ی منطقه تا شعاع ۵۰ کیلومتری همچون شهرستان بندرانزلی و شهر رشت، منطقه آزاد اروند با وسعت ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتارو تردد وفق مصوبه‌ی شورای تامین استان در محدوده‌ی استان خوزستان و ماکو با وسعت ۵۰۰ هزار هکتار و تردد در محدوده‌ی منطقه و تا شعاع ۳۰ کیلومتری همچون شهرستان های ماکو و سوداگر منعی ندارد.

وجود خودرو های آمریکایی بین ۵۰۰۰ خودرو کیش و قشم و ۵۰ هزار خودروی اروند

وی اضافه کرد: تعداد خودرو های سواری با پلاک منطقه در مناطق آزاد کیش و قشم بیش از ۵۰۰۰ دستگاه تخمین زده می شود که در بین این خودرو ها، خودرو های لوکس و امریکایی نیز دیده می شود. تعداد خودرو های سواری موجود در منطقه‌ی آزاد اروند به بیش از ۵۰ هزار دستگاه خودروی سواری می رسد که در بین این خودرو ها نیز خودرو های لوکس و امریکایی موجود است.

تردد خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی خارج از منطقه ممنوع است

معاون فنی گمرک ایران در همین رابطه مستندانی ارائه کرد و با اشاره به مصوبه اسفندماه سال ۱۳۹۳ هیات وزیران اظهار داشت: براین اساس تردد خودرو های با حجم موتور بیش از ۲۵۰۰ سی سی و با پلاک مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ویژه اقتصادی به خارج از این مناطق ممنوع می باشد، که این مصوبه در سالهای بعدی نیز تنفیذ شده است.

تاکید بر ممنوعیت های خودرو های آمریکایی به مناطق به استناد اظهارات رهبری

ارونقی بخشنامه تیرماه ۱۳۹۵ مشاور وقت رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه‌ی اقتصادی(ترکان) را تصریح کرد و اضافه کرد: در این بخشنامه به مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد تاکید شده است: باتوجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مورخ ۱۳۹۵.۲.۸ کارگران با ایشان و تاکید معظم له بر جلوگیری از واردات خودرو های آمریکایی که فرمودند: "خود آمریکایی ها به دلیل مصرف زیاد و سنگین بودن این خودرو ها، رغبتی به خرید آنها ندارند؛ حالا در این شرایط ما بیاییم و از فلان کارخانه رو به ورشکستگی آمریکا خودرو وارد کنیم!؟ مدیران و مسئولان محترم در مقابل فشارهای پنهانی که دراین زمینه ها وارد می شود بایستند و جدا نگذارند این قبیل مسائل صورت گیرد. " در اجرای اوامر مقام معظم رهبری از ورود خودرو های سواری ساخت کشور مزبور به محدوده‌ی مناطق آزاد اجتناب کنند.

وی همین طور نامه شهریورماه سال قبل رئیس امور هماهنگی و رفع اختلافات حقوقی دستگاه های اجرائی معاونت حقوقی ریاست جمهوری درباب ترخیص خودرو های مستقر در منطقه‌ی آزاد اروند را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت که طی آن اعلام شده است که "چنانچه خودرو های دپو شده دارای هریک از سه خاصیت تولید کشور آمریکا و تولید شده در آن کشور، دارای برند شرکت های آمریکایی، برای مصرف در کشور آمریکا تولید شده و مستقیم از دلالان و توزیع کنندگان تبعه‌ی کشور آمریکا خریداری شده باشد شامل ممنوعیت ورود به کشور بوده و در صورتیکه هیچ یک از این خاصیت ها، در خودرو و معامله‌ی مستقیم آن نباشد، می تواند وارد کشور شده و ترخیص آنها بلامانع است. "

ورود خودرو های لوکس و آمریکایی مناطق به شهر های اطراف تبعات اجتماعی دارد

معاون فنی گمرک ایران با اشاره به مستندات مطرح شده اظهار داشت که در مجموع و باوجود اینکه این مکاتبات و مصوبات مربوط به ممنوعیت واردات خودرو های آمریکایی به کشور است ولی با عنایت به این که درخواست­های ترانزیت خودرو های لوکس و نیز آمریکایی اغلب از مناطق آزاد قشم و کیش که فاقد شعاع تردد هستند و منطقه آزاد اروند که بیشترین حجم خودرو های پلاک منطقه را در میان مناطق آزاد دارد به مقصد مناطق آزاد انزلی و ارس که دارای شعاع تردد ۵۰ و ۱۲۰ کیلومتری در سرزمین اصلی با پوشش شهرهای پرجمعیت مانند رشت و تبریز هستند است، پس باتوجه به بیانات مقام معظم رهبری درباب عدم ورود کالاهای آمریکایی به کشور، همین طور تبعات اجتماعی حاصل از تردد این قبیل خودرو ها در وضعیت کنونی در شهرهای پرجمعیت مورد اشاره، این سازمان با وحدت ملاک از مستندات عنوان شده بر ممنوعیت ترانزیت خودرو های لوکس و آمریکایی بین مناطق آزاد اعتقاد و تاکید دارد.

مستندات به معاونت حقوقی اعلام شد

وی این را هم اظهار داشت که کلیه مسایل مطرح شده جهت بررسی به معاونت حقوقی ریاست جمهوری منعکس و نظر آن مرجع لازم الاجرا برای کلیه دستگاه های مرتبط خواهد بود.

منبع:

1399/11/05
21:37:03
1091
0.0 از 5
تگهای خبر: پلیس , تردد , تور , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو