مسترکار - دنیای خودرو
یك فعال صنعت سنگ مطرح كرد:

ضرورت بازبینی در راهكارهای رونق صادرات صنایع معدنی

ضرورت بازبینی در راهكارهای رونق صادرات صنایع معدنی به گزارش مستر کار یک فعال صنعت سنگ های تزئینی و ساختمانی اظهار داشت: امروز تحریم های داخلی بیش یا همپای خارجی به روند صادرات کشور لطمه می زند و باید نسبت به برنامه های اجرائی دستگاه های خدماتی در رابطه با رشد صادرات بازبینی لازم به عمل آید.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سپنتا دانشمند» روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در میان پنج تولید کننده شاخص سنگ تزئینی و نمای ساختمانی در جهان جای دارد، اما در زمینه صادرات تا حالا نتوانسته ایم جایگاهی متناسب با قابلیت ها و توانمندی های خویش بدست آوریم.
وی خاطرنشان ساخت: نزدیکی به مبادی صادراتی امروز از عوامل مهم است و در دنیا هزینه های ترابری و حمل و نقل نقش موثر در رقابت تجاری دارد.
بازاری بیش از ۲۰ میلیارد دلاری
این فعال بازار سنگ های تزئینی و ساختمانی خاطرنشان ساخت: بررسی ها نشان میدهد ارزش تجارت جهانی بازار این بخش سالیانه بیش از ۲۰ میلیارد دلار است، اما ایران متناسب با ظرفیت ها و توانمندی خود از این بازار بهره نمی گیرد.
آمارهای غیر رسمی گویای ظرفیت ۳۰ میلیون تنی ایران در تولید سنگ های خام (کوپ) که حالا حدود یک سوم ظرفیت تولید دارد.
دانشمند اشاره کرد: چین بزرگترین سهم را در بازار سنگ های تزئینی و نما دارد که افزون بر ۳۵ درصد است، اما برای ایران برآورد یک درصد شده است.
ارزش صادرات سنگ ایران
وزارت صنعت، معدن وتجارت آمار رسمی از ارزش صادرات سنگ تزئینی و نما ایران ارائه نداده، اما برآورد ارقام ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلیون دلار می شود که در وضعیت تحریم و کرونا این میزان هم کاهشی است.
دانشمند افزود: تنوع سنگ ایران از لحاظ رنگ و کیفیت آن همیشه بعنوان یک فاکتور در بازارهای جهانی بوده، اما بدرستی از این توانایی ها بهره گیری نشده و فرصت های پیش رو به رقبا واگذار شده است.
معادن سنگ و کارخانه های فرآوری
ایران دارای بیش از دو هزار معدن سنگ تزئینی و نماست که بیش از یکهزار و ۲۰۰ معدن فعال و بقیه بنابر دلیلهای مختلف تعطیل شده اند، ضمن اینکه شمار کارخانه های فرآوری سنگ هم حدود ۶ هزار و ۵۰۰ واحد است که حدود ۱۵ درصد این واحدها بدلایلی از قبیل فرسودگی ماشین آلات و دیگر موضوع های مرتبط تعطیل شده اند.
دانشمند اشاره کرد: ایران توانایی دارد که سالیانه پنج میلیون متر مربع سنگ فرآوری به بازارهای جهانی عرضه کند، اما تحقق این مهم نیازمند بستر سازی که یکی از عوامل مهم پشتیبانی از سرمایه گذاری است.
وی اظهار داشت: لازمه رقابت در بازارهای بین المللی برخورداری از شاخصهای مورد پذیرش دنیاست که از با اهمیت ترین آنها داشتن استانداردها و بهره گیری از ماشین آلات روز است.
سرمایه گذاری در مناطق آزاد تجاری
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی قبل از این اظهار داشته بود: تدوین مشوق ها و بسته های ویژه سرمایه گذاری، کمک به بخش خصوصی و اعتماد به توانمندی سرمایه گذاران از اولویت های تعیین شده برای رسیدن به شاخص مطلوب در تولید کالای ایرانی است.
«مرتضی بانک» یادآور شده بود، ساختار و برنامه های مناطق آزاد بمنظور افزایش تولید و توسعه صادرات عملیاتی خواهد شد و بکارگیری روش های نوین را سبب درآمدزایی پایدار در مناطق آزاد دانست.
وی، فاصله گرفتن از فروش زمین و چشم پوشی از دریافت عوارض با جایگزینی روش های نوین را سبب امنیت کارهای اقتصادی و سرمایه گذاری ارزیابی کرد.
دانشمند پیرامون سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار توضیح داد: برنامه ریزی برای ایجاد کارخانه برش سنگ با ظرفیت سالیانه یک میلیون متر مربع که ۸۰ درصد آن به بازارهای صادراتی راه یابد و بقیه در داخل مصرف شود، سرمایه گذاری به میزان ۵۲ میلیون یورو با مشارکت طرف های ایتالیایی پیش بینی شده بود که در شهریورماه ۱۳۹۶ بیش از ۹ هکتار زمین تخصیص یافت.
وی اضافه کرد: میزان اشتغال برای فعالیت این واحد ۱۲۵ نفر مستقیم در نظر گرفته شد و ۲۵۰ نفر غیر مستقیم بود که هدف تعریف شده برای جذب ۷۵ درصد نیروی بومی با مشخصه ۵۰ درصد بانوان بود.
مزیت های چابهار
دانشمند اشاره کرد: انتظار می رفت این واحد صنایع معدنی از زمان واگذاری زمین ظرف ۲۴ ماه تکمیل و به بهره برداری برسد، اما شرایط بین المللی سبب خروج طرف ایتالیایی از این طرح شد.
وی اظهار داشت: انتظار این بود که چابهار از دایره شمول تحریم خارج باشد و اتصال به سرزمین اصلی و شاخص مهم حمل و نقل و ارتباط به اقیانوس از مزیت سرمایه گذاری برخوردار باشد، اما مشکلات تامین انرژی، موضوع سرمایه گذاری ارزی و بعد سرمایه گذاری از منابع داخلی و سلسله موانع پیش روی در این ارتباط بود.
این فعال صنعت سنگ تزئینی ونما افزود: قصد براین بود که وام این پروژه ارزی باشد و بازپرداخت آن نیز ارزی انجام گیرد، اما این مهم محقق نشد و ارجاع به تسهیلات منابع داخلی همچون بانک صنعت و معدن پاسخگو نبود.
وی خاطرنشان ساخت: بروکراسی اداری برای تامین منابع از طرف سیستم بانک سبب شد زمان زیادی تلف شود و ابزاری برای شتاب بخشیدن به این مهم در اختیار نبود.
دانشمند اظهار داشت: حالا با سپری شدن مدت زمان بیش از سه سال از زمان واگذاری زمین و به نتیجه نرسیدن این طرح شنیده شده که سازمان چابهار از فسق قرار داد، سخن به میان آورده، درحالی که مشکلات پدید آمده برای مجموعه تجارت تات مکران خارج از حیطه اختیار بوده و این واقعیتی است که پیش روی قرار دارد.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران، یکی از نقاط کلیدی در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان بوده و در کریدور شمال – جنوب جایگاه مهمی دارد. این بندر در راه ترانزیتی شرق – غرب قرارگرفته و فوریت های مختلف اقتصادی و جغرافیایی در زمینه ترانزیت و ترانشیب دارد.


1399/12/05
18:57:28
752
0.0 از 5
تگهای خبر: ابزار , امنیت , تور , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو