مسترکار - دنیای خودرو
برای نخستین بار در خاورمیانه؛

نقشه های زمین شناسی نسل دوم در ایران اجرائی می شود

نقشه های زمین شناسی نسل دوم در ایران اجرائی می شود به گزارش مستر کار مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اعلام نمود: جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار در خاورمیانه نقشه های زمین شناسی نسل دوم که برپایه روش دیجیتال است، اجرا می کند.


به گزارش روز شنبه ایرنا از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، «رضا جدیدی» اضافه کرد: نقشه های زمین شناسی نسل دوم برای اولین بار در کشور در اصفهان تهیه می شود.
به گفته وی، این طرح جدید که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در دستور کار دارد، اکتشاف سیستماتیک و نقشه برداری به روش نسل دوم و سرور پایه انجام می شود.
جدیدی اشاره کرد: این روش هیچ شباهتی به نقشه های قبلی ندارد و بر پایه روش های دیجیتال با دقت بالا و هزینه کمتر انجام می شود که حالا در چند کشور پیشرو اروپایی استفاده می شود و ایران اولین کشور در منطقه است که از آن بهره می گیرد.
به گفته وی، نقشه های زمین شناسی نسل دوم با بهره گیری از تصاویر دقیق ماهواره ای و با تحلیل و تلفیق اطلاعات ۳۰ ساله زمین شناسی کشور و به شکل یکپارچه تهیه می شود و با گذشت زمان و تغییر فناوری ها به آسانی به روز خواهد شد.
جدیدی با اشاره به اینکه تهیه نقشه های زمین شناسی نسل دوم قبل از این به شیوه آزمایشی و محدود در کویر لوت انجام شد، اظهار داشت: این کار در استان اصفهان در محدود ۱۰ هزار کیلومتر مربع از شروع سال آینده شروع می شود.
این مقام مسوول با اعلان اینکه نقشه های نسل دوم دارای اطلاعات با دقت بالایی درباره مخاطرات زمین، زمین شناسی مهندسی، زمین شناسی محیط زیست و اکتشاف ذخایر معدنی است، افزود: در کنار تهیه این نقشه ها، طرح اکتشاف سیستماتیک برای چهار لایه فلزی، غیرفلزی، کانی قیمتی و نیمه قیمتی و عناصر راهبردی در استان اصفهان تعریف شده است.
وی درباره انتخاب استان اصفهان برای اجرای این طرح، اظهار داشت: این استان واقع در مرکز ایران و خاستگاه متنوعی از ذخایر معدنی و دارای کمربندی کانی زایی و ظرفیت های مناسب زمین شناسی و اکتشاف است.
جدیدی ضمن تاکید بر اینکه سازمان زمین ‎شناسی و اکتشافات معدنی کشور در منطقه خاورمیانه، قطب علمی به شمار می آید و همکاری خوبی با سازمان های همکار در جهان دارد، اضافه کرد: این سازمان در راه بومی شناسی و ارتقای علمی زمین شناسی برنامه های ترویجی را در همکاری با دانشگاه ها و موسسه های خصوصی در دستور کار دارد.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، قبل از این رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اظهار داشته بود: نقشه برداری از ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار کیلومترمربع از اراضی کشور از اولویت های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمرده می شود و شناسایی معادن جدید یکی از اهداف اجرای این پروژه است.
«علیرضا شهیدی» توضیح داد: سال ۸۱ به بعد با بهره گیری از ظرفیت هوایی و اجرای پروژه های عکس برداری هوایی، تحولی در وضعیت اکتشاف معادن کشور صورت گرفت و توانستیم خیلی از ذخایر پنهان را کشف نماییم، ضمن اینکه تامین امکانات بیشتر این امکان را فراهم می سازد تا از توان خود در کشف معادن بهره بیشتری گرفته شده و سبب پیشرفت کشور شود.
وی اظهار داشت: حالا نقشه خطی برای اکتشاف معادن در ۱۵۰ هزار کیلومترمربع از اراضی کشور تهیه شده و این روند به شکل مستمر ادامه خواهد یافت.منبع:

1399/11/25
23:35:51
1228
0.0 از 5
تگهای خبر: آزمایش , تور , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو