مسترکار - دنیای خودرو

اولین شمش طلای خراسان جنوبی رونمایی گردید

اولین شمش طلای خراسان جنوبی رونمایی گردید اولین شمش طلای استان خراسان جنوبی در مجتمع معدنی شادان خوسف که در مقیاس آزمایشی (پایلوت) استحصال شده است، همزمان با پنجمین روز دهه فجر رونمایی گردید.


معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی روز پنجشنبه در این آیین که با حضور تعدادی از مسئولان و سرمایه گذاران در معدن طلای شادان برگزار شد اظهار داشت: با رونمایی از اولین محصول طلا در استان مشخص شد همه روش های فنی و استحصال جواب داده و همه شبهه ها در خصوص بی نتیجه ماندن فعالیت ها رفع شد.
حجت ایمان طلب اضافه کرد: انتظار ما سرعت بیشتر کار و بهره برداری از کارخانه استحصال طلا است و در این حوزه هر گونه فعالیتی نیاز باشد، برای همکاری در خدمت سرمایه گذاران خواهیم بود.
وی عنوان کرد: در ۲ سال قبل استحصال و راه اندازی کارخانه طلای شادان آغاز شد و امروز اولین شمش طلا (آزمایشی) برای به دست آوردن بهترین روش استحصال طلا و نتیجه آزمایش صنعتی که وجود طلا را ثابت می کند، رونمایی گردید.
وی ضمن اشاره به مشکل تأمین برق کارخانه اصلی استحصال طلای شادان در شهرستان خوسف اظهار داشت: برای تأمین برق تلاش داریم یک شرکت زیرساختی برای معادن طلای استان راه اندازی شود تا برق را از این طریق و با حمایت مجموعه های مختلف به معادن برسانیم.
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اضافه کرد: در شهرستان خوسف معادن طلای ماهرآباد، شادان، کودکان و هیرد و معدن مس قلعه زری نیازمند تأمین برق هستند که تابحال شرکتهای سرمایه گذاری برای تأمین برق اولیه اقداماتی انجام داده اند.
وی بیان نمود: تأمین برق کارخانه اصلی شادان ظرفیت بالا و احتیاج به راه اندازی پست و فشار قوی دارد که به سرعت نمی توان آماده کرد ولی برق اولیه برای کارخانه شادان مهیا شده و برای کارخانه فرآوری برای سال آینده احتیاج به برق است.
ایمان طلب همینطور اظهار داشت: از آغاز دولت تدبیر و امید تابحال تعداد پروانه های بهره برداری سه برابر شده و ذخایر معدنی بیشتر از ۲۰۰ درصد در استان افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: هم اکنون میزان ذخیره قطعی معدنی استان ۶.۷ میلیارد تن با احتساب زغال سنگ، پتاس و تمام مواد معدنی و استخراج اسمی و واقعی هم سالیانه ۲۰ میلیون تن است.
وی عنوان کرد: بیشتر از ۶۷۰ معدن دارای پروانه بهره برداری با اشتغال ۱۲ هزار نفر در خراسان جنوبی وجود دارد.
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: بیشتر از ۶۰ نوع ماده معدنی در کشور وجود دارد که ۵۰ نوع آن در خراسان جنوبی است و تابحال بیشتر از ۶۷۰ پروانه بهره برداری معدنی در استان صادر گردیده است.
وی ضمن اشاره به وجود ۶ معدن طلا با ظرفیت کانسنگ ۳۳ میلیون تُن در استان اظهار داشت: بزرگترین معدن طلای استان، معدن شادان خوسف با ظرفیت ۲۷ میلون تُن و عیار ۵۶ صدم گرم در تن است.
رییس هیات مدیره گروه سرمایه گذاری خوارزمی هم در این آیین اظهار داشت: پروژه اکتشاف و استحصال طلا از معادن طلای شادان از ۲ سال قبل در خوسف شروع شد و در طرح آزمایشی آن سه و نیم کیلوگرم طلای ۲۴ عیار استحصال و نخستین شمش ها امروز رونمایی گردید.
جواد فرشباف ماهریان با اشاره به اینکه کارخانه اصلی استحصال طلا سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسد اضافه کرد: ظرفیت استحصال طلا از این معادن سالانه ۳۰۰ کیلوگرم و حداقل اشتغال مستقیم ۳۰۰ نفر پیشبینی شده است.
وی بیان نمود: حالا در مرحله آزمایشی یا پیش تولید هستیم و با رونمایی از شمش طلا در معدن شادان خوسف ثابت کردیم در ۲ سال فعالیت در این معادن، مسیر درستی را برگزیده و از توانمندی های منطقه به نحو درست استفاده می نماییم.
رییس هیات مدیره گروه سرمایه گذاری خوارزمی اظهار داشت: با استفاده از ظرفیت تخصصی منطقه و با تلفیقی که از سراسر کشور داریم، تلاش می نماییم معدن نمونه ای در منطقه با حفظ همه حفاظت ها و حریم ها به منصه ظهور برسانیم.
وی اظهار داشت: تا دهه فجر سال ۱۴۰۰ و حتی زودتر از این زمان، همه ظرفیت های معادن را نهایی خواهیم کرد و کارخانه استحصال طلا هم تکمیل خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه به دنبال تبدیل شدن این منطقه به هاب (مرکز منطقه ای) معادن منطقه هستیم اظهار داشت: معادنی که صرفه اقتصادی ندارند، می توانند با استفاده از ظرفیت های معدن طلای شادان، کمک کنند و احیاگر باشند.
این سرمایه گذار اظهار داشت: استان خراسان جنوبی استعداد و ظرفیت های فوق العاده قوی معدنی دارد اما چون روی ظرفیت ها و منابع کار نشده، محروم مانده است و امیدواریم گوشه ای از این فرآیند را انجام داده و دین خویش را به مردم خوب منطقه ادا نماییم.
وی اضافه کرد: با همکاری و حمایت های مسئولان و مردم دست به دست هم می دهیم تا منطقه را احیا نماییم و این گوشه ای از ظرفیت ها و توانمندی های استان خراسان جنوبی است.
فرماندار خوسف هم اظهار داشت: این شهرستان باوجود اینکه نزدیک مرکز استان است اما توجه چندانی به آن نشده است.
محمدعلی آخوندی از شهرستان خوسف بعنوان قطب معدن طلای استان خراسان جنوبی یاد کرد و اضافه کرد: با برنامه ریزی و سرمایه گذاری که در معدن طلای شادان شده، تغییرات بسیار مشهود است و شرایط به سمت و سویی می رود که به اشتغال منطقه کمک خواهد نمود.
وی اظهار داشت: با همکاری دستگاههای مربوطه تلاش می نماییم از سرمایه گذارانی که اهلیت کار را دارند، حمایت نماییم در کنار اینکه منافع اقتصادی هم مهم می باشد.
فرماندار خوسف عنوان کرد: امید است همانطور که مدنظر گروه سرمایه گذاری خوارزمی است این منطقه به هاب معدن تبدیل گردد و پشتیبانی برای سایر معادن و سیستم های تحقیقاتی و دانشگاهی باشد.
وی اضافه کرد: رونمایی از شمش طلای شادان در مرحله آزمایشی نشان داده است این منطقه ظرفیت های لازم را برای ایجاد کارخانه استحصال طلا دارد و باید هرچه سریعتر به بهره برداری برسد؛ ما هم قول می دهیم در خدمت مجموعه باشیم.
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی، فرماندار خوسف، اعضای هیات مدیره شرکت کارند صدر جهان و شرکت سرمایه گذاری خوارزمی امروز از بخش های مختلف مجتمع معدنی طلای شادان خوسف بازدید کردند و روند فعالیت در بلوک های مختلف معدنی، پیشرفت و مراحل نصب ماشین آلات همینطور مسائل پیش روی واحد از نزدیک بررسی گردید.
ذخیره قطعی این معدن بیشتر از ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تن برآورد شده که بیشترین میزان ذخیره در بین معادن طلای استان خراسان جنوبی است.
مرکز شهرستان خوسف در ۳۶ کیلومتری بیرجند است.منبع:

1399/11/17
13:54:11
972
0.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو