مسترکار - دنیای خودرو

فولاد مباركه با نورد گرم جدید خود، نیاز تمام صنایع را تأمین می كند

فولاد مباركه با نورد گرم جدید خود، نیاز تمام صنایع را تأمین می كند ایرنا- مدیرعامل مجتمع فولاد مبارکه اظهار داشت: این شرکت با بهره برداری از پروژه ˮنورد گرم ۲ˮ خود می تواند نیاز تمام صنایع کشور را تأمین کند.


به گزارش روابط عمومی این مجتمع صنعتی، حمیدرضا عظیمیان روز دوشنبه با اشاره به اینکه توانایی تولید فولاد مبارکه بیشتر از ظرفیت اسمی آن است، اضافه کرد: همواره از فولاد مبارکه به عنوان تولیدکننده و تأمین کننده انواع ورق یاد می شود و از آنجایی که رسالت صنعت سازی به فولاد مبارکه واگذار شده است، این شرکت باید به طور دائم نیازهای صنعتی کشور را هم تأمین کند.
وی تصریح کرد: ورقی که در خودروسازی های آینده مورد استفاده قرار می گیرد از خصوصیت های خاص، استقامت بالا و وزن پایین برخوردار می باشد که امروز قدرت تولید آن در فولاد مبارکه وجود ندارد اما با راه اندازی نورد گرم ۲، امکان دستیابی به این فناوری در این مجتمع هم محقق می شود.
به گفته وی، الان امکان تولید ورق با عرض بالاتر از یک هزار و ۸۵۰ در این مجتمع صنعتی وجود ندارد اما با اجرای طرح نورد گرم جدید، امکان تولید ورق با عرض ۲ هزار هم ایجاد خواهد شد.
عظیمیان افزود: امروز بخشی از ورق های مورد استفاده در لوازم خانگی را نمی توانیم تولید نماییم و این محصولات از خارج وارد می شود اما در آینده با راه اندازی طرح مزبور امکان تولید آن هم ایجاد خواهد شد.
وی ضمن اشاره به پروژه انتقال نفت گوره به جاسک به عنوان راهبردی ترین طرح دولت اظهار داشت: وزیر نفت اعلام نمود بدلیل تحریم ها، ورق و فولاد خاص برای تولید لوله های انتقال این طرح به ایران فروخته نشده اما در سال ۹۷ و ۹۸ گروه مشترک کارشناسان رومانایی، شرکت نفت و فولاد مبارکه با کمک یکدیگر توانستند این نوع ورق فولادی مورد نیاز صنعت نفت را تولید کنند.
وی افزود: حالا ۴۵۰ هزار تُن از این نوع ورق فولادی در مجتمع مبارکه ساخته شده و در اختیار فولاد اکسین، نصاب و لوله ساز قرار گرفته و یک هزار کیلومتر از خط مزبور هم کشیده شده است.
وی تصریح کرد: به تازگی فولاد مبارکه اسلب۳۰۰ میلیمتری تولید کرد و در کمتر از ۴۸ ساعت، وزارت نفت اطلاع داد که برای انتقال نفت از کف دریا از این نوع اسلب استفاده خواهد نمود.
عظیمیان اظهار داشت: حالا این اسلب در فولاد اکسین نورد می شود و در مراحل عقد قرارداد برای این پروژه هستیم.
وی اخطار داد: سال جاری ۷۰۰ میلیون یورو ورق وارد کشور شد و اگر ما خویش را به تکنولوژی جدید نرسانیم از دنیا و بازار عقب خواهیم ماند.
مدیرعامل فولاد مبارکه عنوان کرد: برق این مجموعه صنعتی همیشه در تابستان قطع می شود و در زمستان هم با قطع گاز مواجه شدیم و سال جاری ۳۰۰ هزار تُن از عدم تولید فولاد مبارکه بخاطر قطعی برق و گاز بود.
عظیمیان اضافه کرد: فولاد مبارکه جزو تنها پلنت هایی است که واحد گُندله سازی ۵.۵ میلیون تنی آن تا هفت میلیون تُن را هم تولید می کند و بزرگترین تولیدکننده فولاد اسفنجی است و همیشه هم بالاتر از ظرفیت اسمی خود تولید کرده است.
عظیمیان عنوان کرد: بر مبنای سهیمه بندی، فولاد مبارکه بخش عمده ای از نیازش به کنستانتره را دریافت و کسری خویش را از بازار خریداری می کند اما اگر قرار باشد قیمت این محصول به صورت کلی آزاد باشد با مشکل روبرو می شویم.
وی با تاکید مشکلات ناشی از تفاوت کیفیت کنسانتره ها عنوان کرد: برای واردات کنسانتره به این مورد فکر کردیم که سهمیه فولاد هرمزگان حذف و به فولادمبارکه داده شود و برای آنها کنسانتره وارد نماییم اما دیدیم که این کار هم توجیه اقتصادی ندارد.
مدیرعامل فولاد مبارکه تصریح کرد: یکی از اشکالات بوجود آمده اختلاط کار فولاد و معدن است چونکه معدنی ها، فولادساز شده اند و در وهله نخست، مصرف خویش را کنار می گذارند و بعد نیاز ما را برطرف می کنند.
وی یاداور شد: حاشیه سود معدن ۲ برابر فولاد است اما بازهم حوزه معدن به سمت فولادسازشدن پیش رفته و این حاشیه سود بر مبنای سرمایه گذاری است که در ابتدا توسط معدنی ها انجام می شود.
فولاد مبارکه، بزرگترین مجتمع صنعتی کشور و بزرگترین تولیدکننده فولاد تخت در خاورمیانه است.
این مجتمع با سهم بیشتر از ۵۰ درصدی در تولید فولاد کشور دارای ارزش فعلی ۲۰۰ هزار میلیارد ریالی است.
شرکت فولاد مبارکه با داشتن حدود ۱۲ میلیون تُن ظرفیت آهن اسفنجی بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان به حساب می آید.
مجتمع فولاد مبارکه واقع در ۷۵ کیلومتری جنوب غرب اصفهان دارای ۳۵ کیلومتر مربع وسعت و ۱۷ کیلومتر مربع سالن تولید است.


1399/12/05
13:55:22
976
0.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو